Yabancı – Diana Gabaldon

Yabancı, orijinal ismiyle Outlander kitabı aslında 7 kitaptan oluşan bir serinin ilk romanı. Dizisi de çekilen Yabancı kitabı 835 sayfa olmasına rağmen akıcı anlatımıyla kendisini okutturan bir hikâyeye sahip.

Claire 1945 yılında İkinci Dünya Savaşı’nda hemşire olarak görevini yerine getirmiş, çok ölüm görmüş ama savaşın acısını geride bırakmaya karar vermiş bir kadındır. 7 yıldır görmediği kocası Frank Randall ile ikinci balaylarını yapmaya karar verip İskoçya’ya gelirler. Küçük bir pansiyonda kalmaya başlayan çift ikinci baharlarını yaşarken İskoçya’nın bu küçük kasabasında eskiye dair tarihi yerleri gezmeye de olanak bulurlar.

Claire’in botaniğe ilgisi vardır. Bu nedenle bir takım otları toplamak için küçük bir keşif gezisine çıkar. Burada Craigh Nu Dun isimli bir bölgeye uğrar. Burası birkaç büyük taş yapıtın yerleşiminden meydana gelen eski bir harabedir. Claire kendini durduramaz ve bu taşlardan birine dokunur. O anda bayılır ve uyandığında ise mevsimin tamamen değiştiğini görür. Tekrar eşiyle kaldıkları pansiyona gitmeye çalışsa da etrafın hatırladığından çok daha farklı çok daha ıssız olduğunu fark eder. Rastladığı bir takım askerlerden kaçmaya çalışırken Komutan Jonathan Randall’ın eline düşer. Yani kocasının yıllar yıllar önceki atasının. Kocasına aşırı şekilde benzeyen bu adam onun kadar nazik değildir ne yazık ki. Hatta tam tersine zalimliği ve sapkınlıklarıyla ün salmıştır. Birkaç eşkıya sayesinde Randall’ın elinden kurtulan Claire artık durumunun farkına varmıştır. Zamanda yolculuk yapmıştır ve 1743 yılına gelmiştir. Kendisini kurtaranların aslında bir klan sahibi olduğunu ve kendi kalelerine yolculuk yapmakta olduğunu öğrenir. İçlerinde yirmili yaşlarında olan yakışıklı, güçlü, kuvvetli Jamie Fraser da bulunmaktadır. Ve daha ilk andan Jamie ’ye Claire’i çeken bir şeyler vardır.

Claire bir yandan istemsizce kendini aşk üçgeninde bulmuşken, sadakatini ve gerçek aşkını sorgularken bir yandan da geleceğe dönmenin peşindedir. Bu arada bulunduğu yerde dikkat çekmeden ortama uyum sağlayarak yaşaması da zorunludur.

Bu kitap benim gelmiş geçmiş tüm kitaplar içinden en sevdiğim kitap oldu. Çünkü bir kitabın içinde hem botanik bilgisi, hem tarih, hem aşk, hem romantizm, hem zaman yolculuğu, hem mistik ve büyülü olaylar, hem aksiyon, hem de daha saysam nefesimin yetmeyeceği birçok ögenin bulunması bence gerçekten olağanüstü bir durum. Ve bir yazarın bu kitabı bu kadar ustaca yazabilmesi, hem de hiçbir durağanlığa kapılmadan neredeyse hepsi 800 sayfa olan yedi tane kitap yazabilmesi takdire şayandır bence.

Dizisi Outlander da kitabın kendisi kadar mükemmel. Çünkü neredeyse kitaptaki hiçbir olay ve ayrıntı atlanmadan aktarılmış. Zaten bu yüzden her bölüm kırk dakika değil yaklaşık bir saat sürüyor. Oyuncu seçimindeki mükemmeliyet, hatta Jamie rolü için seçilen oyuncunun sanki kitabın içinden koparılıp ekrana fırlatılmış gibi durması gerçekten inanılmaz. Okumazsanız çok şey kaybedersiniz.

[youtube id=”NIBSn_M75OI” width=”560″ height=”315″ position=”left”]

Yıl 1945. Cephede hemşirelik yapan Claire Randall savaş bitince kavuştuğu kocasıyla ikinci balayına çıktığı sırada İngiltere’de sık rastlanan ören alanlarından birindeki bir dikili taşın arasından geçer. Birden kendini 1743 yılının savaşla ve Kuzey İskoç klanlarının akınlarıyla hırpalanmış İskoçya’sında bir yabancı olarak bulur.

Anlayamadığı güçler tarafından zaman içinde geriye gönderilen Claire hayatını tehdit edecek tehlikeler ve entrikaların içine düşer. Ayrıca burada nazik ve genç İskoç savaşçısı James Fraser ile tanışmasıyla sadakat ile arzu arasında bölünen, çok farklı iki hayattaki çok farklı iki erkek arasında kalan bir kadındır artık.

“Eğlendirici… Olağanüstü ve fantastik bir macera: aşk, cinsellik… Mükemmel bir kaçış öyküsü.”
San Francisco Chronicle

“İnsanları içine çeken, kalpleri ısıtan bir kitap… İskoç ülkesi ve bilgeliğini iyice tanıma fırsatı buluyoruz.”
Publishers Weekly

“Müthiş eğlenceli…Başından sonuna heyecanla okunuyor.”
Chattanooga Gazetesi

(Tanıtım yazısından)

Yabancı
Diana Gabaldon
Epsilon Yayınları
838 sayfa, 2005

Ayşe Ayhan
Kitap Cafe
https://www.instagram.com/bikahvebikitap/

Ayşe Ayhan

Hiçbir zaman bir insanı tek bir sıfatla belirlemenin doğru olduğuna inanmadım. Matematik öğretmeni, yazar, astronom, kitap yorumcusu, blogger, kahve sever, bol okur. Yazmaya değer bulduğum her şeyi kitapcafe.com da bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir