Yabancı Yazarların Atatürk’ü Anlattığı Kitaplar

Atatürk, şüphesiz Türkiye Cumhuriyeti’nin en önemli insanıdır. Onun döneminde yaşayan ve yaşamayan onlarca insan tarafından hayatı, devrimleri, başarıları ele alınan onlarca kitap yazılmıştır. Atatürk, sadece ülkemizde değil dünya üzerinde de önemli etkiler bırakmıştır. Birçok ülke onun yaptıklarını örnek alarak hareket etmiştir. Birçok araştırmacı ve yazar, onun hayatını araştırıp kitaplar yazmıştır.

Kitapcafe olarak Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunu ve Atatürk’ü anlatan yabancı yazarların kitaplarını sizler için araştırıp inceledik. Dışarıdan gözlerle yazılan bu kitaplar, kendi tarihimize tekrar bakıp gurur duymamızı sağlarken, Türkiye Cumhuriyet’inin kuruluşunda emeği geçen başta Atatürk olmak üzere tüm atalarımıza minnetimizi arttıracaktır.
Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun.

Mustafa Kemal ve Uyanan Doğu
1. Mustafa Kemal ve Uyanan Doğu
Paul Gentizon
Paul Gentizon’un 1922 yılında Temps gazetesi adına Türkiye’ye gelip beş yıl kaldığı ülkemizde, kendi gözlem, inceleme ve araştırmalarına dayanarak yazdığı kitap, araştırma çevrelerince Atatürk’ü ve 1922-1927 yıllarını en iyi anlatan kitaplardan kabul edilmektedir. Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde gerçekleştirilen Türk devrimleri ile dünya üzerinde farklı ülkelerde yapılan devrimlerin karşılaştırıldığı kitapta yenilik ve büyümede ilk sıra Türkiye’ye verilmiştir ki bu sebeple de kitabın adının Mustafa Kemal ve Uyanan Doğu olduğu belirtilmektedir. Kitabın bir başka konusu, Avrupa’nın Türkiye’ye olan bakışını göstermesidir.


Mustafa Kemal Atatürk 1881-1938
2. Mustafa Kemal Atatürk 1881-1938
Willy Sperco
1887 İzmir doğumlu olan Willy Sperco, uzun süre yurt dışında eğitim aldıktan sonra Birinci Dünya Savaşının sonunda Türkiye’ye dönmüş ve İzmir’de yaşamaya devam etmiştir. Kurtuluş Savaşı’nın başından sonuna kadar tanığı olan yazar, Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının, işgal altındaki bir ülkeyi nasıl kurtardıklarını ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunu kendi anılarıyla anlatmaktadır.


Hayalet Süvari - Mustafa Kemal Atatürk

3. Hayalet Süvari – Mustafa Kemal Atatürk
Ray Brock
Atatürk hayranı olan Roy Brock, Hayalet Süvari’de Mustafa Kemal’in hayatını, çocukluğundan itibaren gerçekçi bir anlatımla yazmıştır. Yazar, Atatürk’ün çocukluğu, askerliği, özel hayatına, karakter özellklerine ve halkın gözündeki önemine değinmesinin yanı sıra, kendini Türk milletine, vatanına ve ideallerine adayarak neleri göze alıp mücadele ettiğini de anlatmaktadır. Eser bir başyapıt olarak kabul edilmektedir.


 Ölümsüz Atatürk

4. Ölümsüz Atatürk
Norman Itzkowitz, Vamık D. Volkan
Ölümsüz Atatürk’te “Liderlik, İyi Bir Asker, Vatansever, Çalışkanlık, Deha” gibi birçok özelliği olan Atatürk’ün yaşamına ve başarılarına ait çokça bulunan kitaplardan farklı olarak, Atatürk’ü ve ülkesi için yaptıklarını onun iç dünyasını irdeleyerek anlatılmaktadır. “Atatürk” ünvanını sonuna kadar hak ettiğini farklı bir bakışla yansıtan, psikolojik çözümlemelerin yer aldığı kitap, Norman Itzkowitz, Vamık D. Volkan tarafından kaleme alınmıştır.


Atatürk
5. Atatürk
Klaus Kreiser
Türk Dili ve Tarihi üzerine yaptığı araştırmalarla bilinen Klaus Kreiser’in bu eseri bir başucu kitabı olma özelliğini taşımaktadır. Yazarın deyişiyle asıl amacı, “Mustafa Kemal’i tarihsel bağlamı içinde anlatmak” olan kitapta, Atatürk’ü ve yaşamını, asker, siyaset adamı, devrimci, yenilikçi, başöğretmen gibi çok yönlü olarak el almıştır. Almanya’da defalarca baskı yapan kitap öğrenciler ve eğitimciler için önemli bir kaynaktır.


Atatürk - Bir Milletin Yeniden Doğuşu
6. Atatürk – Bir Milletin Yeniden Doğuşu
Lord Kinross
Atatürk hakkında bir biyografi yazmak üzere İngiltere Hükümeti tarafından görevlendirilen, asıl adı Patrick Kinross olan, Lord Kinross, 1952’de geldiği Türkiye’de beş yıl kalarak inceleme ve araştırma yapmıştır. 1960 yılında basımı gerçekleşen kitapta Atatürk’ün karakter özellikleri, Osmanlı Devleti’nin son zamanları ve Türkiye Cumhuriyet’inin ilk yılları anlatılmaktadır.


Demokrat Diktatör Atatürk
7. Demokrat Diktatör Atatürk
Paraşkev Paruşev
Mustafa Kemal, diktatör müydü? Ülkesinin her karış toprağının bütünlüğü ve milletinin bağımsızlığı için yabancı devletlere ve İstanbul Hükümeti’ne kafa tutması; yenilikleri gerçekleştirirken eskiye direnenlere verdiği mücadelesi ile kimine göre diktatör kimine göre kahramandır. Aslında o diktatörlüğünü bile demokratik şekilde halkının refahını önde tutarak gerçekleştirmiştir. Paruşev de kitabında Atatürk’ün çocukluğundan yetişkinliğine kadar olan dönemde yaşadığı olayları ve anıları irdeleyerek bu sorunun cevabını vermektedir.


Mustafa Kemal
8. Mustafa Kemal
Benoist Mechin
Kurtuluş Savaşı hareketini başlatmadan önce, ülkenin durumuna bakarak, “bir ihtilalden daha fazlasını yapmak gerektir.” dediği ifade edilen Atatürk’ün aldığı kararlar ve stratejik atılımlarıyla, yabancı devletlerin küçük bir kağıt parçasından ibaret bıraktıkları Türkiye’yi, arkadaşlarının ve milletinin desteğiyle bir devlet haline dönüştürme çabasını anlatan Benoist Mechin, Fransız Tarihçi ve yazardır.
Mechin’in Türkçe çevirilerine ilişkin tartışmalarla sıkça gündeme gelen bir kitap (Bazı çevirilerin yanlı olduğu iddiası bulunmaktadır.) olsa da yabancı bir yazarın saygı duyduğu bir lideri anlattığı önemli bir kitap olma özelliğini de taşımaktadır.


Atatürk - Modern Türkiye'nin Kurucusu Dahi Generalden Liderlik Üzerine Dersler
9. Atatürk – Modern Türkiye’nin Kurucusu Dahi Generalden Liderlik Üzerine Dersler
Austin Bay
Kendisi de bir asker olan ABD’li yazar Austin Bay, kitabında Atatürk’ün liderlik ve askeri komutadaki zekâsını, yeteneklerini anlattığı kitapta sürükleyici bir biyografik eser olmasından başka Birinci Dünya Savaşı ve Çanakkale cephelerinden de bahsedilmektedir. Atatürk’ün askeri başarısı, ileri görüşlülüğü ve siyasi atılımlarıyla Türkiye’nin önemli bir mirasa sahip olduğunu belirtilmektedir. Atatürk – Modern Türkiye’nin Kurucusu Dahi Generalden Liderlik Üzerine Dersler kitabı yerli ve yabancı yazarlar tarafından önemli bir kaynak olarak kabul edilmektedir.


10. Atatürk / Modern Türkiye’nin Kurucusu
10. Atatürk / Modern Türkiye’nin Kurucusu
Andrew Mango
İngiliz araştırmacı ve yazar Andrew Mango, Atatürk’ün hayatını tüm yönleriyle yorumlayarak ele aldığı ve Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş öyküsünü anlattığı 2000 yılında yayınlanan kitabı Türkiye tarihinde önemli kitaplar arasında gösterilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir