Zeki bir katilin peşinde soluk soluğa oynanan bir saklambaç oyunu; Yargıç

Şiirlerle başlıyor kitap. İlk önce polisiye bir kitapta şiir ne arıyor diye düşünüyor insan, ama bunlar aşka, umuda, güzel bir yaşama dair şiirler değil ölüme dair gizemli ve anlaması zor şiirler. Sayfalar ilerledikçe Ankara sokaklarında işlenen cinayetler çıkıyor ortaya ve “Bahçıvan” lakaplı seri bir katil. Katil öldürdüğü her kurbanının yanına bir şiir ve bahçe makası bırakıyor ve hatıra olarak sağ ellerini kesip alıyor.

Bayan Huzur…
Bay Korku…
Bayan Hüzün…
Bayan Umut…
“Kurbanlarına yeni isimler koymak Yavuz Başkomiser’in âdetiydi. Özdeştirdiği duygular onları daha sahici kılıyordu. Daha sahici ve daha unutulmaz. Katili bulunana kadar hiçbir kurban unutulmamalıydı.”

Başkomiser Yavuz ve ekibi ile bende düştüm katilin peşine. Yavaş yavaş kurbanların ailelerini tanıdım. Hepsinde birer şüpheli vardı. Bunların arasında sebep sonuç ilişkisi kurmaya çalışırken bir de başkomiserin karanlık tarafını aydınlatmaya çalıştım.
Sayfalar ilerleyip şüpheliler artınca benimde kafam iyice karıştı. Yazar katili saklamayı çok iyi başarmış. Şüpheli listesinde ki herkesin ölümcül bir nedeni var. Yazar şiirlerle ve okuyucuya bıraktığı ipuçları ile okurken insanı bir çıkmaza sokuyor.

Kitabın yarısına kadar gizem ağırlıklı olarak ilerliyor, heyecanlı tempolar yarıdan sonra ortaya çıkıyor.
Anlamaya çalıştığım şiirlerle, tanımaya çalıştığım çoklu karakterlerle kitabı toparlayana kadar biraz bocaladım, okumaya başlayanların ara vermeden okuması lazım yoksa çoğu karakter kim kimdi akılda kalmıyor. Yarıdan sonra ise artan tempo ile macera ve kovalamaca iyice hız kazanıyor. Evet, katil bu dediğim kişi sürekli seri katil olmaktan aklanıyor. Sonu ise tam bir ters köşe oldu benim için hiç ummadığım bir insan seri katil çıktı. Katilin ortaya çıkmasıyla da heyecan bitmiyor, katilin anlattıkları ve geleceğe dair kurduğu acımasız planları ile okuyucuyu tekrar şaşırtıyor.

Yargıç - Günay Gafur

“Bir katil yakalanma riskini göze alıp neden riske girer, neden ardında ekmek kırıntıları bırakır? Çünkü her katil kendi adaletine inanır. Yasalarla, polislerle ve adaletle oynadığı ve kazandığı her oyun, onu biraz daha güçlü kılar. Bıraktığı onca ipucuna rağmen kendisini yakalayamayan sistemi her defasında biraz daha aşağılar. Sistem çöktükçe katil yükselir. Ve sonunda etten kemikten yapılmış bir adam gider, yerine kudretli bir Tanrı gelir! Artık o, cinayetten beslenen sıradan bir insan değil, canlar alan canlar bağışlayan, yüreklere korku salan bir Tanrı’dır. Adı bazen Otostopçu bazen Kanlı Kontes bazen de Bahçıvan’dır!”

Günay Gafur’u Kahin ve Kuklacı kitabı ile tanımıştım. Ama kalemi ile tanışmak Yargıç kitabı ile nasip oldu. Zeki bir yazar, oyunlar ve bulmacalar ile zenginleştirdiği bir anlatımı var. Seçtiği konu ve işleyişi ile okuyucuyu kitaba bağlamayı biliyor. Özellikle başkaraktere yüklediği anlamları sevdim. Çok zorlu bir hayat mücadelesi yazmış karaktere. Kız arkadaşı, annesi, babası, ablası bir insana bu kadar yüklenir mi dedirtiyor. Ama olayları bağlama biçimi güzeldi, finali çok çok güzeldi. Seri bir kitap olacak mı bilmiyorum ama çok açık uçlu ve merak uyandırıcı, devamını isteyebileceğiniz bir son yazmış.

“Olur da bir gün yakalanırsam bilin ki kıyamet yakın.
Yakın o gün cesedimi, yakın!
Yakın şiirlerimi!
Şiirlerimi onlara adıyorum, ölülerime…
Ölülerime İyi Bakın!

Yargıç
Günay Gafur
Fantastik Kitap
288 Sayfa, 2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir