Uyarlandığı Kitapları Gölgede Bırakan 14 Film

“Kitap daha iyi!”
İnsanların kitap uyarlamalarına yanıt olarak yaptıkları en popüler yorum bu. Filmlerin bir kitap ile aynı derecede titizlik gösteremeyeceği ve yazar tarafından yaratılan dünyayı yeterince tasvir edemeyeceğine inanılmaktadır. Bununla birlikte, yetenekli bir film yönetmeni bir uyarlama projesini ele aldığında, hikaye yeni baştan başlar ve bazen kitaptan daha da ilginç olur.

Kitaptaki hikayeyi daha iyi bir şekilde aktaran ve orijinallerini geride bırakan filmleri izlemek isterseniz sizler için bir liste hazır.

1. Başlat: Ready Player One, (2018)

Kitap: Ready Player One, Ernest Cline.

Ernest Cline kitabını “anlayan” ve eski oyunlara ve 80’lerin pop kültürüne yaptığı referanslarını kolayca anlayabilenler için yazdı. Steven Spielberg, bu hikayeyi bir bilgisayar oyununa tam olarak dalmak, hazineleri aramak ve daha geniş bir izleyici kitlesi için daha anlaşılabilir ve mantıklı bir sisteme karşı durmak üzere film haline getirdi. Ayrıca Terminatör 2: Kıyamet Günü, Demir Dev, Geleceğe Dönüş, Parıldama, Elm Sokağındaki Kabus ve diğerleri gibi diğer popüler filmlere de takdirini gönderdi. Filmdeki özel efektler şaşırtıcıydı ve imalar hedefini buldu.
IMDb 7.6


 

2. Hayat Işığım (2016)

Kitap: Hayat Işığım, M.L. Stedman.

M.L. Stedman’ın romanı bir dramın en güzel örneğidir. İçinde aşkı, aile geçmişini ve karakterlerin yapması gereken zor bir seçimi bulacaksınız. Ancak, birçok okuyucu hikayenin çok melodramatik, duygusal ve hatta yapay olduğunu söylüyor. Film yönetmeni Derek Cianfrance, hikayenin bu olumsuzluğundan kurtulmayı başardı ve ana karakterlerin (Michael Fassbender ve Alicia Vikander) doğasını mükemmel bir şekle yansıttı. Kitabın yazarı, filmin galasını izledi ve daha sonra bütün gece ağladığını söyledi – kitabının ekran uyarlamasından çok etkilendi.
IMDb 7.2


 

3. Amerikan Gods, (2017- dizi)

Kitap: Amerikan Tanrıları, Neil Gaiman

Neil Gaiman’ın modern Amerika’daki eski ve yeni tanrıların birlikte yaşaması ve hayatta kalma mücadelesi hakkındaki romanı harika ve çok yönlüdür, ancak karmaşıklığı ve belirsizliği deneyimsiz bir okuyucuyu korkutabilir. Dizi uyarlaması daha arkadaş canlısı ve karakterlerin özüne dair ipuçları daha net ve mitolojiye olan referansları daha açık. Yaptığı röportajlardan birinde Neil Gaiman, bu hikayeye bir son yazdığında, Mr. Wednesday’i Ian McShane olarak düşüneceğini ve Laura Moon’un Emily Browning gibi görüneceğini söyledi.
IMDb 8.1


 

4. Belle ve Sebastian, (2013)

Kitap: Belle ve Sebastien, Cécile Aubry

Cécile Aubry’nin bu harika, pozitif romanı, Sebastien adlı 6 yaşındaki bir çocuğun ve köpeği Belle’in maceraları hakkında. Kitap biraz yapay gelse de, aynı adı taşıyan bir film için harika bir öncül oldu. Pitoresk manzaralar, hoş bir film müziği ve zarif sıcak bir hikaye (İkinci Dünya Savaşı sırasında gerçekleşen olaylar olsa da) harika bir aile filmiyle sonuçlanıyor – artık “gişe rekorları kıran” dönemlerinde görmediğimiz türden.
IMDb 6.9


 

5. Burning, (2018)

Kitap: Barn Burning, Haruki Murakami’nin kısa bir hikayesi.

Film, hiçbir eyleme sahip olmayan kısa bir lirik hikâyeye dayanıyor. Koreli film yönetmeni, Chang-dong Lee, bu hikayeyi drama unsurlarıyla derin bir psikolojik gizem ve hatta 3 genç insanın ilişkileri hakkında belirsizlik geliştirmeyi başardı. Birçok psikolojik, sosyal ve hatta politik duyguları barındıran bu film bir bulmaca gibidir (bu yüzden bazı eleştirmenler David Lynch’in Mulholland Drive’ı ile karşılaştırmıştır) ve 71. Cannes Film Festivali’nde çok iyi karşılanmıştır.
IMDb 7.7


 

6. O, (2017)

Kitap: O, Stephen King.
2017’deki ekran uyarlaması, Stephen King’in ikonik romanına gerilim ve atmosfer ekledi. Andy Muschietti, kan nehri olmadan küçük bir kasabada antik kötülük hakkında kapsamlı bir klasik korku filmi yapmayı başarmıştı; ancak, orijinaline hala saygılı, ilginç, büyüleyici ve tutarlı bir hikayeyle. Penny Skarsgård’ın, Pennywise karakterini o kadar ikna edici bir performansla sergilemişti ki genç meslektaşlarının onu ilk kez gördüklerinde korktuğunu belirtmek gerekiyor.
IMDb puanı: 7.4


 

7. Mindhunter, (2017 – dizi)

Kitap: Mindhunter, John E. Douglas ve Mark Olshaker.

