Kitap İncelemeleri

Vicdanlardaki Uyanış: Diriliş

L.N. Tolstoy isminin neden bu kadar büyük olduğunu ve Dostoyevski ile sürekli bir karşılaştırma halinde olduğunu bu eseriyle anladığımı söyleyebilirim. Bu kadar kalın bir eserin hiç sıkmadan, oldukça anlaşılır bir üslupla anlatılmış olması ve kurgunun ilgi çekiciliği beni çok etkiledi.

Kurgunun sürükleyiciliğinin altında da verilmek istenen yargılar, eleştiriler okuyucuda kolayca anlamış olma hissi veriyor ki işte bu çok özel. Örneğin ben bir okur olarak kurgunun dışına çıkıldığı zaman kitaptan soğuyorum ve zor ilerliyorum. Fakat Tolstoy’un kaleminde öyle bir şey vardı ki hafif hafif hiç hissettirmeden bitirdim kitabı.

Romanda anlatılmak istenen, bir erkeğin yaşadığı vicdan azabıyla birlikte toplumdaki yozlaşmanın, adaletsizliğin, zengin ve fakir ayrımıyla düzenin bozukluğunun, dinin kişilerin çıkarlarına göre saptırılmasının ve en önemlisi de sevgiden yoksun bir milletin her koşulda dibe vurmasının hikâyeleşmiş halini görüyoruz.

Hikâyenin sağlamlığıyla kurgunun ilgi çekiciliği de alıp götürüyor bizi. Katyuşa adlı genç kız toplumdaki yozlaşmayla ve adaletin terazisinin azizliğine uğramasıyla en büyük dersi veriyor insanlığa. Onun bu duruma düşmesine sebep olan Nehlüdov ise zaman içinde iyiden kötüye dönüşümü ve hatasını anlayıp yeniden dirilişe geçmesiyle okurlara en iyi teselliyi veriyor; vicdanın iyiliğe giden yoldaki gücü!

Diriliş - Tolstoy“Bütün insanlarda olduğu gibi, Nehlüdov’un içinde de iki insan vardı. Biri, başkalarına da yarar getirecek iyilikler peşindeki ruhsal insan, diğeri yalnız kendisi için iyilik arayan ve bu iyilik için dünyanın bütün iyiliklerini gözden çıkarmaya hazır tensel insan.”

Bir adam düşünün ki yaptığı kötülüğün telafisini ararken ruhunun dirilişine ve kendisiyle olan iç hesaplaşmasında düzenin yozlaşmışlığına tanık oluyor. Kendi vicdanını temizlerken pek çok mağdur insana da yardım etme fırsatı yakalıyor.

Kitabın sonu ise duygusal anlamda benim beklentimi karşılamasa da gerçeklik açısından doğru bir yaklaşım olmuş yine de! Tolstoy ile tanışma kitabınız olsun, bu kitabı… Severek okuyacağınıza eminim. Sevgiler…

Diriliş
L.N. Tolstoy
İş Bankası Kültür Yayınları
Türkçesi: Ayşe Hacıhasanoğlu
637 sayfa, 2016

Etiketler

Bestseller Reader

Okumak ve yazmak! Her ikisi de bir tutkudur bende. Bu iki duyguyu bir arada kullanabileceğim en güzel mesleği yapmaktayım, öğretmenim. Yüreğim öğretme aşkıyla yanıp tutuşurken ilk öğüdüm okuyun oluyor onlara. Okuyun ve bilmediğiniz dünyaları keşfe çıkın, öğrenin. Yazıya dökün her bir zerrenizi ki kendinizi ifade edebilin. Bir anneyim aynı zamanda. Ninnilerle başlayan iletişimimiz, masallarla şekillenmekte. Sonrasında kitaplar olacak yuvası, hissediyorum. Her geçen yıl O’nu okuyup, yüreğinde yeni sayfalar açan bir eşim ayrıca. Sevgiyle yoğrulan evimin duvarları kitaplarla, filmlerle çevrili. Onlarla var oluyorum, onlarla şekilleniyorum…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Merhaba Size daha fazla kaliteli içerik sunabilmek için sitemize reklam engelleyiciyi kapatarak destek olabilirsiniz. Teşekkür ederiz :)