Uluslararası Edebiyat Ödüllerini Biliyor musunuz?

Kuşkusuz bir yazarın eserinin okuyucular tarafından çokça okunması ve beğenilmesi önemlidir. Peki, yazarlar için bu yeterli midir? Belirli alanlarda yazılan eserler, dil ve içerik bakımından farklılıklar göstermekte; kimi okuyucu için biri daha önde iken, diğeri arka sırada yer almaktadır. Edebiyat eleştirmenleri için kitabın değerini belirleyen, beğenisinden farklı kriterleri vardır. Kurgu, anlatımdaki sadelik, yazarın dili kullanış biçimi, sözcüklere hâkimiyeti, okuyucuyla kurduğu bağ, olaylara ilişkin hayal gücünün yansımaları gibi birçok detaya bakarlar. Bu detaylar ise süreç içinde yazarların en iyi olmasına teşvik edebilmektedir.

Ülkemizde ve dünyada birçok ülkede farklı bilim ve edebiyat kurullarınca uluslararası edebiyat ödülleri verilmektedir.
Size uluslararası ödüllerden birkaçını tanıtmak istedik.

Unutmayın: çok satan demek, edebî değeri olan kitap demek, değildir.

Çokça okumanız dileğiyle.

Nobel Edebiyat Ödülü

Nobel Edebiyat Ödülü
İsveçli Kimyager Alfred Nobel’in vasiyeti üzerine verilmeye başlanan, edebiyatın Oscar’ı diyebileceğimiz Nobel, yüzyıldan fazla bir süredir bilim, ekonomi ve edebiyat gibi farklı alanlarda, komitenin belirlediği kriterlere en uygun olan ve toplumsal değer taşıyan eserlere verilmektedir. İlk günden bu yana 110 Nobel Edebiyat Ödülü verilmiştir.


Pulitzer

Pulitzer Ödülü
19. yüzyılda Macar asıllı Joseph Pulitzer adlı bir gazeteci tarafından kurulan ve Columbia Üniversitesi tarafından gazetecilik, edebiyat ve müzik gibi alanlarda verilen Amerika’da en büyük ve prestijli kabul edilen bir ödüldür. Sinemanın Cannes ödülü gibidir.


Man Booker Uluslararası Ödülü

Man Booker Uluslararası Ödülü
On iki yıldır düzenlenen Edebiyat dünyasının en saygın ödüllerinden biri kabul edilen Uluslararası Man Booker ödülü, İngiliz Milletler Topluluğu veya İrlanda Cumhuriyeti vatandaşı olan yazarların, İngilizce olarak kaleme aldıkları eserlere veriliyor. Bu yıl Jüride Elif Şafak da vardı.


Hugo Awards

Hugo Ödülü
Hugo Ödülü, her yıl bir önceki yıl yayımlanan en iyi bilim kurgu ve fantezi eserlerine verilen edebiyat ödülüdür.


Nebula Ödülleri

Nebula Ödülü
Amerika Bilimkurgu ve Fantezi Yazarları tarafından her yıl, önceki iki yıl ABD’de yayımlanan en iyi bilim kurgu ve fantezi eserlerine verilen ödüldür.


Locus

Locus Ödülü
Hugo ve Nebula’nın ardından fantastik ve bilimkurgu edebiyatının en önemli ve en prestijli ödüllerinden biri olarak kabul edilmektedir.


Edgar Ödülü

Edgar Ödülü
Edgar Allan Poe’dan ismini alan ve Amerikan Gizem Yazarları topluluğu tarafından her yıl verilen bir ödüldür. Bir önceki yıl gizem dalında basılan ya da üretilen roman, televizyon, film ve tiyatro dallarında verilir.


Goncourt Akademisi Edebiyat Ödülü

Goncourt Akademisi Edebiyat Ödülü
Goncourt Akademisi Edebiyat Ödülü, Fransa’nın en önemli edebiyat ödüllerinden olup ödül gruplarının lideri olarak kabul edilir.


Dublin Impac
Uluslararası Dublin Edebiyat Ödülü
1996 yılından beri her yıl İrlanda’nın başkenti Dublin’de dağıtılan edebiyat ödülleridir. Ödülü kazanan yazarlar 100.000 Euro’nun da sahibi olmaktadır.


Pen Edebiyat

Pen Ödülü
Londra’da kurulan PEN, uluslararası yazarlar birliğidir. Poets (şairler), Playwrights (piyesçiler), Essayists (denemeciler) ve Novelists (romancılar) kelimelerinin baş harflerinden oluşmakta ve kısaltması olan PEN kullanılmaktadır. 102 ülkenin üye olduğu ve 144 merkezi olan Uluslararası PEN Kulüpleri Federasyonu aynı zamanda UNESCO’nun insan hakları danışmanıdır. Her ülkenin PEN merkezi kendi içinde özerk bir yönetime sahiptir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir