Yüzyılın Casusu Çiçero: İlyas Bazna

Yakın tarihimizin Türk casuslarından İlyas Bazna’nın hayatını anlatan “Çiçero” bu hafta vizyona girdi. Ayla ve Müslüm filmlerinin ardından Dijital Sanatlar Yapımevi’nden çıkan, Gürkan Tanyaş’ın senaryosunu yazdığı ve Serdar Akar’ın yönetmen koltuğunda oturduğu ÇİÇERO büyük bir keyifle izledim.

Başrollerde Erdal Beşikçioğlu ve güzeller güzeli oyuncumuz Burcu Biricik yer almaktadır.
Her ne kadar işleyiş ve sonuç olarak ana tema tarihten alınarak gerçeklere dayanmış bir hikâye olsa da senaryoya serpiştirilen ilave konularla kendi içinde tatlı bir drama ve içinizi ısıtacak bir aşk hikâyesini de izledim diyebilirim.

Yüzyılın Casusu Çiçero: İlyas Bazna
Oyuncu kadrosunun çoğunun tiyatro kökenli olmasıyla, her bir karakter için söyleyebilirim ki; oyunculuklar müthişti. Konuk oyuncular da dâhil sanki herkes o karakterde yaşayan insanlardı. Özellikle Burcu Biricik görselliğinin yanı sıra usta oyunculuğunu partneri Erdal Beşikçioğlu ile bir aradayken konuşturmuş.
Yüzyılın Casusu Çiçero: İlyas Bazna

Özetle filmin konusuna değinmem gerekirse,
Çiçero, 2. Dünya Savaşı’nın seyrini değiştiren ve Almanya’nın bozguna uğramasında etkin payı olan casus İlyas Bazna’nın savaş üzerindeki etkisini konu ediyor. Bazna, ilgili dönemde İngiliz Büyükelçiliği’nde uşak olarak çalışmaktadır. Güven sağlayıp kendini sevdirdikten sonra muhteşem zekâsı ile uyguladığı hamleler sonucu edindiği bilgileri Almanlar’a satmaktadır. Ve Almanlar tarafından kendisine “Çiçero” kod adı verilmiştir.

Yüzyılın Casusu Çiçero: İlyas Bazna

Türk istihbaratının vatansever bir ajanı olan İlyas Bazna 1904 yılında Priştine’de doğmuştur. 1918 yılında Sırplar’ın Priştine işgali sonrasında anne ve babasıyla İstanbul’a göç etmiş askerlik hizmetinin bir bölümünü Çankaya Köşkü’nde Atatürk’ün yanında yapmıştır.

İlyas Bazna

Çiçero 2. Dünya Savaşı’nın en korkusuz ve tehlikeli ajanıydı. İngiliz diplomatik kodlarını çözmüş, Almanlara Stalin, Roosevelt, Churchill’in Yalta Anlaşmalarını bildirmiş ve onlara ‘Overlod Operasyonu’nun Avrupa’nınistilasının kod adı olduğunu söylemişti.

MİT adına çalışan Türkiye’nin savaşa girmemesinde önemli rol oynayan İlyas Bazna hakkında çekilen üçüncü filmdir.
İlk film Mehmet Muhtar’ın senaryosunu yazdığı ve yönettiği ‘Ankara Casusu’ olarak kayıtlara geçmiş olup ardından 1951’de çekilen filmde Bazna rolüne Vedad Karaokçu büründü. Rol arkadaşlarıysa Berrin Aydan, Münir Ceyhan, Atıf Kaptan ve Kadir Savun oldu.
Ünlü casus, 1970’te gece bekçiliği yaptığı Münih’te 66 yaşında vefat etti.

Çiçero

Heyecanla ve gözümü kırmadan izlediğim bu yakın geçmişimizi de anlatan filmi izlemenizi gönül rahatlığı ile tavsiye ediyorum.

Şenay Erdem

2 oğluma anne olmanın yanı sıra, 13 yıldır yoğun bankacılık mesleğime devam ediyorum. İş ve aile hayatım devam ederken bir yandan da kurucusu olduğum @yasayansehitkutuphaneleri Gönüllü Topluluğuyla birlikte Aziz Şehitlerimizin isimlerini Türkiye’nin her köşesinde, ihtiyaç sahibi okullarda kütüphaneler kurarak yaşatıyoruz. Kendimi bildim bileli fantastik dünyamın en güzel dostları olan kitaplarım ise hep benimle... @senayinkitaplari sayfamda ise yazarlarla söyleşi yaparak, yazar/kitap tanıtımları yapmaktan büyük keyif alıyorum.

6 thoughts on “Yüzyılın Casusu Çiçero: İlyas Bazna

 • 23 Ocak 2019 tarihinde, saat 11:34
  Permalink

  Filmi izlemiş gibi bir duygu oluştu okurken emeğinize sağlık???

  Yanıtla
  • 23 Ocak 2019 tarihinde, saat 15:38
   Permalink

   Vakit ayırıp okuduğunuz ve değerlendirdiğiniz için çok teşekkür ediyorum.
   Sevgiler

   Yanıtla
  • 27 Ocak 2019 tarihinde, saat 10:55
   Permalink

   Çok teşekkür ederim ?

   Yanıtla
 • 23 Ocak 2019 tarihinde, saat 19:30
  Permalink

  Şenaycım, ben de yazdığın yorumu gözümü kırpmadan okudum. Filmi merak ettim doğrusu. Ellerine sağlık. Sevgilerimle.

  Yanıtla
 • 24 Ocak 2019 tarihinde, saat 07:30
  Permalink

  Filmi kısa ve öz özetlemişsiniz,teşekkürler

  Yanıtla
 • 25 Ocak 2019 tarihinde, saat 05:17
  Permalink

  Yazınızı okuyunca filme olan merakım daha da arttı. En kısa zamanda izleyeceğim.

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir