Veliaht Prenses

Veliaht Prenses selection serisinin yani beni seç serisinin hiç beklemediğimiz yeni kitabı. Zaten yazar kitabın sonunda 3 tane olacağı söylendiği halde 4.yü aldığınız için teşekkürler diyor. Bense seriye doyamayan bir insan olarak bu kitabı açıkçası yalayıp yuttum.
Şimdi biraz eski kitaplardan bahsedeyim.

1.Beni seç
2.Elit
3.Sonsuza dek

Distopik olan bu kitaplar 4.dünya savaşından sonraki Amerika’yı anlatıyor. Ama ülkenin ismi illea olarak değişmiş ve krallık gelmiş. Birinci kitabın başında herkes statüsüne göre sayılarla ayrılmış bir haldeydi. Ve biliyorsunuz ki kitabın sonunda karakterimiz America, Prens Maxon ile evlenip kast sınıflarını birlikte kaldırarak çıkan isyanları durdurmuştu.

Bu kitapta ise Maxon ve America’nın çocukları var ve yaşları ilerlemiş. En büyük çocukları ikiz ve kız olan erkek olandan daha erken doğduğu için kız diye hakkını yemek istemediklerinden büyüyünce ülkenin başına onun yani Eadlyn ‘in geçmesine karar veriyorlar.

Eadlyn ise ülkeyi gerçekten yönetebilecek kadar katı ve sorumluluk sahibi biri. Kast sınıflarının kaldırılmış olması ülkeyi bir süre için ferahlatmışsa da isyanlar yavaş yavaş yine çıkmaya başlıyor. Bu yüzden kral ve kraliçe kızları Eadyln’i kendi için bir seçim yapması konusunda ve seçilen kişiyi eşi yapması konusunda zorluyorlar.

Veliaht PrensesÜlkeyi yönetmek için yetişmiş, sert ve tek başına bu yolda yürümeye kararlı olan prenses ise bu fikirden nefret ediyor ama anne ve babasını kırmamak için seçimi gerçekleştiriyor. 35 erkek ve Eadyln. 3 ay boyunca onlarla sarayda yaşayarak birini prensi yapacak.

Aşk diye bir şeyin olmadığını düşündüğü için 3 ay boyunca oğlanlardan kaçmaya ve en sonunda da birini sevemediği bahanesiyle seçimi sonlandırmaya karar veriyor.

Bu süre zarfında Eadyln birçok şeyin farkına varıyor. En başta sert ve sıkı tutumunun isyanları bastırmaya yetmeyeceğini anlıyor. Ama biraz gardını indirmesiyle de kendini birine kaptırıp üzülmekten korkuyor.

Erkeklerle olan bir seçimde tahmin edersiniz ki uygunsuz davranışlar, kavgalar, yumruklar havada uçuşuyor. Elemeler yapılıyor. Ve Eadyln her birine ayrı değer verdiği oğlanlar arasında kalıyor.

Önceki kitaplardan America’nın seçim arkadaşı Marlee ve kocası, America’nın yardımcısı Lucy ve onun kocası aynı zamanda America’nın eski sevgilisi Aspen de sarayda kalıyor. Ki Aspen favorim olduğundan bu durum bayağı bir garibime gitti. America’nın seçime karşı olan tavrının bu kitapta değişerek kızını devamlı ülkenin geleceği için yem etmesi zorlaması da sinir bozucuydu.

Erkek adaylarda çeşitlilik söz konusu. Dil bilmeyen ve tercümanıyla gezen aşçı Henri var. Çok iyi giyinen ve terzi olan bir aday var. Marlee ‘nin oğlu ve Eadyln’in nefret ettiği çocukluk arkadaşı Kile var. Ki benim favorim Kile. Ama geçen sefer de yanıldığım için ve prensesin yakınlaştığı birçok sağlam aday olduğu için yine kendime güvenmiyorum.

Yeni bir serinin başlangıcı olarak düşünebiliriz. Yine üç kitap mı olacak bilmiyorum ama devamı gelecek kesin. Çünkü kitap bomba bir yerde bitti. Ben çok beğenerek okudum ve her zamanki gibi çok akıcıydı.

Kitap Açıklaması
Prenses Eadlyn, annesiyle babasının peri masalına benzeyen aşk hikâyesini dinleyerek büyüdü. Ancak kendisinin bu peri masalını tekrarlamaya pek niyeti yoktu. Ne yazık ki, ülkede büyük bir kaos yaşanmaya başlayınca, bir prenses düğünüyle halk sakinleştirilmek istendi. Ve piyango, tahtın vârisi büyük çocuk olan Eadlyn’e vurdu!

Seçim kaçınılmaz olunca, Eadlyn otuz beş adayı saraya davet etmeye mecbur kaldı. Annesi America da Prens Maxon’un kalbini yirmi yıl önce böyle bir Seçim’de kazanmıştı. Tüm ülkenin sorumluluğunu alacak, geleceğin kraliçesi Eadlyn öyle kolay pes etmeyecekti.
(Tanıtım Bülteninden)

Baskı Bilgileri
444 sayfa
2015 tarihinde , DEX tarafından yayınlandı

Ayşe Ayhan
Kitap Cafe
https://www.instagram.com/bikahvebikitap/

Ayşe Ayhan

Hiçbir zaman bir insanı tek bir sıfatla belirlemenin doğru olduğuna inanmadım. Matematik öğretmeni, yazar, astronom, kitap yorumcusu, blogger, kahve sever, bol okur. Yazmaya değer bulduğum her şeyi kitapcafe.com da bulabilirsiniz.

3 thoughts on “Veliaht Prenses

 • 24 Kasım 2015 tarihinde, saat 21:24
  Permalink

  Çok merak ediyordum bu kitabı 🙂 teşekkürler yorumunuz için…

  Yanıtla
  • 24 Kasım 2015 tarihinde, saat 22:20
   Permalink

   Ne demek 🙂 🙂

   Yanıtla
 • 7 Ağustos 2016 tarihinde, saat 23:36
  Permalink

  Veliaht prenses serisi kaç kitap olacak

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir