William Shakespeare: Bir Yaz Gecesi Rüyası

Büyükler için yazılmış bir masal. Yazar şiiri ve tiyatroyu birleştirmiş. Periler, cinler, büyüler ve aşk var. Komik bir şekilde aşk ilişkileri anlatılsa da yazar, bu oyunda birey ve toplum eleştirisini ihmal etmemiş. O dönemin toplumsal yaşantılar hakkında fikir sahip oluyoruz. Bir kadın yalnızca babasının dediği kişiyle evlenebilir ve asillerin yaşadıkları yasak ilişkilere değinmeden geçememiş.

Bu oyunda oyun içinde oyun var. İlişkilerdeki yanlışlara iksirler ve cinler sebep oluyor. Gerçek yaşamda da insanlar “şeytanı” suçluyorlar. Hiç kimse sorumluluk almak istemiyor. Yazarın Katolik olması da burada önemli olabilir. Gerçekten sevenlerden de toplumun kendilerinin uymadıkları kurallara uymaları bekleniyor. Masum olan iki aşık kaçmak için çabasalar da maalesef şeytan kılıklı insanların oyununa geliyorlar.

Ayrıca bazı kadınların iksir yüzünden eşek kılıklı erkeklere aşık olduklarına ima etmesi de çok ilginçti. Toplumun her kademesindeki ikiyüzlülüğe değinilmiş. Gerçekten de bazı eserler zamanın ötesine geçebiliyorlar. Bu hikaye bugünü de yansıtıyor. Toplum kuralları sadece masumlara işliyor, diğerleri bu kuralları kendi çıkarları için kullanıyor.

“Aşk, basit ve değersiz şeyleri bile Biçimlendirip onu değerli yapabilir. Aşk gözleriyle değil, hayaliyle görür, ve kanatlı Cupid resimlerde bu yüzden kördür.”

“İnsanlığı, inceliği biraz bilseydiniz, Beni böyle kırmaz, incitmezdiniz.”

“Hastalık kapar gibi güzellik de kapsaydık keşke. Ben senin güzelliğini kapmak isterdim Hermia!”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir