Yolun Sonundaki Okyanus – Neil Gaiman

Nereden başlasam bu kitabı anlatmaya bilemiyorum. Bu kitabı anlatmak istediğimden bile emin değilim şu an. Çünkü hem bir yandan hakkıyla beceremeyeceğimi hem de yanlışlıkla ipucu vereceğimi düşünüyorum. Çünkü bu kitap öyle bir kitap ki neresinden anlatsam okumayanların okuma keyfini azaltacakmışım gibi geliyor. Yine de deneyeceğim.

Hikayenin kahramanı yıllar sonra bir cenaze için evine dönüyor. Çok üstünde durmasa da hatıralarında kopukluklar olduğunu fark ediyor. Cenaze evinden çıkıp çocukluğunun geçtiği muhiti dolaşmaya başlıyor. Adımlarının onu getirdiği yer ise kaybolan anılarının tekrar su yüzüne çıkacağı göl kıyısı. Ve böylece karakterin yedi yaşındaki haline dönüyor ve onu dinlemeye başlıyoruz. Sonraki sayfalarda tanık olduğumuz garip, sıra dışı ve ürkütücü olaylar hem kalbimizin yerinden çıkacakmış gibi atmasına hem de kitabı elimizden bırakamamamıza yol açıyor.

Kitaptaki korkunç yaratıklar okuyanı psikolojik olarak çok etkiliyor. Çünkü yaratıkların korkunçluğu dış görünüşlerinden, yapabileceklerinden değil hissettirdiklerinden geliyor. Böylece o küçük çocuk ne kadar üzüldükçe, ne kadar korktukça ve çaresiz hissettikçe siz de o kadar küçülüyor küçülüyorsunuz.

Belli bir yerde “Acaba bu kitap ne anlatıyor?”, diye sorguladım kendimi. Acaba bir çocuğun hayal dünyasından mı bakıyorum? Hayır ! Tam tersine kitap öyle bir bitiyor ki bu sefer önceki düşüncelerimin aksine “Anlatılanlar gerçek herhalde.”,diye düşündüm.

Öyle bir kitap ki kitabı elinizde tutarken hissettiğiniz tüm korkuya rağmen içine girip ete kemiğe bürünüp bir şeyler yapmak istiyorsunuz. Olaya dahil olmak, boş boş durmamak… İşte okuyucu böyle yerinde zıplatan kitaplar iyi kitaplardır. Bundan sonra Neil Gaiman kitaplarını pas geçmeyeceğim. Büyük bir hevesle bir sonraki Neil Gaiman’ı okumayı bekliyorum.

Kitap Açıklaması
Bir kelebeğin kanatları kadar narin ve hüzünlü.
Karanlıktaki bir bıçak kadar tehditkâr ve korku verici.

Neil Gaiman, sarsıcı eseri Yolun Sonundaki Okyanus’ta, insanı insan yapan tüm duyguları ortaya çıkarmakla kalmayıp, okurlarını onları çevreleyen karanlıklardan korunmaları için geçmişin sığınağına davet ediyor.

Hikâye, kahramanımızın çocukluğuna dönmesi ve evinin yanındaki gölün aslında bir okyanus olduğunu iddia eden Lettie Hempstock’a dair anılarının canlanmasıyla başlıyor. Bu andan sonra; küçük bir çocuğun fazlasıyla ürkütücü, garip ve tehlikelerle dolu geçmişine doğru bir kapı açılıyor.

Artık, yolun sonunda neyle karşılaşacağını kahramanımız da bilmiyor…
(Tanıtım Bülteninden)

Yolun Sonundaki Okyanus
Neil Gaiman
İthaki Yayınları

Ayşe Ayhan
Kitap Cafe
https://www.instagram.com/bikahvebikitap/

Ayşe Ayhan

Hiçbir zaman bir insanı tek bir sıfatla belirlemenin doğru olduğuna inanmadım. Matematik öğretmeni, yazar, astronom, kitap yorumcusu, blogger, kahve sever, bol okur. Yazmaya değer bulduğum her şeyi kitapcafe.com da bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir