Yakari, Hepimizin Çizgi Roman Kahramanı Olacak

Tarih:

Yazar:

Kategori:

Yakari serisine başlamadan önce sadece çizimlerine bakarak keyifle okuyacağım bir çizgi roman olduğunu anlamıştım. Galiba dijital döneme denk gelmeyen çocukluğumun etkisiyle eski tip çizimler daha çok keyif veriyor bana. Japon animelerine bakarken yoruluyorum; ama Tom ve Jerry’i saatlerce izleyebiliyorum mesela. Anlayacağınız daha kapaktan olumlu bir önyargı geliştirdiğim seri, elime aldığım gün bitirdiğime bakılırsa, beni yanıltmadı.

Yakari, okuma yazma öğrenmiş her çocuğun okuyabileceği ve üst sınırı olmayan bir karakter bence. Birinci çizgi romanı okur okumaz, ikinciyi elime aldım ve bir yandan da sekiz yaşındaki yeğenimi hemen Yakari’yle tanıştırmalıyım, diye düşündüm. Bir teyze olarak yeni nesil çizgi filmlerin, çocuk kitaplarının ve oyun kahramanlarının şiddeti beni korkutuyor. Oturup çizgi film izleyeyim (ki sık sık çocuk filmleri ve çizgi filmler izleme isteği uyanıyor bende) diye açtığım kanala katlanabildiğim en uzun süre on beş dakikadır. İlla bir yerlerinden ışın çıkaran, değişime uğrayan, bir kavgası gürültüsü olan garip görünüşlü kahramanlarla dolu ortalık. Çocukların güç ve olağanüstülük beklentilerini anlıyorum.

Ben de böyle şeylerin ihtiyacını duyardım; mesela Jetgiller’i izlerdim ya da Taş Devri’nden tat alırdım. Şimdi “Periler Savaşı” diye bir bölümde denizkızı ile su perisinin ışın kılıcı benzeri aletlerle dişe diş kana kan savaştığını gördüm. Bir masal kitabında; ekmek yapmak için arkadaşlarından yardım isteyen tavuğun (tavuk değildi belki de onu biraz uydurmuş olabilirim) bu süreçte kendisine yardım etmeyen arkadaşlarına, yaptığı ekmekten bir dilim bile vermeyerek onları aç bıraktığını okudum. Şirin Baba’nın Gargamel’in yalnızlığına acıyıp onun için yılbaşı süsü hazırladığını izleyerek büyümüş biri olarak, bu tür anlatımları, gösterimleri kabul etmemi beklemeyin benden. Belki kurnazca, ama içimize sindi mi?

Yakari

Savaşıp inatlaşmadan, pat küt birbirimizi dövmeden de kahraman olabilir miyiz? Bize yardımcı olmayan arkadaşımızı aç bırakmak yerine ona bir dilim vererek paylaşmanın gücünü öğretebilir miyiz? Yakari gibi kahramanlar artarsa bence, bu mümkün.

Onun da özel güçleri var. Gözünden ışınlar çıkarmıyor ya da garip sözcükler söyleyip değişik şekilli yaratıklara dönüşmüyor; ama hayvanlarla konuşabiliyor. Kim böyle bir süper güce sahip olmak istemez ki? Sonra Yakari de birçok kahraman gibi öngörü sahibi. Rüyalarında gördüğü bazı olaylar gerçekleşiyor. Sadece bu rüyaları savaştığı diğer cepheyi alt etmek için değil de kunduzları kurtarmak için kullanıyor. Yakari, bizi apartmanların ve betonların arasından alıp ormana, dağlara, nehirlere götürüyor. En yakın arkadaşı olan Şimşek ve yol göstericisi Ulu Kartal’la birlikte her kitapta yeni bir maceraya atılıyor. İlerledikçe ormanda dostluklar genişliyor ve derin bir nefes almamızı, temiz havayı rahat rahat solumamızı sağlıyor.

Bir günde okuyup bitirdiğim ve ara verdiğimde bile hemen elime alsam diye sabırsızlandığım bu on kitaplık seriyi yaş aralığı vermeden; herkese ama özellikle çocukluğunda izlediği çizgi filmlerin ve kitapların güzelliğini kendi çocuklarına da tattırmak isteyen ebeveynlere tavsiye ediyorum.

Yakari

Yakari Serisi
Derib + Job
Türkçesi:Nurten Hatırnaz
Bilge Kültür Sanat, 2011

TAKİPTE KALIN

43,455BeğenenlerBeğen
551TakipçilerTakip Et
95TakipçilerTakip Et
580TakipçilerTakip Et

92. Oscar Ödüllerini Kazananlar (Oscar 2020)

92. Oscar Ödülleri sahiplerini buldu. Los Angeles'taki Dolby Tiyatrosu'nda kırmızı halı geçidi sonrası Oscar kazananlar açıklandı. Güney Kore yapımı Parasite En İyi...

Çift olarak mutlu yaşamanın küçük sırrı

“Bir gülümseme, kaşların çatılmasından oluşan yarayı iyileştirir.”Shakespeare Gülümseme, sevincin tezahüründen çok daha fazlasıdır. Gülümseme, bizi birbirimize bağlayan güç ve...

Tunuslu Ud Üstadı Dhafer Youssef ile Müzik Ziyafeti

Sufi geleneği ile birlikte mistik öğeleri günümüz modern caz arenasına ustalıkla taşıyan, doğu ezgilerini batının caz müzikleri ile harmanlayarak unutulmaz bir müzik şöleni...