Yaz Kursu Seçimi

Çocukların oyun alanlarının daraldığı ve yaz tatilinin uzun süresi düşünüldüğünde doğru seçilecek bir yaz okulu/kursu önem taşıyor. Yaz boyunca evde geçirilecek tatil, çocukların zamanı etkili kullanamamalarına, uzun süre ekran başında kalmalarına ve akranlarıyla yeterince iletişim kuramamalarına neden oluyor.

Doğru seçilecek bir yaz kursu, çocukların tatili verimli geçirmelerine destek olurken aynı zamanda keyifli vakit geçirmelerini de sağlıyor. Aynı zamanda çocuğun güçlü yanları ve ilgilerinden yola çıkılarak gelişiminin desteklenmesine ve yeni okul dönemine daha hazır başlamasına da fırsat tanıyor.

Yaz Kursu Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Yaz kursunun süresi önemli
Çocukların okul dönemi boyunca yorulduğu ve dinlenmeye ihtiyaçları olduğu düşünüldüğünde yaz kursu okulun bitimiyle hemen başlamamalı, çocuğun bir süre dinlenmesine fırsat verilmelidir. Aynı zamanda yaz boyunca sürecek bir kurs, çocuğunuzun yeni okul dönemine de dinlenmeden başlamasına neden olacaktır.

Yaz kursunun yoğunluğuna dikkat edilmeli
Yaz kurslarının temel amaçlarından biri çocuğunuzun okul dönemi boyunca yaşadığı yoğunluk ve stresten uzaklaşmasını, tatil yaparken aynı zamanda keyifli vakit geçirmesini sağlamaktır. Bu nedenle uzun saatler süren bir kurs çocuğunuzu daha çok yoracaktır.

Seçim birlikte yapılmalı
Yaz kursu seçiminde en önemli konulardan biri çocuğunuzla birlikte karar vermek. Çocuğunuzu sürece dâhil etmeden vereceğiniz karar sağlıklı olmayacaktır.

Çocuğun ilgileri dikkate alınmalı
Karar sürecinde ebeveynin istekleri değil, çocuğun ilgileri dikkate alınmalıdır. Çocuğun yetenekleri, güçlü yanları ve ilgisi doğrultusunda yapılacak seçim, daha verimli ve keyifli bir dönem geçirmesini sağlayacaktır.

Çocuğun ihtiyaçları göz önünde bulundurulmalı
Yaz kursu seçiminde çocuğun hangi gereksinimleri olduğu düşünülmelidir. Örneğin fazla enerjisini boşaltmak ve kaba motor gelişimini desteklemek için spora, dikkat ve konsantrasyon gibi becerileri desteklemek için bilişsel aktivitelere, sosyal gelişimini desteklemek için grup etkinliklerinin yer aldığı programlara yönlendirilebilir.

Ailenin imkânlarına yönelik olmalı
Ulaşım, kurs süre ve saatleri, ücreti seçim sürecinde göz önünde bulundurulmalıdır. Aynı zamanda belediyeler tarafından ücretsiz olarak sunulan aktiviteler ve yaz kursları da değerlendirilebilir.

Açık havada yapılan etkinlikler
Çocukların okul döneminde kapalı ortamda geçirdikleri süre düşünüldüğünde, yaz kursunun ortamı da oldukça önem taşıyor. Bu nedenle etkinliklerin ne kadarının açık havada, doğada yapıldığına da dikkat edilmeli.

2 thoughts on “Yaz Kursu Seçimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir