Zigetvar’ın Laneti

Hepimizin bildiği gibi Zigetvar, Kanuni Sultan Süleyman’ın son seferidir ve Sultan bu seferde hayatını kaybetmiştir.

suleymaninKanuni Sultan Süleyman, Nam-ı Diğer ‘Muhteşem Süleyman’, 1520-1566 yıllarında Osmanlı İmparatorluğu’nu yönetmiştir. Taht kavgalarında oğulları Mustafa ve Bayezit’in ölüm emrini vererek katlettirir. Osmanlı Sultanlarından en uzun süre görev yapan, en uzun ve en çok sefere çıkan Sultan’dır.

Budin Beylerbeyi, Avusturya İmparatoru’nun kendi topraklarına saldırdığını ve yardıma ihtiyacı olduğunu bildirir Saray’a. Bunun üzerine Veziriazam Mehmet Paşa, Divan’ı toplar ve Viyana’ya gidilmesi gerektiğine ikna eder. Paşa, mektubu ve Divan kararını Sultan’a bildirmek üzere huzuruna çıkar.

Sultan Süleyman, amansız bir hastalık pençesindedir. Hem ruhen hem bedenen çok yorgundur.

Viyana“Sağ elinin içinde neredeyse beş yıldır hiç bırakmadığı bir kağıt vardı. Sultan bunu adet edinmişti. Arz Odası’nda bütün konuklarını, elinde bu kağıt olmadan karşılamazdı …. Sultan’ın elindeki kağıt, gözünün nuru biricik oğlu Bayezit’in kendisine yazdığı son mektubu idi… Bu yaşlı Sultan, elinde taşıdığı, yavrusunun kendisine yalvaran mektup ile muhatabına, ‘ben bu mektubu kaleme alan, canımdan , kanımdan olan oğluma acımadım ki, siz kim oluyorsunuz da size acıyayım?’ demek istiyor olmalıydı.” diyor yazar. Belki de gerçek, Sultan’ın yaşadığı vicdan azabını ve ölümün ona da geleceğini, kendine her an hatırlatmak içindir.

zigetMehmet Paşa da huzuruna çıktığında elinde mektubu ile karşılar Sultan. İstişare yaptıktan sonra sefer emrini verir. Bu karar hem saray halkında hem de yeniçeriler arasında şaşkınlıkla ve endişeyle karşılanır. Çünkü Sultan’ın bu yolculuğa dayanamayacağını düşünürler. Ancak Mehmet Paşa’nın diretmesi ve gerekli önlemleri almasıyla ordu sefere çıkar. Aylarca süren yolculuk ve bir sürü sıkıntıdan sonra Zigetvar Kalesi’ne varılır.

Kitabın esas Kahramanı Sarı’ya gelelim. Sarı, devşirme olarak saraya gelen ve bir Türk ailenin yanında gelenek ve görenekleri öğrenerek yetiştirilen bir Yeniçeri’dir. Hayatında ilk defa katıldığı bu sefer onu hem mutlu etmekte hem de Sultan’ın sağlığından dolayı endişelendirmektedir. Ne yazık ki Sultan, Zigetvar’ın alınmasını göremeden hayatını kaybeder.

zigetvar-kalesi“Sultan’ın ölümü üzerine kendini kaybeden ve izin almadan ayrılan Sarı, vasiyetinin gereğini yaparak, aklını devreden çıkarmış, duygularıyla hareket ediyordu. Ancak, zavallı genç yeniçeri, Zigetvar’ın lanetinin henüz bitmediğini, felaketlerin kendisi için de arka arkaya geleceğini, bu koşuşturmasının kaderine doğru yol almak olduğunu çok geçmeden öğrenecekti.”

Sarı, sırtında Sultan’ a verdiği söz ile yürür Zigetvar’a. Büyük bir mücadele içindedir Osmanlı ordusu. Hepimizin bildiği gibi kale alınır. Ancak kalenin kapısında gördüğü adam Sarı’nın tüm hayatını alt üst eder…

Kitap hem Sultan Süleyman’ın son zamanlarını hem de Sarı adlı yeniçerinin hikayesini anlatmaktadır. Bana romandan ziyade Uzun bir öykü okuyormuşum hissini verdi. Kitabın iki ayrı kahramanı olması konuya odaklanırken düşünce ve duygu olarak bence bölünmeye sebep olmaktadır. Çünkü okurken Sultan ile merak ettikleriniz varken konu bir anda Sarı’ya dönebilmekte, Sarı’yı merak ederken konu bir anda Sultan’a geçmektedir. Bu da okuyucu olarak çok tatmin edici gelmemektedir. Ancak tarihi roman okumayı seven herkes için ilginç detaylar da yer almaktadır.

Zigetvar’ın Laneti
Haldun Eroğlu
Bilge Kültür Sanat
168 sayfa, 2016

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.