KitapKitap İncelemeleri

Yüzyıllık Yalnızlık

Böylesine büyük bir romanı yorumlamak gerçekten çok zor. Bunca zaman hep erteleyip zamanı gelince okurum dediğim romanı iyi ki bu yaşımda okumuşum. İyi ki Marquez okumalarımda sonlara bırakmışım. Yazarı okudukça daha iyi anlayıp kalemindeki sihri daha iyi tanıdım. Büyülü gerçeklik akımının öncüsü olan kitap, türünün hakkını ziyadesiyle veriyor. İşin büyüsü kısmında kitapta geçen hayaletler, çamaşır asarken göğe yükselen bir kız ve daha niceleri yaşanırken diğer yandan da “Kitabımda gerçekliğe dayanmayan tek cümle bulamazsınız” diyen Marquez aslında dünyanın kuruluş düzenini ve sistemini tüm gerçekliğiyle yansıtıyor!

Kitabın bütününe baktığımızda Maconda diye anılan bir köyde Buendia ailesinin yüzyıl boyunca bir döngü içinde nasıl yaşadıklarını ve yüzyıllık bir yalnızlığa nasıl mahkum olduklarını okuyoruz. Aile üyelerinden aynı isme sahip olanların karakter ve yazgılarının bir olması kitapta kısır döngü gibi görülse de aslında bir çemberin döngüsünde akıp giden yaşamı sorguluyor.

Gabriel Garcia Marquez bu kitabı büyükannesinin anlattığı öykülerden yola çıkarak yazdığını söylüyor. Büyükanne masallarıysa büyülü dünyalara açılan kapıları aralarken,aslında yaşanmışlıkların süslü versiyonları değil midir? İşte Yüzyıllık Yalnızlık’ın, sayfalarında gezinirken okurda bıraktığı tad da böyle bir şeydir!
Çok severek okudum ve bir kere daha okumaya gönüllüyüm.

Yüzyıllık Yalnızlık
Gabriel Garcia Marquez
Can Yayınları
Türkçesi: Seçkin Selvi
464 sayfa, 2016

Etiketler

Bestseller Reader

Okumak ve yazmak! Her ikisi de bir tutkudur bende. Bu iki duyguyu bir arada kullanabileceğim en güzel mesleği yapmaktayım, öğretmenim. Yüreğim öğretme aşkıyla yanıp tutuşurken ilk öğüdüm okuyun oluyor onlara. Okuyun ve bilmediğiniz dünyaları keşfe çıkın, öğrenin. Yazıya dökün her bir zerrenizi ki kendinizi ifade edebilin. Bir anneyim aynı zamanda. Ninnilerle başlayan iletişimimiz, masallarla şekillenmekte. Sonrasında kitaplar olacak yuvası, hissediyorum. Her geçen yıl O’nu okuyup, yüreğinde yeni sayfalar açan bir eşim ayrıca. Sevgiyle yoğrulan evimin duvarları kitaplarla, filmlerle çevrili. Onlarla var oluyorum, onlarla şekilleniyorum…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Merhaba Size daha fazla kaliteli içerik sunabilmek için sitemize reklam engelleyiciyi kapatarak destek olabilirsiniz. Teşekkür ederiz :)