Yüzüklerin Efendisi kitabındaki en iyi 5 mekan

J.R.R. Tolkien’in Yüzüklerin Efendisi, bir nedenden ötürü en saygın fantezi edebiyat eserlerinden biridir. Sadece karakterleri, temaları, harika nesirleri, ilk yayınlanmasından sonra bile on yıllarca okurların favorisi olmaya devam etmekle kalmaz. Tolkien’in yarattığı dünya olan Orta Dünya, zaman içerisinde birçok okuyucunun umutsuzca orada olmak istediği bir yer haline geldi. Her biri hayal dünyasında nefes kesici, Orta Dünya’daki en iyi konumlardan bazıları şöyle:

the Shire

1- Shire
Kuzeybatı Orta Dünya’da bir bölgede olan Shire, hobitlere ev sahipliği yapmaktadır. Frodo Baggins, Bilbo Baggins ve Samwise Gamgee’nin evinin bulunduğu yerdir. Yemyeşil vahşi doğa ve tarımla uğraşan Shire, Orta Dünya’nın geri kalanından kendisini izole edilmiştir. Shire, Orta Dünya’ya girişimizin başladığı yerdir. Frodo ve Bilbo gibi hep dönmek istediğimiz bir mekandır.

Rivendell

2- Rivendell
Dumanlı Dağların ortasında elflerin cenneti olan bu yer, Yüzük Kardeşliğinin oluşturulduğu yerdir. Rivendell, çam ağaçlarıyla çevrili ve saklı bir yer olarak bilinen ve korunan bir vadidir. Serin ve ılıman bir iklime sahiptir. Kitaplar boyunca önemli bir rol oynayan Rivendell’in zamanı Tek Yüzük yok edildiğinde sona erer, Elfler Rivendell’den ayrılır ve denizlerin üzerindeki Gri Cennet’e doğru yola çıkarlar.

Isengard

3- Isengard
Isengard’ın büyük kalesi, Saruman’ın ikamet ettiği, ork ordusunun bulunduğu kitaplarda çok önemli bir rol oynayan bir yerdir. Saruman, Isengard çevresindeki vadiyi yok edip, ağaçları kesiyor ve toprağı yakıyor. Saruman’ın doğaya saygısızlığıyla öfkelenen Entler, ünlü Entler Yürüşünde kaleye saldırıyor. Isengard’daki kalede Rohan diyarını fethetmek için sayısız Orklar yetiştiriliyor. Isengard, kötülüğün sembolü olarak kalmaya devam etmiştir.

Moria

4- Moria
Cücelere ev sahipliği yapan, diğer adı Khazad-dûm olarak bilinen Moria, Dumanlı Dağlarıın derinliklerinde uzanır. Orada, cüceler ender rastlanan madeni çıkardılar ama çok derin kazdılar ve Balrog olarak bilinen eski ve güçlü bir canavarı serbest bıraktılar. Cüceler evlerini terk etmek zorunda kaldı ve bu yüzden tünelleri lanetlenmiş olarak gördüler. Yüzük Kardeşliği sırasında Moria’dan geçmek zorunda kaldılar ve burada Balrog ile karşılaştılar. Gandalf, canavarı Khazad-dûm köprüsünde yeniyor ama Balrog onu son anda uçuruma sürüklüyor ve arayışı Gandalf olmadan devam ettirmek zorunda bırakıyor.

Barad-dûr

5- Barad-Dûr
Diğer adıyla Karanlık Kule olarak bilinen Barad-dûr, İki Kule’nin ikincisidir. Mordor’un çorak arazisinde Karanlık Lord Sauron’un kalesidir. Sauron, kötülüğünün sembolü olarak davranan Sauron’un Gözü aracılığıyla topraklarını izlemeye devam ediyor. Kalenin kendisi devasa ve tamamen aşılmazdır. Sauron’un büyüsü ile bir araya geldiği için yüzük yok edildiğinde kule de yok oluyor. Bu da Sauron’un kendi düşüşünü simgeliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.