Yaman Adam

Edebi kişiliğinin yanı sıra yaptığı tüm çevirilerle kendisine hayran bırakan Behçet Necatigil’den, muhteşem bir yazarın, Miguel de Unamuno’nun, unutulmaz klasiği Yaman Adam ile karşınızdayım. Kitabın incelemesine geçmeden önce Unamuno hakkında kısa bir bilgilendirmenin faydası olacağına inanıyorum.

Miguel de Unamuno y Jugo, 1864-1936 yılları arasında yaşamış, Bask kökenli İspanyol bir düşünür ve yazardır. Felsefe ve edebiyat (özellikle profesör ünvanı almasını sağlayan Yunan deebiyatı) alanlarında eğitim görerek, öğretim elemanlığından rektörlüğe kadar yükselmiştir. Faşizme ve özellikle diktatör Franco’ya karşı olan düşüncelerinden dolayı ev hapsine mahkum edilmiş ve kısa bir süre sonra da yaşamını yitirmiştir. Felsefe alanındaki özgün düşünceleri sebebiyle, 20’nci yy.ın ilk “varoluşçu” düşünürü olarak anılmaktadır. Özellikle Kierkegaard’dan oldukça fazla etkilenen Unamuno dünya edebiyatına bir çok roman, şiir, deneme, öykü ve oyun kazandırmıştır.

Gelelim “Yaman Adam”a… Can Yayınları tarafından basılan “Yaman Adam, Unamuno’nun on öyküsünden oluşmaktadır. Kitaba adını veren ve roman niteliğinde 69 sayfalık uzunluğu ve derin içeriği ile en çarpıcı öykü “Yaman Adam”dı. Aslında tarih boyunca tüm insanlığın yaşantısında görülmüş ve günümüzde de hala görülmekte olan “güçlü olma” yeteneği ve bu gücü “en iyisine sahip olma” tutkusuna bu uzun öykü ile şahit oluyoruz. Ayrıca aşk için nelere katlanıldığını ve nelerin feda edildiğini de tüm çarpıcılığı ile saniye saniye yaşayarak okuyoruz. İflasın eşiğindeki bir babanın, güzelliği ile tüm şehri büyüleyen kızını zengin bir adam ile evlendirerek kurtuluşu araması; sahip olduğufiziksel ve finansal güç ile tam anlamıyla “yaman bir adam” olan kocasına karşı aradığı “Acaba beniseviyor mu, sevmiyor mu?” sorusu ile yıllarını geçiren ve kocasına sırılsıklam aşık bir kızın muhteşem bir üslupla anlatılmış öyküsü ile karşılaşılaşıyoruz.

Yaman AdamNecatigil, “İki Ana” öyküsü için kitabın önsözünde Hz.Süleyman ve iki kadının hikayesini anlatarak oldukça yararlı bir açıklama yapmış. Hırsı ve ihtirası ile her türlü hileyi yapmaya gözü dönmüş ve her ne yolla olursa veya kim doğurursa doğursun çocuk sahibi olmak isteyen kısır bir dul olan Rachel; Rachel’e olan ilgisi nedeniyle ona hep yakın olmak isteyen geç ve güzel bir kız olan Berta; Rachel’e olan aşkı nedeniyle onun her söylediğini istemeyerek de olsa yapmak zorunda olan Don Juan… Tüylerinizi diken diken eden müthiş bir öykü…

“Lumbria Markisi” öyküsünde zıt karakterlere sahip iki kızkardeşi, “Aşkın Hücumu”nda romantik bir aşkı ve geri kalan diğer bölümlerde deUnamuno’nun dergilerde yayınlanmış kısacık ama oldukça zengin içerikli öykülerini okuyacaksınız.

Miguel de Unamuno, ülkemizde maalesef ki hakettiği yerde olmayan, gerekli ilgiyi henüz görememiş bir yazar. Düşünürlük yönünü kendine has üslubuyla benzersiz bir şekilde öykü ve romanlarına yansıtan bu muhteşem yazarın eserlerini okumanızı özellikle tavsiye ediyorum.

Sevgiyle….

Yaman Adam
Miguel de Unamuno
Can Yayınları
Çeviren: Behçet Necatigil
174 Sayfa, 2016

Erdal Erünlü

Uyumak için değil, uyanmak ve edebiyatın o uçsuz bucaksız derinliğinde ruhumu doyurmak için okuyorum. Her yeni kitapta bambaşka alemleri keşfetmek, tüm karakterlerin yerine kendimi koyarak hayata bakış yelpazemi genişletmek için okuyorum. 25 yıllık askeri personelim. En büyük ilgi alanlarım dünya ve özellikle Latin edebiyatı, mitoloji ve ortaçağ tarihi. Hayattaki en değerli 3 varlığım; kutsal vatanım ve asil milletim, dünyalar tatlısı 2 oğlum ve elbette kitaplarım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir