Yürekdede İle Padişah

“Bir varmış, bir yokmuş.
Çok zamanda değil, şunun şurasında sadece birkaç asır önce…”

Bu sözlerle başlayan bir kitap, tahmin edileceği üzere bir masal kitabı… İçinde olağanüstü olaylar, akla gelmedik durumlar, bu durumlara normal dışı tepki veren kahramanlar, padişah, şiirsel anlatım, tekerlemeler… Bunların hepsi masallarda var. “Yürekdede ile Padişah” da bir masal kitabı ve bunlar, içinde mevcut. Bizden bir masal… Tam da bam telimize dokunan yerinden…

Yürekdede’nin asıl adı Hasan. Ama herkes ona “Yürekdede” diyor. Neden mi? Çünkü kalbi var pek çok kalbe benzemez! Bir eşi var, iki dünyada kendine yoldaş, yıllarca baş başa vermişler. Başka da kimseleri olamamış ama bir gün bile Yaradan’a şikâyet etmemişler. Aksine verilene hep şükretmeyi, verilmeyene sabretmeyi hayatlarında ilke edinmişler. Hasan, öyle bir inanca ve yardımseverliğe sahip ki kitabı okuyanlara “Yok Artık!” dedirtecek türden iyilikler yapıyor. Tabii ki yoldaşı, eşi, hanımı hep ona destek.

Yürekdede’nin padişahla tanışması, yaz günü yaylaya göç zamanına rastlıyor. Seksen yaşında iki ihtiyar emektar develerine eşyalarını yükleyip kona göçe, yiye içe gidiyorlar. Şehre yakın konakladıkları bir yerde, padişah tebdil-i kıyafet eyleyip adamlarıyla bu iki ihtiyara konuk oluyor. Yürekdede gelenin padişah olduğunu anlamasa da padişah, bu ihtiyarın maneviyatını hemen idrak ediyor. Yürekdede ve eşi, ikram etmek için “Allah büyük, elbet bizi yolda koymaz” diyerek yüklerini taşıyan tek mal varlıkları deveyi kesiyorlar. Padişah giderken, “Yarın şehrin camisine gel. Padişah da cuma için orada olacak. Onu bul, ne dileğin varsa söyle” diyor ve gidiyor.

Yürekdede İle PadişahYürekdede camiye gitmiş mi? Gidince ne istemiş? Hepsinin cevabı kitabın içinde… Kitapta aslında üç masal var ama en uzunu “Yürekdede ile Padişah” Kitap, adını da bu masaldan almış. Diğer masalların isimleri, “Hazreti Süleyman’la Kirpi ve Köyümüze Yağdı Karlar”

Kitabın yazarı, çok genç yaşta aramızdan ayrılmasına rağmen, edebiyatımızda klasikler içinde yer alacak güzellikte eserler bırakan Cahit Zarifoğlu. Kitap “100 temel Eser” arasında okunması tavsiye edilen kitaplar içinde. Beyan yayınlarından çıkmış ve 87 sayfa. Yedi yaş ve üzeri çocuklar kendisi okuyabilir. Okul öncesi çocuklar için, bir büyük tarafından çocuklara okunması ya da anlatılmasını tavsiye ederim. Kitap, masal türünün şekil ve içerik özelliklerine göre yazılmış.

Keyifli okumalar…

Yürekdede İle Padişah

Cahit Zarifoğlu
Beyan Yayıncılık
88 sayfa, 1989

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir