Yirmi ilginç psikolojik gerçek.

1. İnsanın kendi kendini gıdıklayabilmesi mümkün değil. Sadece bazı şizofreni hastalan, kendi kendilerini gıdıklayabiliyor.

2. Beyin, sıkıcı insanlardan dinlediğiniz sıkıcı konuşmaları olduğu gibi kaydetmiyor. Onları daha ilginç hale getirerek yeniden yazıyor.

3. Dinlediğiniz müzik türü, dünyayı algılayış biçiminizi de etkiliyor.

4. “Aşık olmak” ile “Obsesif-kompulsif kişilik bozukluğuna sahip olmak” vücutta aynı biyokimyasal etkiyi yaratıyor!

5. Fobiler, aslında DNA aracılığıyla nesilden nesile aktarılan hatıralardan ibaret.

6. Daha önce “Yürüyen Ceset Sendromu” diye bir hastalık duymuş muydunuz? Bu ruhsal bozukluğa sahip olan hastalar; ölü olduklarını, etlerinin çürüdüğünü, organ ve kanlarının olmadığını düşünüyor.

7. Psikologların yaptığı incelemeye göre “internet trolleri” narsistik, psikopat ve sadist kişilik özellikleri gösteriyor.

8. Televizyonların ve popüler kültürün hayatımıza girmesiyle ortaya çıkan bir diğer ruhsal bozukluk da “Truman Sendromu.” Adını 1998 yapımı “The Truman Show” filminden alan bu hastalığa yakalananlar, hayatlarının her aşamasının tıpkı filmdeki gibi gizlice kameraya kaydedilip televizyonda gösterildiğini zannediyor.

9. Bir şarkının “en sevdiğiniz şarkı” olmasının sebebi, onu hayatınızdaki “duygusal bir an” ile eşleştirmenizden ileri geliyor.

10. Yapılan araştırmalar, cahil insanların kendilerini mükemmel görmeye; zeki insanların ise yeteneklerini hafife almaya eğilimli olduğunu gösteriyor.

Yirmi İlginç Psikolojik Gerçek

11. Kudüs Sendromu da yine literatüre geçen bir başka ilginç rahatsızlık. Kudüs’ü ziyaret eden hacı ve turistlerden bazıları, buradaki kutsal atmosfere kendilerini kaptırıp, büyük bir dini lider olduklarına inanmaya başlıyor. Daha da ileri gidip kendini Mesih, Hz. İsa ya da Hz. Musa zannedip, Kızıldeniz’i yarmaya çalışanlar bile var!

12. Doğuştan görme engelli olan kişiler, şizofreni hastalığına yakalanmıyor.

13. Cep telefonunu kaybetmenin, artık bir fobi olarak literatürde yer aldığını biliyor muydunuz? Nomofobi, cep telefonu ve bağlantısını kaybetme korkusu demek.

14. Birisine 20 saniyeden uzun süre sarıldığınızda, beyinde [beyninizde] “sosyal bağlanma” dan sorumlu oksitosin hormonu salgılanıyor ve böylece bu kişinin size daha çok güvenmesini sağlıyorsunuz.

15. İnsanlar fiziksel açıdan yorgun olduğunda, dürüst olmaya daha eğilimliler. Bu nedenle gece geç saatte yapılan konuşmalarda, itiraflar daha sık oluyor.

16. Farklı coğrafyalarda yaşayıp farklı dilleri konuşsa da, yeryüzünde yaşayan tüm insanlar, şu 6 duygu için aynı yüz ifadesi ve mimikleri kullanıyor: Mutluluk, öfke, üzüntü, korku, şaşırma ve iğrenme.

17. Reddedilmek, beyin tarafından fiziksel bir acı olarak algılanıyor.

18. Sevdiğiniz birini gördüğünüz zaman, göz bebekleriniz büyüyor. Aynı şey, nefret ettiğiniz birini gördüğünüzde de geçerli.

19. Bugün liseye giden sıradan bir öğrenci, 1950’lerde psikiyatrik tedavi gören ortalama bir hasta ile aynı kaygı seviyesine sahip!

20. Araştırmalara göre, parayı fiziksel olarak bir şeylere “sahip olmak” için değil de, “deneyim kazanmak” için harcamak, insanı daha çok mutlu ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir