Ya Da Biz Masal Olsak

Yazılarını instagram üzerinden uzun zamandır çok severek takip ettiğim Ezgi Durmuş’un kitabı ‘Ya Da Biz Masal Olsak’ geçtiğimiz günlerde okuyucusu ile buluştu. Bir kaç günlük arayışın ardından kavuştuğum kitabı uzun uzun sindire sindire okumayı hedeflerken kısacık bir sürede elimden bırakamadan bitirdim. Tadı da damağımda kaldı desem yalan olmaz. Hem instagram profilinde yer alan yazıları hem köşeyazıları ile kalbimi fetheden ‘hahh işte ben de tam bunu demek istiyordum’ dedirten çok sevgili yazarımız kitabında da aynı hisleri yaşattı bana. İlk bakışta bir aşk hikayesi gibi gözüküyor olsa da bundan çok çok daha fazlası ‘Ya Da Biz Masal Olsak’.
Birini hiç görmeden aşık olabilir mi insan? Peki ya gördükten sonra aynı hisleri beslemeye ne kadar devam edebilir? En önemlisi kaybetme korkusu ile yapılan hatalar ne kadar affedilebilir?

Nehir yazdığı blog üzerinden tanıştığı Hakan’a onu hiç görmeden aşık olur. Duygularının karşılıklı olması da zor bir hastalık sürecinden yeni çıkan Nehir için umut ışığı olur. Ancak geçmişinde kalmış ve kaybedilmiş en yakın dostu Can aklının bir köşesinde kilitli kapılar ardında beklemektedir.

Nehir’in iç dünyası, geçmişi ile şu anının çatışması ve en önemlisi hepimizin en azından bir kere olsun yaşadığı kaybetme korkusu ile yapılabilecek hatalar 200 sayfada ne kadar anlatılabilir ki ne kadar etkileyici olabilir diye düşünüyorsanız en yakın kitapçıdan ‘Ya Da Biz Masal Olsak’ kitabını isteyin. Kapak tasarımına da ayrıca bayıldığımı söylemeliyim. Sorduğum kitapçılarda bile kapağı görünce çok beğendiklerini söylediler. Minik bir tavsiye kitabı okumaya kalem ve kağıdınız yanınızda olmadan başlamayın zira altını çizmek, not almak isteyeceğiniz çok yer olacaktır. Benim altı çizili cümlelerimden bazıları ile yazımı sonlandırıyorum:

“Hayat biraz kindar, büyük lafları da büyük konuşanları da hiç unutmuyor. Yine de insan işte, büyük konuşuyor, büyük şeyler olsun istiyor; aklı alamayacak, yüreğinden taşacak kadar büyük şeyler yaşasın diliyor. Omurgasından çok umutları tutuyor onu ayakta.”

“Yaşadığı en güzel anlar bile önünde sonunda vasat birer anıya dönüşür ama yaşayamadıkları hiç çıkmaz insanın aklından.”

“Bir kadın haykırmak istediği derin bir acısı varken sessizce ağlamayı tercih ediyorsa, bütün iyi ihtimaller tükenmiş demektir.”

Tanıtım Bülteninden:
“Dünyanın en şanslı kadını; hayatında, tıpkı hayran olduğu babasına benzeyen bir adam olan kadındır. Ve dünyanın en şanslı bir diğer kadını; olmayan babasının yerine koyabileceği kadar güvendiği ve sevildiği bir adama sahip olan kadındır.
Ben ikinci şanslı gruptandım.
Ve bir gün evlenirsem; kızının saçlarını okşarken ona kendi uydurduğu masalları anlatabileceğine emin olduğum bir adamla evlenmeye kararlıydım.
Çünkü masalsız ve babasız büyümek çok zor… “

Ya da Biz Masal Olsak
Ezgi Durmuş
Destek Yayınları
200 sayfa, 2017

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.