Yeni bir fantastik kitap ile tanışmaya hazır mısınız? Lili May

Yeni bir fantastik kitap ile tanışmaya hazır mısınız? Hem de bu maceranın içerisinde sizi bekleyen birbirinden güzel çizimler var. Bazı çizimleri uzun uzun inceledim; çünkü çok başarılıydı. Her detay ince ince düşünülmüştü. Seriye geçmeden önce kitabın yazarından biraz bahsedecek olursak;

Hatice Aksüt, Bilkent Üniversitesi İngiliz Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Kitabın içerisindeki çizimlerin bu kadar başarılı olmasının sebebi de belli aslında. UCLA’da çizim dersleri alan yazar, eşinin yazdığı iki kitaba da çizim yapmış. Lili May serisi üzerinde çalışan yazar ailesiyle beraber Barselona’da yaşıyor.

Otuz yıl önce yaşanan zorlu bir savaş; savaşı kazanmak uğruna her şeyin feda edilmesi ve çağrılan Karabasan herkesin laneti olur. Karabasan’ın gelmek için tek bir şartı vardır; rüya perisini karanlığın dibine göndermek. İnsanlar artık o güzel rüyalardan mahrum kalacaklardır ve Karabasan’ın açtığı lanetin içerisinde kalan Ada krallığı.

Uçurumun diğer tarafında kalan Lili May ve büyükannesinin bir arada mutluluk içerisinde yaşadığı Servet Krallığı. Servet krallığında herkes mutluluk içerisinde yaşamaktadır. Her yıl panayırlar kurulur, insanlar yaptıklarını kasabalılara satarak hoş vakit geçirirler. Ancak bu yıl panayıra gelen davetsiz misafirler vardır. Ada krallığından gelen cadı ve arkadaşları iki ülke arasında barış sağlamak için geldiklerinin söylerler. Bir de yanlarında panayırda satmak için rüyalar getirmişlerdir ve insanların kalplerini fethederler. Bu duruma bir tek Lili May ve büyükannesi sıcak bakmaz.

Lili May- Ada KrallığıLili May, şans eseri eline geçen rüyayı uçuruma atmak isterken bir anda kendisini Ada krallığında bulur ve artık macerası başlamıştır. Yanında büyükannesi yoktur ve hiç bilmediği bir krallıktadır. Uçurumun diğer tarafı olan Servet Krallığına geçmek imkânsızdır. Karabasan’ın ülkesinde bakalım Lili May’ın başına neler gelecektir?

Yeni bir fantastik kitapla tanışmak isteyenler için Lili May önerimdir. İçerisindeki çizimlere kadar ince düşünülmüş bir kitaptı. Yazarın dili gayet akıcıydı. Başlarda çok kısa cümle kullandığını fark etsem de alıştım ve cümleler yavaş yavaş uzamaya başladı. Kitabı nasıl başlayıp bitirdiğini fark etmiyorsunuz.

Lili May karakterini sevdim. Ama cadıyı daha çok sevdiğimi söyleyebilirim. Kötü karakterler her zaman daha çok ilgimi çektiği için olsa gerek. Bir tek kitabın arka kapağından hoşlanmadım. Siyah bir zemin üzerine sarı renk kullanılsa da yazı stilinden dolayı arka kapak yazısı pek okunaklı olmamış. Sıfırdan Yayınlarından çıkan bu fantastik kitaba sizde şans vermelisiniz.

Lili May / Ada Krallığı

Hatice Aksüt
Sıfırdan Yayınları
424 Sayfa, 2018

One thought on “Yeni bir fantastik kitap ile tanışmaya hazır mısınız? Lili May

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir