Vincent ve Camille

Yapı Kredi Yayınlarının çocuklar için hazırladığı çeviri eserlerden en dikkat çekici olanları ünlü ressamların veya kişilerin yaptığı eserlerin öyküleştirildiği kitaplar. Çocuklar hem tarihteki önemli kişileri tanıyorlar hem de okurken birçok farklı bilgiyi de öğrenebiliyorlar.

Vincent van Gogh dünyaca ünlü bir ressamdır ve bir tablosunda mavi şapkalı bir çocuk yer almaktadır. Bu tablonun yapılışı öyküleştirilerek aktarılmıştır:

Camille, Bay Vincent tarafından yardıma çağrılır. Camille, ailesine bilgi vererek yola çıkar. (Ressama giderken dikkatini çekenler okuyucuyla paylaşılır.) Vincent, Camille’nin portre tablosunu yapar. Camille ve ailesi buna çok sevinir.

Vincent ve CamilleKitapta renkler ve nesneler üzerine tanımlamalar yer almakta. Okuma yazmayı yeni öğrenen çocuklar da rahatça okuyabilir. Okul öncesi için de eğitici bir içeriğe sahiptir. Çocuğunuzla birlikte kitabı okuyup resimlerini anlatabilirsiniz.

Kitabın girişinde öyküde geçen özel isimlerin okunuşları belirtilmiştir. Bu da okuyan çocuk ve yetişkin için önemli bir okuma kolaylığı vermekte. Ayrıca ressamın tablosuyla ilgili bilgi kitabın sonunda yer almaktadır. Öykünün içeriğinde çocuğun, ailesi ve ressamla saygılı konuşmaları, çevresindekilere karşı duyarlılığı öyküye yedirilerek aktarılmıştır.

Kitap, etkinlik arayan yetişkinlere birkaç ipucu verebilir. Çocukla birlikte Camille’nin bir resmini de siz yapabilirsiniz. Vincent van Gogh’un diğer resimlerine birlikte bakabilir, öykü anlatabilirsiniz.

Vincent ve Camille
Rene Van Blerk
Yapı Kredi Yayınları
Türkçesi: Lale Şimşek Çalışkan
32 Sayfa, 2017

One thought on “Vincent ve Camille

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir