Yaşlı Adam ve Deniz

“İnsan yenilmek için yaratılmadı, dedi dokunaklı bir sesle; ‘Ademoğlu mahvolur ama yenilmez.”

Zülfü Livaneli’nin “Edebiyat Mutluluktur” kitabında neden Hemingway kitapları yer alıyor dersiniz? Zülfü Livaneli’nin bir Hemingway hayranı olduğunu söylesem! Bütün eserlerinden, hatta en çok Yaşlı Adam ve Deniz’den etkilendiğini! Hayatını anlattığı Sevdalım Hayat kitabında, 16 yaşındayken Hemingway’den etkilenip ailesine haber vermeden bir balıkçı köyüne gittiğini ve orada iki ay kadar bir süre balıkçı teknelerinde gecelediğini, başının altına kitap koyarak uykuya daldığını ve tekrardan evine döndüğünü anlatıyor. Bir yazarın bu kadar etkisi altında kalarak yazar olmaya karar veren usta bir kalem Zülfü Livaneli. Yaşlı Adam ve Deniz’e olan hayranlığını da şu cümleyle özetliyor; “Bu romanda tek bir gereksiz söz, tek bir süsleme ve abartma bulamazsınız.” Livaneli’nin ezbere bildiği bu kitabın bendeki etkisi de paha biçilmez oldu. Su gibi akan bir üslup sizi kendine çekiyor.

Kitabın kahramanı Yaşlı Balıkçı, kılıçbalığının peşinde giderken size kocaman bir hayat dersi veriyor. Denizde yaşadığı her zorluğa karşı umudunu asla tüketmiyor.

“Anlamıyorum ki” diye düşünüyordu ihtiyar balıkçı. “Her seferinde bir yolunu buluyor. Anlamıyorum. Ama ne olursa olsun bir daha deneyeceğim.”

Hemingway, Dünya edebiyatında savaşı anlattığı “Çanlar Kimin İçin Çalıyor” romanıyla adını sağlamlaştıran bir üne sahip olsa da 1952’de yazdığı Yaşlı Adam ve Deniz kitabı ile bu ünün hakkını verdiğini fazlasıyla gösteriyor. Bilinen o ki 20. Yüzyıl romanına sade ve kendine özgü derin üslubu ile önemli katkılar sağlamıştır.

Yaşlı Adam ve Deniz, daha önce Ernest Hemingway okumayanlar için iyi bir başlangıç olabileceği gibi çocuklarınızla birlikte de okuyabilirsiniz. Zaten eser, Milli Eğitim Bakanlığı’nın önerdiği 100 temel eser arasında yer alıyor.

“Bu büyük balığı yola getirmem gerek” diye geçirdi aklından. ” Kendi gücünü öğrenmesine, böyle uçmaya devam ederse başıma gelecekleri anlamasına izin vermemeliyim. Ben onun yerinde olsaydım varımı yoğumu bir araya getirir, her şeyi kırıp dökene kadar koşar, koşardım. Bereket versin onlar kendilerini haklayan bizler kadar akıllıca düşünemiyorlar; bizden daha soylu, daha becerikli oldukları gerçek ama ne var ki bizdeki akıl yok onlarda.”

Yaşlı Adam ve Deniz
Ernest Hemingway
Bilgi yayınevi
136 Sayfa, 2006

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir