Vicdanlardaki Uyanış: Diriliş

L.N. Tolstoy isminin neden bu kadar büyük olduğunu ve Dostoyevski ile sürekli bir karşılaştırma halinde olduğunu bu eseriyle anladığımı söyleyebilirim. Bu kadar kalın bir eserin hiç sıkmadan, oldukça anlaşılır bir üslupla anlatılmış olması ve kurgunun ilgi çekiciliği beni çok etkiledi.

Kurgunun sürükleyiciliğinin altında da verilmek istenen yargılar, eleştiriler okuyucuda kolayca anlamış olma hissi veriyor ki işte bu çok özel. Örneğin ben bir okur olarak kurgunun dışına çıkıldığı zaman kitaptan soğuyorum ve zor ilerliyorum. Fakat Tolstoy’un kaleminde öyle bir şey vardı ki hafif hafif hiç hissettirmeden bitirdim kitabı.

Romanda anlatılmak istenen, bir erkeğin yaşadığı vicdan azabıyla birlikte toplumdaki yozlaşmanın, adaletsizliğin, zengin ve fakir ayrımıyla düzenin bozukluğunun, dinin kişilerin çıkarlarına göre saptırılmasının ve en önemlisi de sevgiden yoksun bir milletin her koşulda dibe vurmasının hikâyeleşmiş halini görüyoruz.

Hikâyenin sağlamlığıyla kurgunun ilgi çekiciliği de alıp götürüyor bizi. Katyuşa adlı genç kız toplumdaki yozlaşmayla ve adaletin terazisinin azizliğine uğramasıyla en büyük dersi veriyor insanlığa. Onun bu duruma düşmesine sebep olan Nehlüdov ise zaman içinde iyiden kötüye dönüşümü ve hatasını anlayıp yeniden dirilişe geçmesiyle okurlara en iyi teselliyi veriyor; vicdanın iyiliğe giden yoldaki gücü!

Diriliş - Tolstoy“Bütün insanlarda olduğu gibi, Nehlüdov’un içinde de iki insan vardı. Biri, başkalarına da yarar getirecek iyilikler peşindeki ruhsal insan, diğeri yalnız kendisi için iyilik arayan ve bu iyilik için dünyanın bütün iyiliklerini gözden çıkarmaya hazır tensel insan.”

Bir adam düşünün ki yaptığı kötülüğün telafisini ararken ruhunun dirilişine ve kendisiyle olan iç hesaplaşmasında düzenin yozlaşmışlığına tanık oluyor. Kendi vicdanını temizlerken pek çok mağdur insana da yardım etme fırsatı yakalıyor.

Kitabın sonu ise duygusal anlamda benim beklentimi karşılamasa da gerçeklik açısından doğru bir yaklaşım olmuş yine de! Tolstoy ile tanışma kitabınız olsun, bu kitabı… Severek okuyacağınıza eminim. Sevgiler…

Diriliş
L.N. Tolstoy
İş Bankası Kültür Yayınları
Türkçesi: Ayşe Hacıhasanoğlu
637 sayfa, 2016

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir