Yalnız Değiliz

“Çok güzel bir rüyadan uyanmışsın, hala bulutlar üstündesin. Ruhunu yıkayan, olağanüstü o müziği ilk kez dinliyorsun. Hayatındaki karmaşayı çözen, yolunu aydınlatan o kitapla tanışıyorsun. Doğanın ortasında o eşsiz anda ilk kez benliğini tam anlamıyla hissediyorsun. Hepsi güzel, hepsi harikulade ama hiçbiri o anı karşılamıyor, inan bana. Yaşadığın çok daha basit, çok daha gerçek, çok daha güzel.”

Bu satırları yazan kimlik bir anne. Zaten kitabı ‘bu satırlar için’ yazdıran da bu annelik.

yalniz2Ebru Destan İnan, çokları için ekranlarda görmeye alışkın olduğumuz herhangi bir manken, bir ünlü. Ne yazdığını bilmeden, kitap yazdığını öğrendiğimde ben de ‘amannn’ dedim. Sonra kitabın adını ve içeriğini öğrenince sustum. Söz konusu bir kadın için en hassas nokta ‘annelik’ ise kimin yazdığının önemi kalmıyor. Çünkü yazılanlar hemen hemen tüm kadınların ve annelerin içine akacak, onları saracak satırlar. Ebru Destan kitapta, aynı zamanda duygu ve düşünce toplayıcı görevini üstlenerek kendi ve binlerce kadın gibi aynı süreci yaşayan, aynı acıları çeken beş kadının da yaşam öyküsünü bize aktarıyor. Bu beş kişiden biri internet fenomeni ve girişimci bir kadın olan Hassas Anne .

Kitap, farklı bölümlerle okuyucuya aktarılmış. Yazar önce kendi çocukluğunu, kariyer geçmişini ve eşiyle tanışmasına kadar olan bölümleri içine alan bir kısa özyaşam öyküsüne yer vermiş. Sonrasında, hamilelik öncesinde fizyolojik ve psikolojik olarak kendini nasıl hazırladığını, neler yaptığını anlatmıştır. Tüm hazırlıklarına ve doktor kontrollerine rağmen hamile kalmadığında yaşadıklarını, tüm içtenliği ile yansıtmış. İlk oğluna hamileliğini, düşük yaptığı ikinci bebeği ve üçüncü hamileliğinde yaşadığı süreci duygusal, fiziksel ve düşünsel değişimleriyle anlatmıştır. Doğum sonrasında yaşadıklarına da değinmiştir.

yalniz3Kitabın en etkili yerleri ise kendi deneyimlerinden yola çıkarak anne adayları için oluşturduğu;

– Doktor seçimi (Doğum kontrol uzmanı),

– Hamilelik öncesi hazırlıklar,

– Hamilelik belirtileri,

– Doğru bakıcı bulma,

– Çocuk doktoru seçimi,

– Bebek ihtiyaçları gibi konuları kapsayan pratik listeler gerçekten okuyanın ve ihtiyaç hissedenin işini kolaylaştıracak niteliktedir.

yalniz1Bu listelerden başka hepimizin sorun yaşadığı internette olan bilgi kirliliğini de dikkate alarak anne ve anne adayları için okunabilecek kitapları belirtmiştir.

Kitapta doktorunun önerisiyle uyguladığı hamile kalmayı kolaylaştıran bitkisel kürlere de yer vermiştir.

Kitapta Jinekolog Dr. Emre Karatekelioğlu tarafından yazılmış hamilelik öncesi, hamilelik ve hamilelik sonrasına ilişkin detaylı bilimsel açıklamalar ve yapılması gerekenlere ilişkin bilgilerin verildiği bir bölüm yer almaktadır. Yani kitap bilimsel içeriği de olan bir alt yapı ile yazılmıştır.

Kitapta yazar dahil 6 kadının bebek sahibi olma öyküsünü okurken, dünya üzerinde benzer yaşantılara sahip binlerce kadının da varlığını hissediyorsunuz. Sanki hepsi sizin elinizden tutmuş da kendi öyküsünü anlatıyor gibi hissediyorsunuz.

Tüm kadınların diledikleri gibi anne olması temennisiyle.

Yalnız Değiliz
Ebru Destan İnan
Profil Kitap
256 sayfa, 2016

One thought on “Yalnız Değiliz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir