Yalancının Mumu Aşkla Söner

Mehtap Soyuduru Çiçek’in okuduğum üçüncü kitabı olan “Yalancının Mumu Aşkla Söner” kitabı tam yaza yakışır, mizahi yönü aşkla harmanlanmış bir kitap. Yazar yine her zaman olduğu gibi başrole kadın karakter yerleştirmiş.

Bu sefer ki kahramanımızın adı Funda. Funda annesi tarafından terk edilmiş, babaannesi ve babası tarafından büyütülmüş 25 yaşında bir kız. Babaannesi doktor olmasını istediği için veterinerlik okuyan ama kan görmeye dayanamadığı için babasının vefatından sonra onun otogardaki tostçu dükkânını işletirim diyerek kitap cafeye çeviren ama bu işte de dikiş tutturamayıp haciz ile uğraşan biri.
Funda çok tatlı, hayat dolu bir kız. Tek kusuru yüzü kızarmadan yalan söylemesi. Biri damarına basınca, bir ortamdan kurtulmak istediğinde ya da sadece sırf eğlencesine bile karşısında ki insanı düşünmeden yalan söyleyebiliyor. Aslında bu yalanları ile karşısında ki insanı şaşırtmayı seviyor da diyebilirim.

Esnaflıkta dikiş tutturamayan ve borçlar kapıya dayanan Funda çare olmadığını bildiği halde dükkânın camına “Kahve içene fal bedava” yazısı asıyor. Hem de hiç fal bakmayı bilmediği halde. Ve zorla fal baktığı müşterisi Cihan’ın bir sözüne kızarak ona eşcinsel olduğu yalanını söylüyor. Funda zafer kazanmış edası ile Cihan’ı dükkândan uğurlayıp bir daha görmeyeceği düşünürken, Cihan emanet kitap ve bir teklifle tekrar Funda’nın karşısına dikiliyor.

Cihan, kendisinin psikolog olduğunu Funda ve onun kız arkadaşım dediği iki çocuklu ve evli diyerekte ekleyip adına da Yaşar dediği uydurma sevgilisine ücretsiz terapi vermek istediğini söylüyor. O kadar yalandan sonra ve ölmüş kabul ettiği Eros’un oklarının onu vurması sebebi ile Funda teklifi mecburen kabul ediyor.

Bundan sonrası ise tam bir cümbüş ve hüznün birleşimiydi benim için. Cihan’ın Funda’nın çocukluk hayallerine inerken hüzünlendim. Cihan’la birlikte Yaşar’ın nasıl biri olduğunu öğrenmek isterken kahkahalarla güldüm. Yalanların ortaya çıkması ve bu kişilerden tek tek özür dilemek zorunda kalan Funda’nın yaşadıkları da okumaya değerdi.

Yalancının Mumu Aşkla Söner

“Korkarım bir mitomansın Funda!”
“O her neyse ve fena bir şeyse kabul etmiyorum.”
“Sebepsiz yere yalan söyleme hastalığı, mitomani. Sen de mitoman!”

“Allah kahretmesin seni Cihan! Sen psikolog değil, psikoloji katilisin.” Gevrek gevrek gülüp yaslandı arkasına, içkisini ağır ağır yudumlarken öfkemi takmadı bile. “Sen de beni kandırdın, bana inanmış gibi yaptın. Sen de suçlusun.”
“Ben sana suçlusun demiyorum ki”
“Mintanlı diyorsun…”
“Mitoman!” Düzeltmesen ölürsün zaten, kibir kralı seni!

Funda’nın yalanlarının arkasına sığınmasının sebebi yalnızlıktı bence, çocukluğundan beri süren yalnızlık… Evet, yalanlarına kızıyorsunuz ama bir noktada onu hep affediyorsunuz. Söylenen yalan karşınızdaki insana zarar vermiyorsa, her hangi bir suç içermiyorsa herkes yalanı affeder sanırım

Yazar bu hüzün dolu dramı mizahi bir şekilde gülme garantili işlemiş, keyif alarak hatta kahkaha atarak okudum kitabı. Abartıya kaçmadan sade bir şekilde aktarmış kurguyu. Okurken de hep bir öykü tadı aldım. Daha samimi, daha sıcak, daha hayatın içinden bir anlatım vardı. Kapak her ne kadar çocuk kitabı ya da masal kitabına benzese de içerik olarak sizi yanıltmasın, çok güzel bir hikâye vardı içerinde. Tam yaza uygun, eğlenceli ve akıcı bir kitap.

Yalancının Mumu Aşkla Söner
Mehtap Soyuduru Çiçek
Yediveren Yayınları
344 Sayfa, 2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir