Türkiye’nin İlk Edebiyat Müzesi Açıldı

Bursa’da Nilüfer Belediyesi, Mübadele ve Fotoğraf Müzelerinin ardından, alanında Türkiye’de ilk ve tek olan Edebiyat Müzesi’ni, geçen hafta, Gümüştepe Mahallesi Misiköy’de halka açtı.

Nazım Hikmet’ten, Yaşar Kemal’e, Cahit Külebi’den Fazıl Hüsnü Dağlarca’ya kadar çok sayıda edebiyat değerimizin el yazmalarının ve kişisel eşyalarının bulunduğu müze, Türk Edebiyatı’nın hafızası ve belgeliği niteliği taşıyor.

İLK BASKI VE İMZALI KİTAPLAR MÜZEDE YER ALACAK

Nilüfer Belediyesi Başkanı Mustafa Bozbey, “Sözcüklerin ardı ardına dizilirken, hayatı anlattıkları ve hayat buldukları dünyamızda, zihnimizde iz bırakan cümleler, müzeyi gezenleri karşılayacaktır. Yakından inceleme fırsatı bulanlar; şair ve yazarların el yazıları, daktiloları, kişisel eşyaları ve mektupları ile göz göze gelecektir. Ezberdeki bir şiirin el yazması müzede karşınıza çıkacak. İlk baskı ve imzalı kitaplar bu müzede yer alacaktır. Bizler için paha biçilemeyecek, daha buna benzer birçok parça müzede bulunmaktadır. Mektup odasında ise, 800 el yazısı ile sergilenmektedir” diye konuştu.

Edebiyatçılar Derneği Genel Başkanı Gökhan Cengizhan ve Genel Sekreteri Kevser Atay’ın da davetli olduğu etkinlikte, açılış konuşmasını Gökhan Cengizhan yaptı. Cengizhan, konuşmasında, “Gerek kişisel arşivimden gerek dernek arşivimizden, Onur Üyemiz Cahit Külebi’ye ait 30 adet el yazısı mektubu, müze’ye devrettik, ilerleyen dönemde, şu anda aramızdan ayrılmış diğer Onur Üyelerimize ait mektupları ve belgeleri de müzeye devrederek, katkımızı sürdüreceğiz” dedi.

Edebiyat Müzesi

Edebiyat Müzesi

Edebiyat Müzesi

Edebiyat Müzesi

One thought on “Türkiye’nin İlk Edebiyat Müzesi Açıldı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir