Yaşayan Karakter: Sherlock Holmes

Selam okur dostum
Benim çok sevdiğim Sir Arthur Conan Doyle`dan çok çok sevdiğim Sherlock Holmes adeta yaşayan bir kahraman.

Sıradan vakaları sıra dışı çözümleme ve analitik yeteneği ile çözen, en gizli sırları dahi açığa çıkarabilen ve evet her şeyi bilen Holmes`ü okumak benim için hiç bıkmayacağım keyiflerden.
İlginç bir vakayı dahiyane gözlem gücü ile çözen Holmes, dedektiflik öykülerin içerisinde yeri doldurulmaz canlı bir karakter. Okuduğum Holmes vakalarının bazıları sıra dışıydı fakat sıradan vakaları bile sıra dışı yapan bir yeteneği var Holmes`ün. O da gözlem yeteneği ve en ince en basit detaylardan bile çıkarım yapabilmesi. Benim için yazarının önüne geçmiş ilk karakterdir Holmes! Zekası ve akıl yürütme yeteneği ile bizim için basit olan şeylerden sonuca ulaşabilmesi yazarına hayranlık duymama en büyük sebep. Kitabın başında bir saate bakarak kişilik analizinde bulunması gibi muhteşem bir yeteneğe sahip meselâ.

Tıp mezunu olan Sir Arthur Conan Doyle, Sherlock Holmes karakterini yaratırken üniversitede hocası olan Joseph Bell`in gözlem yeteneğinin gücünden etkilenmiş ve ilham almış.

Dörtlerin Yeminiİlk Sherlock Holmes romanı olan “Kızıl Soruşturma” 1887 de yayımlandı. 1890` da yayımlanan ikinci Sherlock Holmes romanı olan “Dörtlerin Yemini”ni bir aydan kısa sürede yazdı. Bundan sonra 1891 de yayımlanan 12 kısa öyküden oluşan vaka dizisi ile çok ilgi gördü ve böylelikle Sherlock Holmes artık sınırları aşıp büyük bir hayran kitlesine ulaştı. Öyle ki Holmes yazarının önüne geçti ve Doyle bu durumdan rahatsız oldu. Bir dönem artık Holmes`ü yok etmeye karar verdi ve kitaplarında yer alan suç dehası Profesör Moriarty ile Holmes`ü Reichenbach şelalelerinin derinliklerine yolladı. Okur kitlesi büyük tepki gösterdi fakat Doyle bundan etkilenmedi. Ta ki 1901 de bir seyahatte arkadaşının arabacısının adından etkilenip “Baskerville`lerin Köpeği” isimli kitabını yazana kadar. Sonrasında bir çok Sherlock Holmes vakası yazdı ve toplamda 4 romanı 56 kısa öyküsü bulunmakta.

Sherlock Holmes`ün amacı yasaları uygulamak değil adaleti sağlamaktır. Bunun için de yasaları çiğnediği görülür vakalarında. Keman çalan ve kokain kullanan bir kahraman olan Holmes “Dörtlerin Yemini”nde arkadaşı Dr. Watson`a şunu söyler:

“Zihnim durağanlığa baş kaldırıyor. Karşıma sorunlar çıksın, yapılacak bir iş çıksın, en çapraşık bir şifre ya da karmaşık bir inceleme çıksın, o zaman tam bana göre bir ortamda buluveriyorum kendimi. O zaman yapay uyarıcılara gerek duymam. Ama tek düze bir yaşantıdan nefret ediyorum. Zihinsel bir coşkuya özlem duyuyorum.”

Doyle 1889-1902 Boer Savaşı sırasında yazdığı faydalı yazılar ve gösterdiği yararlılıklar nedeni ile soyluluk ünvanı kazandı. Sir Arthur Conan Doyle yarattığı eşsiz kahraman Sherlock Holmes sayesinde unutulmayacak klasikler arasına girmeyi fazlasıyla hak etti bence. Polisiye türü ne kadar gelişip değişse de Holmes`ün teknikleri hiçbir zaman basite indirgenmeyecek nitelikte.
Benden bu kadar dostum. Sen bir polisiye okuruysan ve hâlâ Sherlock Holmes ile tanışmadıysan bence zamanı geldi de geçiyor.
Şimdiden bol keyifli sayfalar.

» Fatma Acar

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Coşkuyla Ölmek

Coşkuyla Ölmek

   Her okuyucu fark etmese de kitaplar dünyasında kendisine ait bir edebiyat alanı oluşturur. Bunun …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir