Türk Arsen Lüpen: Cingöz Recai

Peyami Safa’nın geçimini sağlamak için yaklaşık 40 yıl boyunca Server Bedi takma adıyla yazdığı Arsen Lüpen’den esinlenmiş hırsız karakter Cingöz Recai.

Hikayelerdeki bir diğer karakter de, Cingöz Recai’yi yakalmaya çalışan polis müfettişi Mehmet Rıza, romana sonradan dahil olan Sherlock Holmes ve yardımcısı Dr.Watson’dur. 1954 ve 1969’da filmi çekilmiştir. 1954 yapımı Beyaz Cehennem Cingöz Recai adlı filmin yönetmeni Metin Erksan, Cingöz Recaikarakterini canlandıran oyuncu, Turan Seyfioğlu’dur.

Cingöz Recai

1969 yılında çekilen filminde Cingöz Recai’yi Ayhan Işık, Mehmet Rıza karakterini Abdurrahman Palay canlandırmıştır. Cingöz Recai; yakışıklı, kurnaz, cesur, soğukkanlı, zarif, tahsilli, görgülü, cömert vekibar bir serseridir. Maceralarında “helal” para kazanmış kimselere dokunmaz, haksız yolla servet sahibi olmuş kimselerden hile ile paraçalar, elde ettiklerini muhtaçlara dağıtır.

Kitaplar genelde gereksiz bilgi içermeyip direkolarak senaryoya yöneliktir. Bu özellik kitaplarıeşsiz kılar ve okuyucular tüm seriyi okumadan kitabı bırakmakta zorlanır.

» Kitap Cafe

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Neden her şeyi iyi yapmak zorunda olasınız?

Neden her şeyi iyi yapmak zorunda olasınız?

Neden her şeyi iyi yapmak zorunda olasınız? Size kim not veriyor? Winston Churchill’in mükemmeliyetçilik hakkındaki …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir