Yabancılık Oyunu – Cylin Busby

Her gün onlarca, yüzlerce genç kız çeşitli sebeplerle kayboluyor. Şu an bile günümüz TV programlarının baş konusu bu kayıplar değil mi? Kız kardeşiniz bir anda kaybolsa ve yıllar sonra geri gelse, ne yaparsınız? Yeniden aile olmak, yeniden tanışmak, kimin yabancı olduğunu anlamaya çalışmak…

“Şimdi Sarah geri dönmüş, ailemizdeki kara delik kapanmıştı. Ve önemli olan da sadece buydu…”

Yabancılık Oyunu, Sarah adında bir genç kızın 15 yaşında iken ortadan kaybolmasıyla ailesinin onu arayışı ve yıllar sonra genç kızın ortaya çıkışı anlatılmaktadır. Anlatım, hem Sarah hem de Sarah’ın kız kardeşi Nico tarafından ayrı bölümler halinde yapılmaktadır. Kitapta üzerinde durulan konu Sarah’ın nasıl kaybolduğu ve olmadığı süre içinde neler yaşadığıdır. Zaten bu soruların cevabı ilginç sonuçlar doğurur.

“Bu kız yaralanmış ve parçalanmıştı. Başına korkunç şeyler geldiğine şüphe yoktu. Bir şekilde olanları atlatmış, hayatta kalmış ve şimdi olduğu insana dönüşmüştü.
Yani harika birine.”

Yabancılık OyunuKitabın başlangıcı sayılabilecek sayfalarda “sır” diyebileceğimiz olayları az çok tahmin ettim. O yüzden gidişat benim için sürpriz olmadı. Kitabın devamında ve son bölümlerinde benim ilgi alanım karakterlerin “sır” karşısında gösterdikleri tutum ve davranışlardı; kısaca onların psikolojisi idi.

“- Ablan nasıl biriydi?
O harika biriydi, demek isterdim. Çok güzel ve zekiydi. Her girdiği yarışı kazanırdı. İstediği her şeyi elde ederdi.
Korkunçtu, demiştim. Gerçekten korkunç biriydi! “

Sanki karakterlerin hepsi usta bir satranç oyuncusu ve diğerinin hamlesini tahmin ederek oyuna devam ediyordu. Bence kitabın önemli özelliği buydu: adı gibi bir oyunun olması.

Misis Kitap, yeni bir yayınevi olmasına rağmen yayın dünyasına oldukça iddialı ürünlerle giriş yapıp kendini göstermiştir. Son çevirileri ise Yabancılık Okulu olup yazarı Cylin Busby’nin bildiğim kadarıyla Türkçe’ye çevrilen ilk kitabıdır. Genç kuşak diye tabir ettiğimiz yaş aralığına hitap eden bir türü olsa da benim gibi orta yaş grubu gençlerin de iyi vakit geçirmek adına okuyabileceği bir eserdir.

Çok akıcı bir dili olduğundan duraklamadan okuyabiliyorsunuz. Fiyatı gençler için yüksek gelebilir, diye endişem var. Kapak dizaynı konu itibariyle güzel tasarlanmış; sade ve etkili.

Aile sırlarınızın olmaması ve kayıplar yaşamamanız temennisiyle iyi okumalar dilerim.

Yabancılık Oyunu
Cylin Busby
Misis Kitap
Türkçesi: Özden Umut Akbaş
283 Sayfa, 2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir