Yeni çıkan kitaplar – Kasım 2019

Kurumsal Yağ Sanatı-İş Yaşamından Mizahi Öyküler

Kurumsal Yağ Sanatı-İş Yaşamından Mizahi Öyküler

Yazar: Yekta Özcan Özözer
Yayınevi :Ceres Yayınları
Eğer;
– İş yaşamınızda iyice daraldıysanız,
– Çok yoğun çalışıyorsanız, gelen giden size iş yüklüyorsa,
– Millet gözünüz önünde yağ çekerek yükseliyor, siz ise yerinizde pati atıyorsanız,
– İşleriniz bir türlü bitmiyorsa ve önünüzdeki evraklar, bilgisayarınızda e-postalar yığılmışsa,
– Eline güç veya para geçince karakteri değişen tanıdıklarınız varsa,
– Siz çalışıyorken, iş kariyerde yükselişe gelince başkaları önünüze geçiyorsa,
– Şirketinizde birileri hep sizin sırtınızdan geçiniyorsa,
– Patronunuzun, amirinizin veya müşterilerinizin, hatta eşinizin (!) istekleri bitmiyorsa

Bu kitabın içindeki komik öyküler ve anekdotlar, nokta atışı yaparak size ilaç gibi gelecek.

Kendinizi ve her gün yaşadığınız iş ortamını aynada örmenizi sağlayacak, ülkemiz iş yaşamından kopup gelen son derece esprili ve mizahi yedi ayrı öykü ile trajikomik halimizin farkına varmakla kalmayıp tecrübeyle kanıtlanmış çözümleri de okuyarak bir adım öne geçeceksiniz.

 


 

Sürdürülebilir Kalkınma Çağı

Sürdürülebilir Kalkınma Çağı

Yazar: Jeffrey D. Sachs
Yayınevi :Yeditepe Üniversitesi Yayınları
Sürdürülebilir Kalkınma Çağı hem çok çarpıcı bir kitap hem de bir esin kaynağı niteliğinde. Çarpıcı; çünkü insanlığı bekleyen eşi benzeri görülmemiş tehditleri en ince ayrıntısına kadar gözler önüne seriyor. Esin kaynağı; çünkü bize, eyleme geçme iradesi gösterdiğimizde tehditleri bertaraf edebileceğimiz konusunda güven veriyor.

Kerry Kennedy, RFK Adalet ve İnsan Hakları Merkezi Başkanı

Sürdürülebilir Kalkınma Çağı benim için şu anda mevcut en önemli kitap. Çeşitli alanlardan birden çok uzman tarafından kaleme alınmış gibi kolaylıkla okunan, ansiklopedik kapsama sahip bu ilham veren kitap, insanlığın neden en acil öncelik olarak sürdürülebilirliğe ulaşmak zorunda olduğunu açıklıyor ve bunun en iyi şekilde nasıl yapılacağının ana hatlarını çiziyor.

Edward O. Wilson, Hardvard Üniversitesi Onursal Araştırma Profesörü

Bu müthiş kitap, kapsamının genişliği, berraklığı, ayrıntılara hâkimiyeti, karmaşık konuları dürüstçe ele alışı, yazarının pratik deneyimi ve aklıselimiyle benzerlerinden ayrılıyor. Aslında tek bir kapak altında on ayrı harika kitap söz konusu; çünkü iktisat, tarih, sağlık, kalkınma, eğitim, toplumsal cinsiyet, gıda, iklim değişikliği ve biyolojik çeşitlilik üzerine içerdikleri, bu konularda bulunabilecek en iyi anlatımlar arasında yer alıyor. Günümüz dünyasını anlamak istiyorsanız ve kitaplığınızda sadece bir kitaba yer varsa, aradığınız kitap bu.

Jared Diamond, Tüfek, Mikro ve Çelik kitabının Pulitzer ödülü sahibi yazarı

Bu kitap, bugün dünyanın karşı karşıya olduğu en büyük tehditlerden bazılarını son derece etkin ve kapsamlı bir şekilde tanımlamakla kalmıyor, aynı zamanda Jeffrey D. Sachs’ın, sürdürülebilir kalkınma çağının en yetkin ve öngörü sahibi gözlemcilerinden biri olduğunu bir kez daha kanıtlıyor.

Paul Polman, Unilever CEO’su

 


 

Hizmet Sektöründe Verimlilik Ölçümü

Hizmet Sektöründe Verimlilik Ölçümü

Yazar: Dursun Balkan
Yayınevi :Gece Akademi
1940 yılında Fisher ve Clark’ın ekonomik gelişme analizleri konusundaki çalışmaları ile ortaya çıkan hizmet sektörü kavramı, 21. Yüzyılın başlarında olduğumuz şu dönemde gün geçtikçe önem kazanan ve üzerinde ciddi bir şekilde durulması gereken bir kavram haline gelmiştir. Ayrıca, gelişmiş ülkelerde bilişim çağı adı verilen 2000’li yıllardan sonraki dönemde GSYİH içerisinde hizmet sektörünün payı %70 seviyelerinde iken, Türkiye’nin son yıllarda artan bir trend göstererek %70’lere yaklaşması artık ülkemizde de hizmet toplumuna geçişin hızlandığının bir göstergesidir.

Bu kapsamda, hizmet sektöründe verimlilik ölçümü konusunda yazılan bu kitapta hizmet sektörü detaylı bir biçimde açıklanmış, sektörün Türkiye’deki durumu karşılaştırmalı analizlerle ortaya konulmuştur. Ayrıca, hizmet işletmelerinde verimlilik ölçümünde kullanılabilecek yöntemler ele alınmıştır. Kitap, bu yönleriyle değerlendirildiğinde, hizmet sektöründe faaliyet gösteren işletmelere yönelik verimlilik analizleri yapacak yöneticiler, araştırmacılar ve akademisyenlere yol gösterici bir kılavuz niteliği taşımaktadır.

 


 

Tutsak

Tutsak

Yazar: Beyzanur Yılmaz
Yayınevi :Eftalya Yayınları
Aileleri yoktu,

Kimlikleri yoktu,

İsimleri yoktu.

Anka ve Kül…

Kendilerine bahşedilen hayatı hiçlikle yaşamaya mahkûm edilmişlerdi.

Özgürlüklerine giden yolda tek amaçları gerçek kimliklerini bulabilmekti. Terazi dengede durmaya karar vermişti ve birinin yükselişi diğerini dibe sürükleyecekti.

Bu oyunda ilk defa kazanan kişi kaybeden olmak için yalvaracaktı. Zafer peşine pişmanlığı takıp bir fırtına gibi üzerine gelmeye başladığında her şey için çok geçti.

Anka o gece orada ölmüştü.

Ve Kül onu tekrar yaratmak için orada yoktu.

 


 

Bir Deniz'in Anatomisi

Bir Deniz’in Anatomisi

Yazar: Özcan Tekdemir
Yayınevi :Perseus Yayınları
Adım Deniz, adımı devrimin mor menekşeli günlerinden almışım, yani almıştım… Çünkü bugün öldüm. Saatin bir önemi yok… Ha akrep yelkovan geçirmiş, ha da yelkovan akrebe… Öldüğümde şairin de dediği gibi daha yolun yarısına gelmediğim bir yaştaydım. Bunu da bilin istedim. Hoş, daha benle ilgili çok şey öğreneceksiniz zaten. Deniz olmak, tam da böyle bir şey işte. Ben ve benim gibiler, geldiği gibi gidenlerden değil çünkü, asla da olamazdık. Bu sayfalarda size, kümülüs bulutları ömrüme taşıyan rüzgarlarımdan, elmas elekle elenmiş ince kumsalımdan, yaraları yakan tuzlu dalgalarımdan ve asla hiçbir yerde göremeyeceğiniz renkli yosunlarımdan bahsedeceğim. Üstelik tüm bunları yaparken, bir ölü olmanın vermiş olduğu tüm imkanları romanın son satırına kadar kullanacağım. Zamandan ve mekândan sıyrılıp, her yerde ve her zamanda olabilmenin müthiş yeteneğini sonuna dek yaşayacağım. Yazarımın da yardımıyla tabi ki

 


 

Kapılar

Kapılar

Yazar: Gonca Gül Kurtulmuş
Yayınevi :Karina Yayınevi
Lakin bir zaman sonra bir dişi kişisi geldi hayatıma, bana dünya ahirette bilmediğim diyarlardan, duymadığım dillerden, yemediğim yemeklerden, görmediğim hayvanlardan bahsetti; kimsenin erkek olmadığı, kimsenin kadın olmadığı, Mevlana’nın dediği gibi, doğru ve yanlışın olmadığı bir yerde buluştuk onunla, aşk üzerinden o kendisindeki benle, ben kendimdeki onunla ve ikimizin içinde konuşup duran tüm insanlarla birbirimizden arındık, içimizdeki insandan kurtulduk. Kendimi o gün küçük, minicik, şu çiçek üzerindeki bir böcek gibi iki parmak arasında canı pırtlatılacak kadar önemsiz ve bu önemsizlikten mütevellit bir o kadar yüce hissettim. Sonra sonra fark ettim, annemin bir adı varmış, bir kadınmış annem, sevilmek isteyebilirmiş ve yine de babamla onca sene geçirmiş. Eve döner dönmez anneme adıyla hitap ettim, bakakaldı suratıma, kimden bahsettiğimi o da anlamadı, bir yerlerde, bir zamanlar ‘anne’ ya da hanım değil de başka bir şekilde sesleniyorlardı ona, ruhuna bir isim üflemişlerdi, doğduğunda dedesi ezanla kulağına okumuştu ama belli ki zalim zamanla kendisi dahi unutmuştu. Kader dedim bir akşamüstü anneme, o mutfağın tüllü perdesinden sızan loş ışıkta, bembeyaz ve çamaşır suyu kokan tezgâhın üzerinde, bembeyaz ve çamaşır suyu kokan elindeki soğanı, bıçağı bıraktı, başı önünde, siyah saçları terden alnına yapışmış, iri, ela gözlerini araları kir tutmuş fayanslardan ayırmadan, kırık ve sigaradan çatallı bir sesle, Kader dedi, Kader dedim, sarıldım belinden annemin, annemin de sarılınacak bir beli vardı.

 


 

Son

Son

Yazar: Salih Ağar
Yayınevi :Kuytu Yayınları
“Ayçiçeği mi?” diye sordu.

“Evet Cenk, ayçiçeği. Ayçiçekleri her sabah gün doğarken yüzlerini güneşin doğduğu yere çevirirler ve gün boyunca, güneş gökyüzünde hareket ettiği sürece, onlar da yüzleri güneşe dönük olarak onu takip ederler. Hem de çekirdek yüklü başlarının boyunlarına yaptığı ağırlığa ve acıya aldırmadan. Ta ki akşam güneş batıp gidene kadar… Akşam olup her yer karanlığa teslim olsa da onlar umutlarını kaybetmezler. Ertesi sabah güneşin doğacağını bildikleri için gece tekrar yüzlerini güneşin doğacağı yöne çevirip beklerler.

Ben de yıllardır sizi o ayçiçekleri gibi takip ettim.

 


 

Gece Sirenleri

Gece Sirenleri

Yazar: Ali Kotan
Yayınevi :Islık Yayınları
Ressam Ali Kotan ve yazar Selim İleri’nin imge ve kelimeler arasında kurdukları ilişkinin, birden fazla çağrışım ve anlamı var. Bu uğurda söze, iki bireyin iç özgürlükleri ve kişisel tarihlerine doğru çıktıkları bu mahrem yolculukta, birbirlerinin betimleme gücüne duydukları merak ve güveni anmakla başlanabilir.

Hayat hücresinde suç ortaklığına düşerek, aynı ranzayı paylaşan iki insanın, birbirini görmeksizin, alacakaranlıkta paylaştıkları düş ve gerçeklerin bileşik çekimi var, bu metin ve resimlerde. İçgüdüsellik ve geri dönüşsüzlüğün dürüstlüğü, Kotan’ın imgeleri ve İleri’nin manzum, mahzun günce–metinlerinde paylaştıkları bir diğer ortaklık. Kotan’ın kül görmüş geçirmişliğinde, telve ömürlü, reçine organikliğindeki soyutlamaları, hafızayı, bir tür performansın aktörü haline getiriyor.

Belli belirsiz kimse, konum ve alanlar, bu tuval ve desenlerde, avcı yaratıcısının elinden, hükmünden kurtulmaya çabalayan birer yabanıl yaratığı andırıyor. Kotan’ın imgeleri, tabirinden kaçan birer rüya gibi. Cazip bir akıcılık, benzersizlik ve hızı bünyesinde barındırıyor. İleri, bu bonkör devinimden gönüllülükle yüklendiği kişisel ve kolektif belleği, nezaketle ve aynı anda kendisini de dinlemeye çabaladığı metinleri ile kâh küçük bir çocuk, kah alçakgönüllü bir anlatıcıya bürünüyor.

Daha ne denebilir? Tüm bu imge ve harflerin sanıklığı, hepimize tanıdıklıklarından. Buyurun, yaşam denen hücrede çektiğimiz şu ezeli suç ortaklığına o zaman. Kalem ve fırçanın, içi içine sığmayan o şiddetli, hayal gücü yüksekliğindeki özgürlük voltasına…

 


 

Sun Tzu ve İşletme Sanatı

Sun Tzu ve İşletme Sanatı

Yazar: Mark R. Mcneilly
Çevirmen: Murat Demirekin
Yayınevi :The Kitap
İki bin yıldan daha uzun bir süre önce ünlü Çinli general Sun Tzu’nun askeri stratejiler üzerine yazdığı eseri Savaş Sanatı, üzerinden o kadar çok zaman geçmesine rağmen hala güncelliğini yitirmedi. Klasik haline gelen bu eser ekonomistlere, siyasetçilere, sanatçılara ve aklınıza gelebilecek birçok sektörden yöneticilere kılavuzluk etmeye devam ediyor.

Sun Tzu ve İşletme Sanatı’nda Mark McNeilly, Sun Tzu’nun stratejik ilkelerinin yirmi birinci yüzyılda nasıl uygulanabileceğini gösteriyor. McNeilly, öncelikle Sun Tzu’nun fikirlerini yöneticiler için altı stratejik ilke halinde sentezliyor, sonrasında Samuel B. Griffith’in Savaş Sanatı çevirisine yer veriyor.

Kitabında McNeilly, rekabetçi karşı eyleme teşvik etmeden nasıl pazar payı kazanılacağını, rakiplerin zayıf noktalarına nasıl saldırılacağını ve piyasa bilgisinin rekabet avantajı için nasıl maksimize edileceğini açıklıyor. Rekabeti dengesiz kılmayı, rakibi yenme stratejisini ve liderlerdeki hızın ve hazırlığın değerini gösteriyor. Son olarak, McNeilly Sun Tzu’nun ilkelerini uygulamaya koymak için pratik bir yöntem sunuyor. Google, Zappos, Amazon, Dyson, Aflac, Singapur Havayolları, Best Buy, NFL, Tata Motors, Starbucks gibi firmaların yöneticilerinin, tarihin en saygın stratejistinin bilgeliğini izleyerek yönetim sorunlarının tehlikelerinden nasıl kaçındıklarını ve rekabet avantajı sağladıklarını anlatıyor.

 


 

Rüya

Rüya

Yazar: Arthur Schnitzler
Çevirmen: M. Sami Türk
Yayınevi :Zeplin Kitap
Stanley Kubrick’in Gözleri Tamamen Kapalı adlı filmine de ilham olan Rüya, sınırları zorlamaktan çekinmeyen Arthur Schnitzler’in ustalık eseridir. Rüya’da, evli bir çiftin birbirlerini daha iyi tanıma çabası uğrunda başlarından geçen rüyavari maceralara tanık olacak; Viyana’nın köhne kafelerinde, ahlakın uğramadığı köşklerinde, hastanelerinde ve morglarında gezintiye çıkacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kitapcafe En son haberler ve güncellemeler için size bildirimler göstermek istiyoruz.
Dismiss
Allow Notifications