Yeni çıkan kitaplar – Kasım 2019

Bir Başka Dünyada

Bir Başka Dünyada

Yazar: İlker Aksoy
Yayınevi :Kafka
Yaşadığı kenti terk edip doğduğu ilçeye yerleşen ve orada sakin, küçük bir bar işleten Haluk taşra sıkıntısına katlanmanın bir yolunu bulmak umuduyla ilçe kütüphanesinin yolunu tutar. Müfredat dışı ders kitapları, eski püskü ansiklopediler ve ucuz romanlardan oluşan yığının arasında, özel bir köşe keşfeder. Tekdüze ve boğucu günlerine çare olarak sahiplendiği bu raflardaki kitapların hepsinde aynı isme ait bir damga bulunmaktadır: Avukat Rıfkı Günışık. Haluk, bu taşra kasabasında böylesi eserleri kendi kütüphanesine kazandırabilmiş meçhul avukatın hikâyesinin peşine düşer. Yerel bir münevver keşfetmiş olmanın, bu çoraklıkta vaktizamanında bir alsemender yeşermiş olmasının umudu, ona günlerini geçirmek ve bu hayata katlanabilmek için âdeta bir neden sunmuştur. Ancak büyüsüne kapıldığı hikâye Haluk’un küçük, sıradan hayatına renk katacak idealist aydın Rıfkı Günışık tasavvurunu alaşağı edecektir, kendi varlığını da…
İlker Aksoy ikinci romanında kitapların birbirine seslendiği, anlatıcının yer yer belirsizleştiği, insanlığın ve sanatın kadim sorularına kurmacanın oyunbaz teknikleriyle yanıt arayan bir metin ortaya koyuyor. Sanatın bir işlevi var mıdır, idealist öznenin “karakter”le imtihanından kim galip çıkar, insanın varoluşu saf ve iyicil temellere mi dayanır? İlker Aksoy, bu sorulara dair çetin bir sorgulamaya girişiyor. Ölümden Beter Yaşamlar’ın karakterlerini, Rıfkı Günışık’ı, Haluk’u, edebiyat tarihinden sürpriz konukları ve hatta yazarlık müessesesinin bizzat kendisini de bu köşe bucak soruşturmaya katarak… Yalnızca burada değil, Bir Başka Dünyada da.

 


 

Dalgalar

Dalgalar

Yazar: Virginia Woolf
Çevirmen: Doğukan Bal
Yayınevi :Ren Kitap
Bizler yan yana yürüyen vücutlarız sadece.

Virginia Woolf 1931’de yayımladığı Dalgalar’da üç erkek ve üç kadının çocukluktan yaşlılık dönemlerine kadar yaşadıklarını bilinç akışı tekniğiyle yazmıştır. Woolf okuyucuya sanki olayları kendi zihinlerinde yaşıyormuş izlenimini vermek istemiş, eserlerini resim çizer gibi kaleme alırken bu eserinde dış dünyayı yok ederek iç dünyayı yansıtmıştır.

Geleneksel roman anlayışı dışına çıkarak yazdığı Dalgalar Virginia Woolf’un en özgün eseridir. Yazarın, dalgaların çağrışımlarından hareket ettiği eser, okuyucuları onu okumaktan çok hissetmeye davet ediyor.
Binlerce hikaye uydurdum; doğru hikâyeyi, bütün bu cümlelerin gönderme yaptığı hikayeyi bulduğum zaman kullanılacak cümlelerle sayısız defter doldurdum. Fakat henüz o hikâyeyi bulamadım. Ve sormaya başladım, hikayeler var mı?

 


 

Deniz'den Damlalar

Deniz’den Damlalar

Yazar: Aysun Uysal
Yayınevi :Ceren Yayınevi
Her ölüm erken ölümdür. Ama Cumhur Deniz’in ki çok erken oldu. Kanser ,onu madden aramızdan aldı, ama kalbimizden alamadı. O, Edirne var olduğu sürece, adını verdiğimiz sokakta ve parkta yaşayacak.

Her kanser hastasının bir öyküsü var. Birçok öykü aile arasında kalıyor. Bu süreçte hasta ve yakınları neler hisseder, neler yaşar? Bir çoğumuz bilemeyiz. Ama artık biliyoruz. 20 yaşında, Tıp Fakültesi öğrencisi biricik oğlu Cumhur Deniz’i kaybeden acılı annesi Aynur Uysal, hastalık öncesi, hastalık sürecinde ve vefatından sonra yaşadığı duyguları ve olayları çok içten, en doğal haliyle kaleme alıp bizimle paylaşmış. Kederli ailesine sabır diliyorum. Işıklar içinde uyu, Cumhuriyetin Denizi’i…

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan Cumhur Deniz, ışık oldu ve bir kuyruklu yıldız gibi arkasında ömür boyu ışıklar saçacak sevgiler bırakarak, sevenlerine veda etti. Annesi, göz yaşlarını ışığa çevirip, kuyruklu yıldızın peşine taktı. O şimdi annesinin, babasının ve tüm sevenlerinin hatırladığı her yerde bazen tenis oynuyor, bazen şifa dağıtacak bir doktor olmak için ders çalışıyor bazen de mis gibi bir filtre kahve kokusu ile anılara misafir oluyor. Bu kitap annesi Aynur Uysal hanımın kaleminden, Deniz’in, ışığa dönüşme öyküsünü anlatıyor. Karanlık, uzun ve acı dolu bir yolculuğun sonunda, ya da ondan sonraki sonsuzlukta…

Sabriye Cemboluk
 


 

Dişilik Perisi

Dişilik Perisi

Yazar: Songül Öztürkcan
Yayınevi :Dorlion Yayınevi
Dünyadaki yaşamı var eden ve genişleten kadının, günümüz toplumundaki konumu ve etkisinin güzel bir sohbet havasında anlatıldığı ve günlük bir dille aktarıldığı kitapta, kadın ve erkeğin içsel duygu ve enerjilerini, güzel karşılaştırmalar, örnekler ve alıntılarla göreceksiniz. Kadın için toplumda belirlenmiş sabit kuralları ve bu kurallar dışında kadının ne kadar özgür olabildiğini ve bi o kadar da erkekten ayrı olamayacağını yazarın kendine has üslubuyla ele alışına şahit olacaksınız. Ayrıca kitapta, tarihe ve insanlığın gelişimine etki etmiş ve geleceğini yaratan kadınların hayat öykülerini okuyarak özgürleşecek, ufkunuzun genişlediğini hissedecek, kadının önemi ve güzelliğini anlayacaksınız.

 


 

Duygu'nun Durumları

Duygu’nun Durumları

Yazar: Pınar Duygu Erdoğan
Yayınevi :Yason Yayıncılık
Gördüğün gibi miyim?
Peki, sen aynadaki sen misin?
Hiç mi sormadın kendine ben kimim?
Hiç mi kalmadın sessiz ve kimsesiz?
İçimdeki beni gör derken sen baktın mı sendeki sene,
Duy beni derken ona; duydun mu sen sendeki seni,
Kimsin Sen?
Baştan yazmak için sana verilen kalemin farkında mısın?
Peki, elindeki silgiyi görüyor mu ruhun?

 


 

Hayat

Hayat

Yazar: Hayat Özlem Kayalı
Yayınevi :Nergiz Yayınları
Hayat

 


 

İran Öykü Antolojisi

İran Öykü Antolojisi

Yazar: Behruz Dijurian
Yayınevi :Doğu Kitabevi
Asil sanatı, ışıldayan şiirleri, zengin edebiyatı ve İran etkin öyküleri değerli bir hazineye benzer; köklü ve kalıcı.

Edebi çeşitlerden olan öykü bize sanatsal yazıların toplumun kültürü ve insanların ilişkilerinde derin etkisinin olduğunu ve yerine oturtulması gerektiğini hatırlatır. Özellikle gerçek sözlerin azınlıkta, kandırılmış ve de boğulmakta olduğu zamanlarda.

Elinizdeki antoloji, İran’ın edebiyat ve öykü yazarlığının birkaç neslindeki üstün yazarların eserlerinden alınmış dram, mizah ve kara mizah içerikli seçkilerdir. Behruz Dijurian’ın edibane, özgün ve muhteşem çevirisi onları fahim Türk okuru için daha da farklı kılmış, farkındalık yaratmıştır.

 


 

Topluluk Önünde Konuşma Hikayeleri

Topluluk Önünde Konuşma Hikayeleri

Yazar: Perçin İmrek
Yayınevi :Abaküs Kitap
İçindekiler:

Hitabet Korkusunun Ölüm Korkusundan Daha Üst Sırada Olmasının Sebebi
İyi Bir Konuşmacı Olmanın Temel Unsurları
Hitabetin “Teknik’’ Hususları
Bilgi ve Tecrübe Aktarımı Arasındaki Fark
Hitabette Hazırlığın Önemi
Sunum (PowerPoint, Prezi, Google Slides vs.) Kullanımı
Pratiğin Önemi – Beynimizdeki Nöronların Çalışma Prensibi
Usta Bir Konuşmacının En Önemli Silahı – Samimiyet
Toplum Önünde Konuşmak
Hitabette Geri Bildirimin Gücü
Okuduğum “Hitabet’’ Temalı Kitaplardan Edinimlerim
Misafir Hikâyeleri

 


 

Sina-İsyan

Sina-İsyan

Yazar: Aslıhan Doğa
Yayınevi :Perseus Yayınları
Hayat insanı bazen tek bir soruyla sınar. Bazen ise, onlarca soruyla…

Kadere kafa tutabilir misin? Çocuk sahibi olamayacağını öğrenen genç bir kadın, kaderine isyan ederse ne olur?

Hayatı uçlarda yaşayan, yaşamı boyunca hiç sevilmemiş, kuralsız bir adam; güvensizliğin aşılmaz duvarlarla ördüğü hayatına ve kurallara hapsolmuş bir kadına, koşulsuz ve sonsuz sevgiyi öğretebilir mi?

Hayatın yorduğu ruhlar Bir araya gelebilir mi?

 


 

İmdat Etme Gözlerim

İmdat Etme Gözlerim

Yazar: Mehtap Sütçü
Yayınevi :Klaros Yayınları
Kapat gözlerini, karanlıkta bırak beni biraz,Koptu kopacak bir fırtınaya tellal yüreğim,İçimde sarkıyor düşlerimin yıkıntıları.Tekrar bak gözlerime,Bir trajedi çiziyor tanrı yüzümde.

» Kitap Cafe

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni çıkan kitaplar - Eylül 2019

Yeni çıkan kitaplar – Eylül 2019

Okumayı seven ve yeni çıkacak kitapları dört gözle bekleyenler, bu yaz hangi kitapları okuyacağız diyenler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir