Unutma Beni Apartmanı

“Çok eskiden, tarih kadar eski bir zamanda, bir yerlerde öyle büyük bir boşluk açılmıştı ki, kaybını kaldıramayacaklarımın varlığına da tahammül edemez olmuştum.”
Süreyya hiç beklemediği bir anda onu bebekken bırakıp giden annesinden bir telefon almasıyla başlıyor kitap. Sonrasında hem Süreyya’nın çocukluğundan itibaren yaşamını hem de annesinin yaşamını anlatıyor yazar.

Süreyya babasının ölümü ve annesinin ani gidişi sonrası babaannesi Çeşminaz Hanım’la yaşıyor. Tüm kalbiyle hayatını ona adayan babaannesinden kopup bağımsız bir yaşam sürme dileği üniversitede kabul oluyor. Özellikle o andan itibaren kendince özgürleşen Süreyya aslında hayatındaki doğru ya da yanlış tüm adımları annesizliğin onda yol açtığı hasarla atıyor. Bütün bunları umursamadığını düşünse de hep bir şeylerin ve bir yerlerin arayışında oluyor. Annesini de fazla düşünmüyor aslında. Belki hiç tanımadığı annesini özlediğini kendine bile itiraf edemiyor. Hep bir şeyler arıyor demiştim ya, geziyor, çalışıyor, arkadaşlıklar kuruyor, âşık oluyor ama Süreyya sevdiği şeyleri kaybetmekten öyle korkuyor ki, onlar onu bırakıp gitmeden o terk ediyor sevdiklerini.

“Yalnızlık kaçınılmaz bir son değil, ulaşmaya gayret ettiğim bir mertebeydi çoğu zaman. Sahip olduklarımın esaretinden kurtulmak için terk etmemiş miydim sevdiklerimi, seveceklerimi, sevenlerimi? Korkmamış mıydım vazgeçmeyecek kadar alışmaktan?”

Nermin Yıldırım bu ilk kitabında ( ilk kitap demeye bin şahit bile yetmez) Süreyya ve annesinin hayatını işlerken Türkiye’nin yakın tarihini de çoğunlukla acı dolu anları ve gerçekleriyle bize hatırlatıyor. Darbeler, depremler, şarkılar, filmler… Süreyya kendini çeşitli şehirlerde, çeşitli işlerde ararken Türkiye de oradan oraya savruluyor. Süreyya Türkiye’nin tarihindeki olayları yansıtırken birçok karakterle de tanıştırıyor bizi. Hepsinin hayatına dair geniş hikâyeler okuyoruz. Kitabı sahiplenircesine onlar da hikâyede ve Süreyya’nın hayatında çok önemli yerler kaplıyorlar. Yazarın birçok karakteri bize anlatması bununla bitmiyor. Hayalet yazar olarak çalışan Süreyya’nın yazdığı tüm kitapları ayrı bir kitapmış gibi heyecanla okuyoruz ve bu güzel kitap fikirlerini yazar ayrıca niye kaleme almıyor diye hayıflanıyoruz.

Dokunmadan isimli kitabından sonra tereddütsüz dili ve hikâyeleri sayesinde en sevdiğim yazarlar arasına giren Nermin Yıldırım’ın bu kitabında da aradığımı fazlasıyla buldum. Sizi kitap boyunca dolduruyor dolduruyor sanki ve son birkaç sayfada yapacağını yapıyor. Sizi o finale öyle bir hazırlıyor ki Süreyya oluyor ve onu yaşıyorsunuz.
“İddiasızca hayatımıza giren ve büyük laflar etmeden uzun zaman orada kalmayı becerebilenler, zaman içinde kalbimizin ve ruhumuzun en manzaralı dairelerine yerleşiveriyordu demek.”

İşte Nermin Yıldırım da iddiasızca benim okuma listeme girdi ve kendini şişiren onca yazara inat başköşeye çöktü. Ne okursanız okuyun ama bir Nermin Yıldırım kitabı okumadan ölmeyin.

Unutma Beni Apartmanı
Nermin Yıldırım
Hep Kitap
424 sayfa, 2017

Ayşe Ayhan

Hiçbir zaman bir insanı tek bir sıfatla belirlemenin doğru olduğuna inanmadım. Matematik öğretmeni, yazar, astronom, kitap yorumcusu, blogger, kahve sever, bol okur. Yazmaya değer bulduğum her şeyi kitapcafe.com da bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir