Ve Sen Kuş Olur Gidersin

“Tamamlanmamış bir cümledir insan.

Yalnızlığıyla bile bir araya gelemeyecek kadar ıssız…

Bütün bunlara rağmen hayat, yine de anlamlı bir cümle kurabilme isteğidir.

İnsanın kendini tamamlayabilmesi isteği…”

Kitabımızın kahramanı 20lerinde genç bir erkek. Küçük yaşta evin erkeği sorumluluğu omuzlarına yüklenmiş, hayatta en sevdiği ve hayranlık duyduğu insan annesi olan, babasının onları terk etmesiyle de kızkardeşine baba olmak zorunda kalan biri.

İçsel sorgulamalarını ve hezeyanlarını kahramanın dilinden okuduğumuz roman, biraz deneme, biraz günlük, biraz da öyküsel anlatım içermektedir.

Kitaba adını veren kuşlar, kahramanın yaşama tutunmasının temsili olan kirpiklerinde taşığını söylediği kırlangıçlardır. İçinde taşığı kocaman boşluğa isim veremeyen, bu yüzden de kendini kitaplarda, sokaklarda arayan biridir. 

‘Lola ‘ adını verdiği aşık olduğu kıza da karşılıklı duygulara sahip olduklaırnı bildiği halde adım atmaz. Çünkü birlikte oldukları takdirde Lola’ya zarar vereceği veya sevgisinin kaybolacağı endişesini yaşar. Tüm bunların temelinde ise ‘babasının terkedişi’ yer almaktadır.

Kahramanımız içinse asıl yıkıcı olan annesinin ölümüdür. Annesinin ölümüyle herkesten hatta kendinden bile uzaklaşır. Bu süreçte ise yanında kimsenin olmasına izin vermez… “İnsan kaybettikleriyle insandır.”

Kitabın son bölümlerinde Lola, Kızkardeşi, Babası ve Usta’sının gözüyle anlatım yapılmaktadır.

Lola : “…Sürekli olarak ‘ sana borçlu olduğum bir hayat var Lola ve bu hayatı sana vereceğim’ deyip duruyordu. O zaman bana Lola diye seslendiğini anladım ve açıkçası çok şaşırdım…”

Kızkardeşi: “Annemin ölümünden sonra gitgide daha da kötüleştiğini görebiliyordum.. Bir seferinde okumamın iyi olacağını söyleyip kargoyla bir kitap gönderdi. Bazı yerlerin altını çizdiği bir kitaptı. Daha sonra aynı kitaptan dört tane daha gönderdi. Aynı yerlerin altı çizilmişti ve yine okumamın iyi olacağını söylüyordu. İkinci gönderişinde kitabı aldığımı ve okuduğumu söyledim. Daha sonra üçüncüsünü ve dördüncüsünü de gönderdi…”

Babası: “Karımın hayatını karartan ben, oğlumun da hayatının avucunun içinden kayıp gitmesine bakakalıyordum sadece. Bu büyük bir ceza. Bu kadarına tahammül gücüm yok. Allah’ım lütfen pişmanlığımı kabul et.”

Ustası : “Bu işi kırk yılı aşkın bir zamandır yapıyorum. İlk defa böyle bir çocukla çalışıyorum. Biraz garip bir çocuk. Nasıl söylemeli, farklı yani.”

Kuş kafesi yapan ustanın yanında çalışırken, kafeslerin bir tahtasını hep gevşek bırakır. Ustası kızsa da uyarsa da o bundan vazgeçmez… Nedenini de söylemez. Ama Lola bilir. “Kuşların kaçabilecekleri bir aralık olsun diye. Tıpkı kendi hayatındaki gibi ..Her kafesten kurtulabilmenin bir yolu olsun diye…”

Usta bir anlatımla “İyi ki okudum” diyeceğiniz bir kitap, Ve Sen Kuş Olur Gidersin…

Ve Sen Kuş Olur Gidersin
Tarık Tufan
Profil Kitap
125 sayfa, 2016

 

One thought on “Ve Sen Kuş Olur Gidersin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir