XLarge Yayınevi Okur ve Yazar Buluşması

Geçtiğimiz hafta sonu Xlarge yayınevinin okur yazar buluşmasına Kitapcafe adına izleyici olarak gittim. Sitemiz yazarlarından Huriser Balcı (@okuranne), Yayınevinin editörlerindendir.

Mekân olarak belirlenen İstiklal Demirören Pami Sahhaf’ın iyi bir seçim olduğunu düşünüyorum. Kişisel olarak gittiğinizde de bir nevi kitapcafe hizmeti sunabilmekteler. Eski yeni birçok kitabın olduğu ve kitapları satın almadan da okuyabileceğiniz bir ortama sahip. Sadece kitaplar değil, koleksiyonerlerin ilgisini çekecek objeler, pullar, paralar, tablolar ve plaklar da mevcut. Çalışanlar oldukça ilgili ve çok güler yüzlüler.

XLarge yayınevi oldukça yeni bir yayınevi. Bunun yanı sıra ortağı Ayzıt Yayınevi de buluşmada yer aldı. Yazarların çoğu ve kitapları da yeni. Hepsinde ilklerin yaşandığı heyecan sezilmekteydi. Yayınevi sahibi Serkan Bozkuş ve diğer yayınevi sahipleri, gelen konukları güler yüzle ve ilgiyle karşıladılar.

Samimi bir ortam izlenimi vermiştir.

XLarge Yayınevinde iki seri olduğu dikkatimi çekti. Beyaz ve Siyah. Siyah seride yeraltı vb. kitaplar yer alırken, Beyaz seride romantik ve kişiye özgü kitaplar yer almaktadır.

Buraya kadar her şey yolunda, gelelim buluşmanın olumsuz yanlarına. İnsan işin içindeyken farkında olmayabiliyor ama dışardan bir gözlemci eksikleri daha rahat fark edebiliyor.

Yazarlar ve okuyucular bir araya toplandığında kısa bir tanışma ve kitap tanıtımı yapılabilirdi diye düşündüm. Yazarların kim olduğunu ve neler yazdığını kimi zaman sordum, kimi zaman da tahmin yürüterek bulmaya çalıştım.

Sosyal medya üzerinden yoğun tanıtım yapılmasına karşılık daha fazla okuyucu katılmasını beklerdim. Bu da biz okuyucuların eksiğidir. Bilinen yazar ve yayınevleri olunca koşarak giderken, yeni yayınevlerine nedense ilgi göstermiyoruz. O çok sevdiğimiz yazarlar da bir zamanlar bu yollardan geçtiler. O yüzden yeni yazarlar ve yayınevlerine destek olmakta fayda var.

Xlarge Yayınevine ve yazarlarına başarılar dileriz.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir