Türk Polisiyesi ve Günay Gafur

Selam okur dostum

Sana en sevdiğim Türk Polisiye yazarından ve başta son kitabı olmak üzere diğer kitaplarından bahsedeceğim.

Günay Gafur, benim zekâsına, bilgi birikimine, hayal gücüne ve cesaretine hayran olduğum bir yazar. Öyle ki ona olan sevgimi saygımı kitapların konuşulduğu her ortamda mutlaka anlatıyor ve dünya standartlarında bir yazarımız olduğu için gurur duyuyorum. Evet Günay Gafur sadece “Türk polisiyesinin” değil “polisiyenin” ustası. Yarattığı karakterlerin gerçekçiliği, katilden nefret ettiren, baş karakteri kendinizmiş gibi düşündüren etkili bir anlatıma sahip. Akıl sınırlarını zorlayan ve okuru tekinsiz bir arbedenin içine çeken nefes nefese olay örgüsü ile tartışmasız dünya standartlarında!

İlk kitabı Kuklacı, birbirinden habersiz üç farklı kurbanın kendilerini Kuklacı tarafından yönetilen tekinsiz bir oyunun içinde bulmalarıyla başlıyor. San Francisco-Türkiye-New York üçgeninde bu esrarengiz oyuna ortak olan üç kader ortağını yine eşsiz bir kurgu ve dinmek bilmeyen bir gerilim ile aktarıyor okuruna .

Arkasına benim Polisiye-Gerilim de en iyi kitaplarım listesinde yer alan efsane kitap Kâhini yazdı ve işte asıl hayranlığım bu kitapla çoğaldı. Dakikalar sonra olacaklardan haber veren bir kahin ile benim için unutulmaz karakterlerden biri olan Devran Shawn`ın arasında geçen esrarengiz oyunu hayretler içerisinde ve hayranlık duyarak okudum. Kitapta neler yoktu ki: Kuantum fiziği, gizemli parçacıklar, fizik ve metafizik arasındaki savaş ve gelecekten haber veren gözü dönmüş bir cani! Muazzam bir kitaptı Kahin.

YargıçVe şimdi de son kitabı Yargıç ile karşımızda. Ankara sokaklarını dehşete boğan şair ruhlu Bahçıvan isimli bir katilinBaş komiser Yavuz Dağlı ve ekibi ile aralarında geçen kovalamaca nefes nefese akıttı sayfaları. Kitap boyunca kafamda oluşan milyon tane soruya da cevapları tek tek veren dikkatli ve özenli bir çalışmaydı Yargıç. Belirli aralıklarla işlenen cinayetler, yanlarına bırakılmış leş kokulu şiirler ve bahçe makası imzasıydı Bahçıvanın. Şiirleri çözmeye çalışmayı ve potansiyel katiller için tahminde bulunmayı denesem de olmadı çünkü sonu ters köşeydi benim için.Günay Gafur, Kahin gibi dev bir kitaptan sonra risk almış ve farklı bir şey denemiş. Kalıpların dışına çıkmayı…Şiirsel anlatımla… Katilin şiirlerle not bırakmasına önceki kitaplarında rastlamıştık ama burada sadece katilin notlarında değil genel anlatıma hakim olan ölüm kokulu şiirsel bir anlatım söz konusu. Kimi okurgaripsedi kimi yadırgadı kimi de hayran kaldı. Bence önemli olan şey yazarın cesaretiydi. Öyle ya da böyle, bir amacı varsa ve amaca ulaşmak için olumsuz eleştiri alma riskini göze alıyorsa takdir ederim ben. Peki bu anlatım şeklini sevdim mi? İşin aslı polisiyeye çok yakıştıramadımfakat bu durum kaliteli okuma yapmamı ve yine yazara hayranlık duymamı etkilemedi. Yalnız sana şunu da söylemeliyim ki bu şiirler doğa, aşk, yalnızlık gibi temalar üzerine değil. Ölüm üzerine!

“Olur da bir gün yakalanırsam bilin ki kıyamet yakın.
Yakın o gün cesedimi, yakın!
Yakın şiirlerimi!
Şiirlerimi onlara adıyorum, ölülerime…
Ölülerime İyi Bakın!”

Günay Gafur bence Türk Edebiyatının altın kalemi ve ne zaman olacak bilmiyorum ama bir gün mutlaka Dünya Günay Gafur`u okuyacak.
Gözü kapalı tavsiyemdir okur arkadaşım. Hiç bekletme Günay Hocayı çünkü dördüncü kitabına başladı bile…
Şimdiden keyifli sayfalar.

Yargıç
Günay Gafur
Fantastik Yayınevi
Polisiye Roman
288 sayfa,2019

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir