Tuhaf Bir Hikâye: Benjamin Button

F. Scott Fitzgerald tarafından 1922 yılında yazılan kısa öyküyü David Fincher ‘in yönetmenliğini yaptığı aynı adla beyaz perde de 2009 yılında karşımıza çıktı. Kitap ve film arasındaki farklar bariz şekilde gözler önünde. Bu kısa öykü içerisinde eksik kalan unsurları daha dramatize ederek David Fincher seyirciyle buluşturdu. Değişmeyen tek şey kitabın ve filmin ana fikri. Onun dışında yönetmen filmin içerisine sahne ve karakter eklemiş.

Yaşadığımız zaman içerisinde doğar, büyür ve ölürüz. Doğduğumuzda bebek olarak dünyaya geliriz ve normal şartlarda yaşlı olarak hayata gözlerimizi yumarız. Benjamin Button hastanede dünyaya geldiğinde yaşlı biri olarak hayata gözlerini açar ve gitgide gençleşerek yaşamını devam ettirirken öldüğünde ise hemşirenin kollarına bebek olarak geri döner. Benjamin bastonuyla yürür, davetlere katılır, üniversiteye başvurur, evlenir, askere gider, çocuğu olur. Hayatın akışı içerisine kapılıp gider. Başta insanlar bu durumu kabullenmese de unutulur gider.
Benjamin Button'ın Tuhaf HikayesiZaman biz istesek de istemesek de her türlü akar gider. Önemli olan zamanın akışına ayak uydurabilmektir. İnsan doğar, büyür, yaşlanır ve ölür ne kadar doğruyla insan yaşlı dünyaya gelir, gençleşir, çocuk olarak ölür tezi de doğrudur.

Yazarın değindiği önemli bir konu da tecrübeler yaşla alakalı değildir. Benjamin yaşlı olarak dünyaya geldiğinde hiçbir şey bilmemektedir. Yani tecrübe biyolojik yaşla alakalı değildir, insanın hayatı içerisinde yaşadıklarıyla bağlantılıdır.

Dönemine göre yazılabilecek en farklı hikâyelerden birine imza atmış Fitzgerald. Kitabı okurken büyüsüne kapılıp gidiyorsunuz. Okuduğum en akıcı kitaplardan biriydi. Çeviriyle ilgili ufak tefek sorunlar olmasına rağmen beni çok da rahatsız etmedi. Ayrıca kitabı okuması çok kolaydı. Bir iki saat içerisinde okuyup bitirebilirsiniz.

Kitabına göre filmi daha güzeldi. Kitabın içerisinde eksik kalan detaylar doldurulmuştu. Ayrıca oyunculuklar da gayet başarılıydı. Kitabı okuduktan sonra filmini izlemeyi unutmayın.

Benjamin Button’ın Tuhaf Hikâyesi

F. Scott Fitzgerald
Türkçesi: Zeynep Ertan
Zodyak Kitap
80 Sayfa, 2014

One thought on “Tuhaf Bir Hikâye: Benjamin Button

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.