TV dizisi, bir manyağın güdüsünü ortaya çıkartmak için psikolojiyi, antropolojiyi ve sosyolojiyi içeren yenilikçi bir araştırma alanı geliştirmeye çalışan eski bir FBI ajanının anılarına dayanmaktadır. Bu herkesin sindiremeyeceği ilginç, çok özel bir malzemedir. Ama David Fincher, tutarsız bir anlatıyı gerçek bir yaşam atmosferi ve karakterleri, çok sayıda gizem ve düğüm ile keskin, hızlı hareket eden bir forma dönüştürmeyi başardı.
IMDb 8.6


 

9. Kayıp Kız, (2014)

Kitap: Kayıp Kız, Gillian Flynn

Kayıp Kız, Hollywood’un kapılarını yazarı Gillian Flynn’e açan romandı. David Fincher’ın güçlü ekran uyarlaması, baştan sona kadar gerginliğini koruyan drama unsurlarına sahip psikolojik bir gerilimdir. Bu aile dramında, hikayenin kıvrımları ve dönüşleri başınızı döndürürken kötü adamların kim olduğunu ve kurbanın kim olduğunu tahmin etmeye zorlanıyorsunuz.
IMDb 8.1


 

10. Kabakçığın Hayatı, (2016)

Kitap: Ma vie de Courgette, Gilles Paris

Olağandışı ama unutulmaz bir kukla animasyonu, yetim bir çocuğun öyküsünü karanlık mizah unsurlarıyla gerçeküstü bir drama dönüştürüyor. Ama yine de, film oldukça üzücü. Kabakçığın Hayatı, En İyi Animasyon Filmi için 2017’de Oscar için aday gösterildi.
IMDb 7.8


 

11. Altered Carbon, (2018 – dizi)

Kitap: Altered Carbon, Richard Morgan

Richard Morgan’ın romanı, bilincin sayısallaştırıldığı ve depolandığı bir dünyada bir cinayetin araştırılmasıyla ilgilidir. 2002’de yayınlanan kitabın içinde çok sayıda kavga, silah ve güçlü karakter var. Netflix’deki senaryo yazarları hikayeyi ekrana uyarlamak için ellerinden geleni yaptılar. Her karakterin hikayelerini genişlettiler, renkli yenilerini eklediler ve hikayeyi daha mantıklı hale getirirken, müthiş özel efektler gösterinin genel görünümünü tamamladılar. Ortalama bir Bilim kurgu olarak başlayan şey büyüleyici bir siberpunk tarzı diziye dönüştü.
IMDb puanı: 8.2


 

12. Adrift, (2018)

Kitap: Red Sky in Mourning: A True Story of Love, Loss, and Survival at Sea, Susea McGearhart ve Tami Ashcraft

Kitap, Tami Ashcraft’ın 23 yaşındayken bir teknede yalnız kaldığı zaman, denizde hayatta kalmanın gerçek ve zorlu bir hikayesini anlatıyor. Baltasar Kormákur’un yönettiği ekran uyarlaması daha renkli ve duygusal. Shailene Woodley ve Sam Claflin’in mükemmel oyunculuğu, karakterlerin duygularını paylaşmanızı sağlıyOr. Shailene’ye göre, mürettebatın çoğunu çekim sırasında deniz tuttu, çünkü filmin% 90’ı denizden 2 saat açıklıkta çekildi. Bu film, felaket ve melodramın güçlü bir birleşimi.
IMDb 6.6


 

13. Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar?, (2016)

Kitap: Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar?, J. K. Rowling

Bu kitap, büyülü yaratıklar için bir rehberdir ve hiçbir konusu yoktur. Harry Potter serisine ek olarak hayırseverlik amacı ile yayınlandı. Ancak, bu kitap nedeniyle, Harry Potter evreninden yeni bir hikaye ortaya çıktı. Harry Potter doğmadan önce var olan sihirbazların dünyasını anlatıyor. Başlangıçta, bu filmin bir üçleme olması gerekiyordu ama sonuçta, yapımcılar hikayeyi geliştiren 5 film olacağını doğruladılar ve Rowling tüm senaryolarından sorumlu oldu.
IMDb 7.4


 

14. Mr. Mercedes (2017 – dizi)

Kitap: Mr. Mercedes, Stephen King

Bu, korku kralının gizem türündeki ilk kitabı. Hikaye genç bir psikopat hacker’ın peşine düşen emekli bir dedektif hakkında. TV dizisinin yaratıcıları orijinali dikkatli bir şekilde ele aldı ve hikayeyi daha sağlıklı ve ilginç hale getirirken, ruhunu ve atmosferini de korudu. Oldukça inandırıcı oyunculukları olan Harry Treadaway ve Brendan Gleeson, karakterleri canlandırırken her zamanki gibi mükemmeller bu da diziyi izlemek için iyi bir neden.
IMDb 8.0

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir