Doğru ve yanlış kavramlarının ötesinde
Uzanan bir toprak var.
Seni orada bekleyeceğim.
-Mevlana Celaleddin Rumi, 13. yüzyıl

Uçurtma Avcısı ve Bin Muhteşem Güneş’in yazarı Khaled Hosseini “Ve Dağlar Yankılandı” kitabına bu sözlerle başlıyor. Sonbahar 1952 ile başlayan ve 2010 Kışı ile biten zamanda sürüyor yolculuğumuz. Yazardan alışkın olduğumuz Afganistan yine şehir olarak başrolde.  Afganistan da Şadbağ diye bir köyden bahsediyor K. Hosseini ancak böyle bir köyün gerçekte olup olmadığı bilinmiyor.  Ağır bir havası var romanın, ayrılıklar yine duygu olarak başrolde.

“iyi şeylerin hiçbiri bedava değildi. Sevgi bile. Her şeyin bedelini ödüyordun. Ve eğer yoksulsan, elindeki tek nakit, kahır çekmekti.”  diyor başlarda.  Abdullah ve Peri’nin hayatı da bu sözlerin teslimiyetinde başlıyor.  Abdullah’ın kardeşi Peri’ye olan sıcaklığı küçük Peri’nin abisine seslenişi:

-Abollah!

Ve Dağlar YankılandıTam içiniz ısınıyor derken Nebi, Süleyman ve Nila ile tanışıyorsunuz. Biraz kızgın biraz soğuk karşılıyorsunuz başlarda ama karakterlerin her biri öyle bir işliyor ki yaşamınıza artık hiçbirini kitaptan yontamaz hale geliyorsunuz.  Kitabın son bölümüne değin birçok karakterle iç dış oluyorsunuz. Birçok karakterle birlikte siz de büyüyorsunuz. Hepsini birer birer benimsiyor sanki o karakterlerden bir daha bahsedilmezse kitabın büyüsünün bozulacağına inanıyorsunuz. Kitabın hem içerik olarak hem de anlatım olarak güzelliği de tam burada yakalıyor sizi. Yapboz misali dağınık halde giderken sonunda bir bütünlükle karşılaşıyorsunuz.  Bu karşılaşmada da altını çizeceğiniz birçok yer buluyorsunuz.  Kitabın sonlarında belki sizin de altını çizeceğiniz aynı zamanda kitabın da özünü oluşturan şu sözler gibi:

“Şanslısın.

-Ne açıdan?

Nereden geldiğini biliyorsun.

-Bunu pek düşünmemiştim.

Eh, neden düşünesin ki? Ancak bunu bilmek, köklerini tanımak öyle önemli ki. Varoluşunun nerede başladığını bilmek. Bilmediği zaman, yaşamı insana gerçek dışı geliyor. Bir bilmece gibi. Vous comprenez?(Anlıyor musunuz?)  sanki bir öykünün başını kaçırmışsın da şimdi ortasındasın ve anlamaya çalışıyorsun gibi.” 

Ve Dağlar Yankılandı
Khaled Hosseini
Everest Yayınları
Türkçesi: Püren Özgören
424 sayfa, 2013