Yeni Bir Yaşam Biçimini Kavramak

“… Benim yapmaya çalıştığım, bunun tam tersi: Ben burada, şimdi cenneti yaratmak istiyorum ki, bir şeyden kurtulmak gerekmesin. Doğum ve ölümden kurtulmayı düşünmeye ihtiyacın yok, eski sözde dinlere ihtiyacın yok. Daha fazla müziğe ihtiyaç var, daha fazla şiire, daha fazla sanata ihtiyaç var. Elbette daha fazla mistisizme ihtiyaç var. Daha fazla bilime ihtiyaç var. O zaman tümüyle farklı türde bir din doğacak, yeni bir din. Sana anti-yaşam ideolojiler öğretmek yerine; hayatını daha dengeli, daha sanatsal, daha duyarlı, daha merkezlenmiş, toprağa köklenmiş olarak yaşamana yardım edecek bir din. Sana yaşamanın sanatını, yaşamanın felsefesini öğretecek bir din…

Korkunun eritilmesi gerekir; çünkü korku sakatlayıcı, felç edici bir oluşumdur. Ve onu eritmenin tek yolu da, içine girmektir. Deneyim, özgürleştirir. Öğrenmek daha iyidir. Korkuyu bırakmak daha iyidir. İnsanlarla ilişki kurmak daha iyidir. Ve aslında ilişki kurmaya başlarsan, her insanda güzel bir şey olduğunu görürsün. Kimse güzellikten yoksun olarak gelmez. Belki güzelliğin farklı boyutları vardır; birinin yüzü güzeldir, birinin sesi güzeldir; birinin vücudu güzeldir, birinin zihni güzeldir. Kimse güzellikten yoksun olarak gelmez. Varoluş herkese bir tür güzellik verir. Ne kadar insan varsa, o kadar güzellik vardır.

Ve bir insanın güzelliğiyle temas kurmanın tek yolu, yakın olmaktır, korkuyu bırakmak, savunmaları bırakmaktır. Ve çok şaşırırsın: Tanrı farklı biçimlerde ifade bulur Tanrı güzelliktir.

Doğu’da Tanrı için üç farklı kelime var: Satyam, gerçek, shivam; en yüce iyilik, sundram; en yüce güzellik. Ve güzellik en sonda gelir; Tanrı güzeldir; Tanrı güzelliktir. Nerde bir güzellik görsen, Tanrının güzelliğinin yansımasıdır. Ve eğer yansımadan korkuyorsan, gerçeğiyle nasıl ilişki kuracaksın? Yansıma, dersi öğrenebilmen için orada. Bir gün gerçeğiyle ilişki kurabilmen için…”

Alıntı : Osho, Yeni Bir Yaşam Biçimini Kavramak, Kendine Güven -Hiç kendine ne aradığını sordun mu?- Yakınlık

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir