Yazarını Kahraman Yapan Bir Kitap – Günden Kalanlar

Yıllardır kitapçı raflarında gördüğüm, hatta kitaplarını defalarca elime alıp arka kapağını okuduktan sonra tekrar yerine bıraktığım bir yazardır, Kazuo Ishiguro. Okuma planlarımın içinde olmasına rağmen “Öncelikle tanıdıklarımı okuyayım” düşüncesi ile sürekli erteliyordum. Sanırım buna en büyük etken daha önce hiç Japon yazarların kitaplarını okumamam olmuştur. Halbuki; Haruki Murakami, Yukio Mişima, Ryunosuke Akutagava, Natsume Soseki ve efsanevi yazar Sei Şonagon gibi, dünya edebiyatında iz bırakmış/bırakmaya devam eden nice Japon yazarlar ile hep karşılaştım durdum; ama nedense hiç birini okumadım. Biliyorum ki biz kitapseverler, okumadığımız her bir kitap için pişmanlık/suçluluk duyarız, “Daha önce niye okumamışım ki ben bunu” diyerek hayıflanırız. İşte bu pişmanlığın en büyüğünü, “Günden Kalanlar”ı okuyunca daha fazla hissettim. Defalarca elime alıp geri bıraktığım ve ancak yazarı 2017 Nobel Edebiyat Ödülü’nü alınca (amiyane tabirle) kafama dank edip okuduğum bu muhteşem kitabı, açıkçası daha önce okumadığım için kendime çok kızdım. İç hesaplaşmamla siz değerli okurları meşgul etmekten sıyrılarak, artık bu edebiyat hazinesi kitabı ve yazarı tanıtmaya çalışayım:

Ishiguro Japonya’da doğmasına rağmen 5 yaşından itibaren İngiltere’de yaşamış ve orada yaşamaya devam eden bir yazardır. Akıl hocalığını; ülkemizde pek tanınmayan, Türkçe’ye çevrilen fazla kitabı bulunmayan, ama İngiltere’de kitapları yankı uyandıran Angela Carter yapmıştır.

“Günden Kalanlar” kitabı ile 1989’da İngiltere’nin en prestijli edebiyat ödülü olan Booker Ödülü’nü kazanmıştır.

Günden KalanlarKitap; babasının büyük bir özveri ile yerine getirdiği başuşaklık mesleğine halef olarak devam eden Stevens adındaki bir başuşağın, İngiltere’nin 2. Dünya Savaşı’nın öncesindeki döneminde tüm ihtişamı ile yaşanan malikane hayatında geçenleri, yeni işvereninin önerisi ve izni ile çıktığı yolculuk esnasındaki gördüklerini, anıları ile birleştirerek anlatmasını içermektedir. Malikanenin eski sahibi Lord Darlington’a, babasının büyük bir “vakar” ile yaptığı hizmeti aynı şekilde yerine getiren Stevens, malikanenin yeni sahibi Amerikalı işvereninin jesti ile kısa bir tatile/geziye çıkmaya karar verir; ama gezisinin asıl maksadı malikanenin yıllar önceki eski kahyası Bayan Kenton ile görüşüp onu geri getirme hayalidir.

Stevens yol boyunca gördüğü manzaraları bir gezi kitabı havasında anlatmasa da karşılaştığı insanların kendisinde yarattığı hisleri ve mesleğinin verdiği vakar ile hayatı boyunca içine bastırdığı duygularını, anılarıyla harmanlayarak anlatmaktadır.

Hayatını mesleğine adayan, tüm yıllarını bu uğurda harcayan bir insan olan Stevens’a, işverenine ve mesleğine duyduğu bağlılık karşısında hayran olmamak elde değil. Dikkat çekmek istediğim nokta “hayran olmak” fiili, kesinlikle “imrenmek” değil; çünkü inanın içimizde Stevens gibi bir hayatı seçmek isteyecek, onun kadar sabırlı ve vakur bir yapıya sahip olabilecek birilerinin var olabileceğini pek sanmıyorum. Bazen Stevens’a kızabilirsiniz; çünkü sabit ve basmakalıp fikirleri, işine aşırı bağlılığından kaynaklanan davranışları sizlere fazla tepkisiz bir adammış hissi oluşturabilir. Düşünceleri, inceliği, kibarlığı sayesinde ise (kitabın arkasında da yazıldığı gibi) kendisini bir kahraman olarak göreceksiniz.

Marcel Proust’un Kayıp Zamanın İzinde serisinden en az bir kitabını okuyanlar kendisinin detaycılığını bilirler. Ben bu kitabı okurken bir Proust havası duydum. Kazuo’nun tek farkı, bu detaycılığı maddesel olarak değil de tamamen ve sadece ruhsal boyutta kaleme almış olması. Duyguları en ince detayına kadar öyle mükemmel bir şekilde yazmış ki okurken karşımda duyguları tüm çıplaklığı ile gösteren sanki bir röntgen vardı.

Sonuç olarak, Kazuo İshiguro naçiz görüşümce Nobel’i hakkıyla elde etmiş muhteşem bir yazar ve “Günden Kalanlar” kendisinin mutlaka okunması gereken harika bir kitabı. Ayrıca kitap, 1993 yapımı, başrollerini Anthony Hopkins ve Emma Thompson’ın paylaştığı bir sinema uyarlamasına da sahiptir.

Günden Kalanlar
Kazuo Ishiguro
Yapı Kredi Yayınları
Türkçesi: Şebnem Susam-Saraeva
206 Sayfa, 2015

Erdal Erünlü

Uyumak için değil, uyanmak ve edebiyatın o uçsuz bucaksız derinliğinde ruhumu doyurmak için okuyorum. Her yeni kitapta bambaşka alemleri keşfetmek, tüm karakterlerin yerine kendimi koyarak hayata bakış yelpazemi genişletmek için okuyorum. 25 yıllık askeri personelim. En büyük ilgi alanlarım dünya ve özellikle Latin edebiyatı, mitoloji ve ortaçağ tarihi. Hayattaki en değerli 3 varlığım; kutsal vatanım ve asil milletim, dünyalar tatlısı 2 oğlum ve elbette kitaplarım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir