Ve Sen Kuş Olur Gidersin

Olanca fazlalığıyla sevdiğiniz kitaplar vardır hani önüne arkasına notlar aldığınız ya da tarih attığınız en görünür ihtimalle bir fotoğraf sıkıştırdığınız. Biri o kitaba dokunduğu an sanki çırılçıplak kalmışsınızdır hele bir de sayfaları çevirmeye başladığında bilmediğiniz bir el bedeninizde geziniyormuş gibi olursunuz. Çünkü o kitap o tarih o altı çizili yerler sizin mahreminiz olmuştur. Başka bir elin onun üzerinde gezinmesinden utanırsınız.

Peki, yazar olsaydınız?

Olanları tüm ağırlığınca anlatan siz olsaydınız ve kitap sürekli bir baskı halinde olsaydı, sürekli başka ellerde olsaydı yani sürekli çırılçıplak kalsaydınız sayfalar arasında nasıl olurdu ki? Tarık Tufan bence bunu bilen bir yazar. Çünkü böyle kitaplar yazıyor ve iyi ki de yazıyor.

Siz okuduğunuzda üryan bir şekilde kalıyorsunuz, haliyle o da böyle yazıyordur kitapları ama diyor ki “bir öykü kahramanı olmanın rahatlığına bırakıyorum kendimi…” nasıl biz o kitapların sayfasına açtırmıyorsak başka ellere o da böyle söylüyor. Hakkı.

Gelelim kitabımıza, o son üç noktanın affına sığınarak Tarık Tufan’ın hayatı olduğuna inandığım bir kitap. Yani öykü karakteri olmaktan(…) bahsediyorum. Yaşayışlar, başlıklar, kelimeler, uykusuzluklar, söylenen hiçbir şeyim yoklar, korkular, bu da geçer, bu da geçecek, bu da geçmeli, bu da geçsin ya hu, bu da geçsin lütfenler, olanlar ve olmayanlar… “Düşerken” kitabını tamamlar nitelikte samimi ve bilindik. Dertleştiğiniz kitaplardan biri, aynı yerden yara almışsanız sizden biri. Dokunulmayacak, sayfaları başka ellerce karıştırılamayacak kitaplardan biri. Hayatınıza dokunsun. Benim bahsedeceklerim bu kadar bir de ona kulak verin.

“ Yarın kelimesi bende büyülü çağrışımlar uyandırdı hayatım boyunca.

Yaşadığım her günün acısını ve umudunu yarına erteledim. Ertesi gün olduğunda her şeyin yerli yerine oturacağına ilişkin bitimsiz beklentiler büyüttüm içimde.

Nefes aldığım ölçüde yarınlar bitmiyordu. Bu kadar geniş bir yarının hiçbir zaman gelmeyeceğini elbette biliyordum.

Yaralarım yarın iyileşecek.

Oyuncağım yarın alınacak.

Yarın iş bulacağım.

Sevgilim yarın dönecek.

Dostlarım yarın ziyaretime gelecek.

Beklediğim mektup yarın elime ulaşacak.

Annem yarın daha iyi olacak.

Yarın buralardan kaçacağım.

Yarın daha rahat ve derin uyuyabileceğim.

Yarın bugünden çok daha iyi olacak.

Yarın bugünden iyi olacak.

Yarın bugünden iyi olabilir.

Yarın ya da bugün

insan hep yarındır…

Tuğba Ayar

"Okumak iptiladır, müptelalara selam olsun."

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir