Yazarlarının Yarım Bıraktığı Ölümsüz 10 Kitap

Birçok eser vardır ki yazarı tarafından büyük emekle yazılmaya başlansa da yazarının vefatı veya farklı sebeplerle tamamlanamaz. Ancak şanslı olanları yayımcılar veya farklı kişiler tarafından gün yüzüne çıkarılarak okuyucuya sunulur. İşte o eserlerden bazıları;

Kral Arthur, Merlin ve Yuvarlak Masa Şövalyeleri

1. Kral Arthur, Merlin ve Yuvarlak Masa Şövalyeleri

Sir Thomas Malory

Sir Thomas Malory adlı bir İngiliz şövalyesi, 1470’li yıllarda efsaneleşen Kral Arthur ve şövalyelerle ilgili efsaneleri derleyerek bir eser haline getirmiştir. Bu eser, İngiliz edebiyatının önemli başyapıtlarından biri kabul edilir. Ancak; orijinal adı Morted’ Arthur olan eserin son halini yani tamamlanıp güncellenmiş şeklini hazırlayarak yıllar sonra yeniden okuyucuya sunan ise John Steinbeck’tir.


Amerika

2. Amerika

Franz Kafka

Amerika, Karl Roßmann adlı on altı yaşındaki Avrupalı bir göçmenin, yaşadığı yerde adının karıştığı bir skandaldan kaçmak için New York’a gidişini ve bu süreçte yaşadıklarını anlatan hikayesiyle, Kafka’nın tamamlayamadığı eseridir.


Kabul Edilmiş Dualar

3. Kabul Edilmiş Dualar

Truman Capote

Capote, 1971’de katıldığı televizyon programı Dick Cavett Show’da “ya öldüreceğim ya da beni öldürecek” diye açıkladığı “ölümcül romanı” Kabul Edilmiş Dualar, yazarın yaşam birikimlerinden hazırladığı ve tamamlayamadığı son romanıdır.


Suikast Bürosu

4. Suikast Bürosu

Jack London

Jack London, Suikast Bürosu romanını,20.000 kelime yazdıktan sonra “sonuçlandırmanın mantıklı bir yolunu bulamadığını” söyleyerek yazmayı bıraktı ve kitabı bitirmedi.


Billy Budd

5. Billy Budd
Herman Merville

1797 yılında HMS Bellipotent’te hizmete giren Billy Budd adlı genç bir denizcinin öyküsünü anlatan eser, Merville’in 1891’de ölümüyle tamamlanamamıştır. 1924 yılında elden geçirilip yayımlanarak okuyucuyla buluştu.


Şato

6. Şato

Franz Kafka

Şato’da, K. olarak bilinen romanın kahramanı, görevli olarak geldiği köyde, köyü yöneten bir şatonun gizemli otoritelerine ulaşma mücadelesi verir.
Kafka, bu romanı bitiremeden öldü.


İlk Adam

7. İlk Adam

Albert Camus

Albert Camus’un ölmeden önce üzerinde çalıştığı otobiyografik roman olan İlk Adam’ın eksik el yazması, ölümüne neden olan kazanın olduğu yerde bulundu. Camus’un kızı Catherine Camus, daha sonra kitabın el yazması metnini düzenledi ve 1995’te yayımladı.


Son Patron

8. Son Patron

F. Scott Fitzgerald

Film yapımcısı Irving Thalberg’in hayatından esinlenilen roman, Fitzgerald’ın 44 yaşında ölümü sırasında bitmemiş ve geriye taslağı kalmıştı. 1993’te Bruccoli tarafından yazarın notlarına göre eser yeniden düzenlendi ve basımı yapıldı.


Gizemli Yabancı

9. Gizemli Yabancı

Mark Twain

Twain, her biri tamamlanmamış ve “Şeytan” karakterini içeren, hikayenin birçok versiyonunu yazdı. Hikaye, Şeytan’ın Hindistan’da bir prensi eğlendirmesini içeren bir sahnenin ortasında aniden biter. Twain’in bu romanı bitiremeden öldüğü belirtilmekte.


Edwin Drood'un Gizemi

10. Edwin Drood’un Gizemi

Charles Dickens

Romanın adı da olan karakter Edwin Drood’un amcası John Jasper’ın öğrencisi Rosa Bud’a olan aşkını anlatan roman, Dickens’in ölümü sebebiyle bitememiştir ve bu yüzden hikâyenin sonu bilinmemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir