Zeynep Cemali Öykü Yarışması 2018 başvuruları başladı!

Zeynep Cemali Öykü Yarışması 2018 başvuruları başladı!

2018 teması: KARARLILIK

2018 tema cümlesi: “Keçi inadı tutan çocuğa laf geçiremeyeceğini anlayınca sustu.”
Zeynep Cemali’nin Öykü Öykü Gezen Kedi kitabından.

Son başvuru: 22 Mayıs 2018

2018 Seçici Kurulu: Çiğdem Sezer, Fadime Uslu, Semih Gümüş, Turgay Fişekçi, Dr. Müren Beykan

2018 Broşürü ve Katılım Koşulları…

2018 Kayıt Formu…

6, 7 ve 8. sınıf öğrencileri 2018’de “kararlılık” öyküleri yazıyor!

2011’den beri, Türkiye’nin genç öykü belleğinde iz bırakan ve 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerinin katıldığı Zeynep Cemali Öykü Yarışması’na son başvuru tarihi 22 Mayıs 2018.

Çağdaş çocuk ve gençlik edebiyatında 21 yılı geride bırakan Günışığı Kitaplığı, ilkgençliğe adım atan genç öykücüleri “kararlılık” öyküleri yazmaya davet ediyor. Usta öykücü Zeynep Cemali’nin anısını yaşatmak amacıyla düzenlenen, edebiyatımıza yeni öykücüler kazandırmayı amaçlayan ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın ülke çapında duyurduğu Zeynep Cemali Öykü Yarışması, sekizinci yılında. 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerinin katıldığı yarışmanın 2018 yılı için teması KARARLILIK olarak belirlendi.

Türkiye’nin genç öykü belleğinde iz bırakan yarışmanın, her yıl çok değerli yazar ve akademisyenlerden oluşan seçici kurulunda bu yıl, Çiğdem Sezer, Fadime Uslu, Semih Gümüş, Turgay Fişekçi ve Dr. Müren Beykan yer alıyor. Katılımın yıldan yıla arttığı yarışmanın 2018 öykülerine kılavuzluk edecek cümle, Zeynep Cemali’nin Öykü Öykü Gezen Kedi kitabından: “Keçi inadı tutan çocuğa laf geçiremeyeceğini anlayınca sustu.”

Zeynep Cemali Öykü Yarışması

Ödül töreni 2018 sonbaharında!

Ödüle değer görülen öykücüler, 2018 sonbaharında düzenlenecek törende ödüllerini, usta edebiyatçıların elinden alacaklar. Her yıl Zeynep Cemali’nin roman ve öykü kitaplarından seçilen bir cümlenin kılavuzluk ettiği farklı bir temayı işleyen yarışmaya katılan binlerce genç, bugüne dek öykülerini, 2011’de “kardeşlik”, 2012’de “hoşgörü”, 2013’te “arkadaşlık”, 2014’te “umut”, 2015’te “cesaret”, 2016’da “adalet” ve 2017’de “dayanışma” üzerine yazdılar.

Bugüne dek yarışmada dereceye giren öyküler ve seçici kurulların dikkatini çeken “Okumalık Öyküler” kitap olarak yayımlandı. Geleceğin öykücülerini müjdeleyen Zeynep Cemali Öykü Yarışması Ödüllü Öyküler Kitapçıkları, halk kütüphanelerine, okul ve üniversite kütüphaneleriyle basına ücretsiz dağıtılıyor. 2017 sayısını ve geçmiş sayıları web sitemizden okumak ya da indirmek mümkün.

Zeynep Cemali Öykü Yarışması

Katılımcılar için önemli notlar…

Zeynep Cemali Öykü Yarışması’na yalnızca 6, 7, 8. sınıf öğrencileri katılabilir. 5. sınıflar yarışmaya katılamaz.
Öyküler, yılın temasına uygun kaleme alınmalıdır.
Tema cümlesi, temayı yönlendirmek için kılavuzdur, öyküde yer alması şart değildir.
Gençlerin, büyüklerinden yardım almadan özgün metinler oluşturması, değerlendirmede aranan önemli ölçütlerdendir.
Yarışmaya katılım kurumsal değil, bireyseldir.
Dolayısıyla, okul yönetimleri ve öğretmenler tarafından herhangi bir eleme yapılmadan, yazılan tüm öykülerin gönderilmesi beklenmektedir.
Türkçe’nin yanı sıra farklı branş öğretmenlerinin de öykü yazmaya hevesli öğrencilerini yarışmaya katılım için desteklemeleri çok değerlidir.

One thought on “Zeynep Cemali Öykü Yarışması 2018 başvuruları başladı!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir