Wright Kardeşler - David McCullough

Wright Kardeşler – David McCullough

İki Pulitzer ödüllü yazar David McCullough, dünyaya uçmayı öğretmiş cesur kardeşlerin çarpıcı hikayesinin ardındaki gerçeği anlatıyor: Wilbur ve Orville Wright. ( Arka kapaktan )
Kardeşler ne mi yapmışlar: Uçmuşlar 🙂 Ama nasıl?

Wilbur ve Orville Wright Kardeşler Kuzey Carolina Ohio’ da yaşamaktaydılar. Maddi durumları iyi değildi ve yaşadıkları evde ne elektrik ne de su tesisatı vardı.
Eğitimleri lise düzeyinde kalmıştı, ancak; Piskopos olan babalarının etkisi ile yetiştirilme tarzlarına dayanan olağanüstü kararlı, cesur, azimli ve bitmeyen merakları karakterlerinin en önemli özelliklerindendi.

Her ne kadar evlerinde elektrik ve su tesisatı olmasa da babalarının sayesinde büyük bir kütüphaneye sahiplerdi ve bolca kitap okuyorlardı. “Orville yıllar sonra “en büyük şansımız entelektüel merakı sonuna kadar destekleyen bir ailede büyümüş olmamız ” diyecekti.
İki kardeş çok iyi anlaşıyorlardı ve bütün ömürleri birlikte çalışarak ve üreterek geçti. Zaman zaman aralarında anlaşmazlıklar olsa da onlar birer beyefendiydi ve sorunları hep bu çerçevede çözen insanlardı.

Kardeşler uçma fikri temelinde evlerinde ve diğer kütüphanelerde ne buldularsa okudular ve araştırma yaptılar. Çoğu okuyucu için, daha işin başında ürkütücü gelecek konular onlar için derin merak konusu idi.

O dönemde, uçma fikri ile üretilen her alet alay konusu oluyordu. Hatta yayınlanan bir raporda bu konu, uçan makine saplantısı olarak tanımlanmıştı. Hatta daha da ileri gidilerek bu saplantı yüzünden ilerde embesilliğe varabilen, gittikçe artan bir aptallık noktasına varılacağı yazılmıştı. Örneğin, Washington Post daha sonra kesin bir dille “İnsan uçamayacak. Bu bir gerçektir, “diye yazmıştır. ( Kitaptan alıntıdır )

Wright Kardeşler yazılan bu haber ve raporlardan kesinlikle etkilenmemiş, kulaklarını bu haberlere tıkamış ve kararlılıkla çalışmaya devam etmişlerdi.
Kitap hakkında fazla “spoiler” vermemek adına yazımı kısa tutmak zorundayım. Zira daha önce başka isimler tarafından yapılan uçuş denemelerinin -ki uçabilmelerine rağmen – değil de, neden Wright Kardeşlerin adını “Flyer” koydukları uçuş makinasının literatüre geçtiğini ancak okuduğunuzda anlayabileceksiniz.

Onlar yemediler içmediler, evlenmediler, para kazanmak derdine de düşmediler. Onlar uçma konusunu varoluş sebebi haline getirdiler. Tüm ömürlerini bu işe adadılar. Yeri geldi sakatlandılar ama asla geri adım atmadılar. Onların hayatında olan isimler Graham Bell, André Michelin gibi isimler. Ve Azra Kohen’in dediği gibi onlar da “merak ettikleri şeye dönüştüler “. Bir ömür sürse bile, merak ettikleri şey için azimle çalıştılar.

Kitap belgesel tadında. Yazar derin bir arşiv taraması yapmış ve aile mektuplarından gazete kupürlerine kadar her şeyi incelemiş. Olay ve haberlere ait fotoğrafların da eklenmesi ile bu güzel kitap ortaya çıkmış. Ciddi bir çalışma, konunun ayrıntılı bilgilerine ulaşmak adına çok iyi bir kaynak. Bu nedenle de kütüphanenize kazandırmanız gerektiğini düşünüyorum.

Çeviri çok güzel, baskı kalitesi çok iyi. Akıcı bir dili var. Bu nedenle sıkılmadan okuyacağınız bir kitap. En önemlisi de bu kitabın size bir şeyler katacağına eminim. Bu nedenle muhakkak okumanızı tavsiye ediyorum. Keyifli okumalar.

Wright Kardeşler
David McCullough
Lemur Yayınevi
320 sayfa, 2016

» Kitap Cafe

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hür - Ezgi Durmuş

Hür – Ezgi Durmuş

 Ezgi Durmuş’a dair yazacaklarım bir hayli var, amma velakin konu o değil konu Hür. Şu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir