Yüreğime Yolculuk

Herkese merhaba, arayı açtım biliyorum! Biraz hastalık vs derken paylaşıp, yazmaya, istemsizce biraz ara vermiş oldum. Yeni yılın ilk paylaşmak istediğim ve beni etkileyen kitaplar serisinde 6. sırada YÜREĞİME YOLCULUK kitabı var.

Bu kitabı anneler okusun, ablalar okusun, kardeşler okusun, babalar okusun, amcalar okusun, yengeler, halalar okusun. Anlayacağınız hepimiz okuyalım…

Neden mi! İçerisinde biz varız, korkularımızın bize neler yaşatacağı var, o korkularla nasıl bir hastalık içerisinde debeleneceğimiz durumlar var.

Kitap yazarın gerçek yaşamını anlattığı, deneyiminin okurken inanılmaz mucizesine tanıklık ettiriyor.

Arka kapakta bahsettiği üzere olan bilgiler ise;

Yüreğime YolculukAnita Moorjani, dört yıl kadar kanserle savaştıktan sonra vücudunun çökmeye başlayışını ve içinde her yere yayılan kötümcül kanser hücrelerine yenik düşüşünü anlatıyor. Organları işlevlerini yitirdikten sonra komaya girip sıra dışı bir öte dünya deneyimi yaşıyor ve bu sayede kendi değerinin ve hastalığa yol açan esas şeyin farkına varıyor. Bilinci yerine geldikten sonra hızlı bir şekilde iyileşiyor. Vücudunda kansere dair hiçbir iz kalmıyor ve birkaç hafta içinde hastaneden taburcu ediliyor.

Bu kitapta Anita, Hong Kong’daki çocukluk anılarına geri gidiyor. Kariyerini inşa etme girişiminden ve hayatının aşkını bulmasından bahsediyor. Onu hastalığa götüren unsurlarla, tıbbi açıklaması olmayan hastane deneyimini anlatıyor. Çin ve İngiliz kültürlerinin içinde yaşayan geleneksel bir Hintli ailesi olan Anita, küçüklüğünden itibaren kültürel ve dinsel göreneklerle çevriliymiş. Etrafındakilerin beklentilerini karşılamaya çalışarak hem de kendi yolunu çizme mücadelesi vererek geçirdiği yıllardan sonra, öte dünyada bir şeyler yaşıyor ve sonucunda, kendi kendini iyileştirme gücüne sahip olduğunu ve evrende daha önce hiç hayal etmediği mucizeler bulunduğunu anlıyor.

Yüreğime Yolculuk’da Anita; hastalık, iyileşme, korku, “sevgi olmak” ve insan olmanın gerçek ihtişamı hakkında öğrendiklerini içinden geldiği gibi paylaşıyor. Bu kitap, aslında vücutlarımızın içinde insan olma deneyimi yaşayan ruhani varlıklar olduğumuza, hepimizin aslında bir olduğumuza kanıt niteliğinde!

Gerçekten de öyle.

Yol arkadaşım, sevgili Tüten iyi ki okumama vesile olduğun bu değerli kitabı önerdin.

Kitap okurken, çizeceğiniz bir çok satırın size göz kırptığını göreceksiniz. Çizdiğim bir kaç satırı paylaşmak isterim.

“Neden hep kendime karşı bu kadar acımasız olmuşum? Neden sürekli kendimi böyle hırpalamışım? Neden kendimi hep yüzüstü bırakmışım? Neden hiç kendimi savunmamışım ve dünyaya ruhumun güzelliğini göstermemişim?

“Neden başkalarını memnun etmek için, hep zekamı ve yaratıcılığımı bastırmışım? Hayır demek istediğimde her seferinde evet diyerek kendime ihanet etmişim! Neden yalnızca kendim olmak için başkalarından onay görmeye çalışarak kendime hep ihanet etmişim? Neden kendi güzel kalbimi dinleyip kendi gerçeklerimi ifade etmemişim?”

Gerçek sevinç ve mutluluğu yalnızca kendimi severek, içime dönerek, kalbimi izleyerek ve bana mutluluk veren şeyleri yaparak elde edebileceğimi anladım. Hayatımın kontrolsüz gibi gözükmesinin ve kendimi kaybolmuş hissetmemin (ki bu hala sık sık olur) gerçek sebebinin benlik algımı kaybetmem olduğunu anladım. Gerçek anlamda kim olduğum ve buraya ne olmaya geldiğim ile bağ kurmuyordum. Bu daha çok, iç sesimi dinlemeyi kestiğimde ve kuvvetimi, tv’deki reklamlar, gazeteler, büyük ilaç şirketleri, arkadaşlarım, kültürel ve sosyal inançlar vb. gibi dış faktörlere vermem sonucu oluyordu.

Anita Moorjani, mükemmel bir şekilde aktardığı ölüme yakın deneyimi sırasında kim olduğu gerçeğini öğrendiği anda, karar veriyor ve bu kararı yaşamaktan yana kullanarak geri dönüyor.

Kitap kişisel gelişim raflarında satılıyor ve bazen önyargılarla tercih edilmeyebilir ama ama ama lütfen alıp okuyun, annenize okutun. (Neden anne dedim, kendi annemden dolayı belkide, çoğu biraz hastalık hastası nazlanmaları ile hayatın tam merkezinde neyin çekim alanında olduklarının farkında değiller. Okurlarsa daha mutlu ve pozitif olma yolunda adım atma, farkındalıklarına erişebilirler.)

İçerisinde hastalık raporlarından, sağlık raporlarına olan mucize gelişimin, okuyabileceğiniz adresleri, bilgileri mevcut. Yaşadığı bu deneyim sonucu aldığı hatırladığı bilgiyi ve hayata dair görüşlerini yazdığı sayfalar çok anlamlı, değerli bilgiler.

Yüreğime Yolculuk
Anita Moorjani
Klan Yayınları
255 sayfa, 2015

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir