Tutkusu Mektuplardan Taşan Adam; Sabahattin Ali

Merhabalar, @satirarasiokumakulubu ‘müzle #temmuz okuması olarak Canım Aliye, Ruhum Filiz okuduk. Henüz arkadaşlarımla kitabın söyleşisini yapmadık ama ben bekletmeden yorumunu girmek istedim.
?
Kitap Sabahattin Ali’nin eşi ve kızına yazdığı mektuplardan oluşuyor. Nişanlılık döneminde resmi bir dille başlayan mektuplar zamanla sıcacık aşk mektuplarına dönüşüyor. Yazarın sevdiği kadına ve kızına hitap şekli eminim benim olduğu gibi tüm okurların gönlünü ısıtmıştır.
?
Bu kitapla yazarın özel hayatına misafir olup; nasıl bir eş, nasıl bir baba olduğunu ve karakterinin naifliğini görebiliyoruz. Uzakta olmasına rağmen ailesinin her şeyiyle ilgilenişi, onların iyiliği ve rahatı için her ayrıntıyı düşünüşü muhteşemdi.
?
Okurken sık sık yüzümde gülümsemeler oluştu ve kitap su gibi akıp gitti. Kitapta mektupların orjinallerinin görüntülerine de yer verilmiş. Cumhuriyet dönemi yazarı olduğundan eşine eski alfabe ile yazarken kızına yazdığı mektuplarda yeni alfabe kullanmış. Bu bile ne kadar ince bir insan olduğunun kanıtıdır bence.
?
Bazıları bir yazara yakışmayacak şekilde günlük konuşmalar olduğu için hayal kırıklığı yaşadığını belirtmiş. Ancak unutuyorlar ki o dönemde teknoloji haberleşmeye elverişli değildi. Uzakta oldukları için birbirleri ile mektup üzerinden konuşuyorlar ve bu durumda günlük dil kullanılması gayet normal. Ayrıca çok merak ediyorum bu yorumları yapanlar yazarları ne sanıyorlar? Yazarlar da bir insan ve günlük konuşmalarında tabii ki edebi betimlemeler kullanmıyorlar. ☺️
?
Hayat hikayesiyle içimi titreten, okurken yaşadıklarını düşünerek hüzünlendiğim sayılı yazarlardan biridir Sabahattin Ali. Böyle güzel bir ailenin böyle acı bir ayrılığa maruz kalması gerçekten çok üzücü. Keyifle okuyacağınız, buram buram samimiyet kokan bir kitap arıyorsanız eğer doğru bir seçim olacaktır.
?
Günümüzde çok kullanılmamış olsa da sizlere bir sorum olacak. En son ne zaman birine mektup yazdınız? Mektuplaşmaktan aldığınız tadı başka hangi iletişim araçlarından aldınız?
.

Kezban Mert

1988 Konya doğumluyum, İstanbul'da yaşamımı sürdürmekte ve özel bir şirkette muhasebe sorumlusu olarak çalışmaktayım. Öykü ve roman yazarıyım. Bazı online yayın sitelerinin düzenlemiş olduğu yarışmalarda çeşitli öykülerim ve romanım finalist olarak seçilmiştir. Çeşitli dergilerde zaman zaman öykülerim yayınlanmaktadır. 1881 Kitap'ın yapmış olduğu iki adet kollektif kitapta üç öyküm, Ayzıt Yayınları'nın yapmış olduğu kollektif kitapta ise bir adet öyküm yayınlanmıştır. Okuduğum kitapların yorumlarını instagram hesabım olan @eniyidostum_kitap 'tan takip edebilirsiniz. Hakkımda daha detaylı bilgi isterseniz siteme göz atabilirsiniz. https://www.kezbanmert.com/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir