Truman Capote

Truman Capote

“11 yaşlarında yazmaya başladım. Yazmanın da resimde veya müzikte olduğu gibi ışık ve gölgeyle ilgili perspektif yasaları vardır…”

Amerikan edebiyatının en özel yazarlarından biri olan Truman Capote, yazmaya 11 yaşındayken başlar. İlk öykülerini ödüllü öykü yarışmalarına, edebiyat dergilerine gönderir ve eserlerinden biri kabul görene dek yazmaktan ve onları göndermekten vazgeçmez.

“Miriam” adlı öyküsü ile bir yayıncının dikkatini çekmeyi başarır ve bir dergide yayımlanır. Bu öykü ona bir ödülü de beraberinde getirir. Ardından bir yayınevi ile anlaşarak 24 yaşında ilk kitabı “Başka Sesler, Başka Odalar”ı yayımlar.  “Çimen Türküsü”, “Gece Ağacı”, “Tiffany’de Kahvaltı”nın ardından “Soğukkanlılıkla” adlı eserleri ile kült yazarlar arasına girer.

Truman Capote

“…ama düş kurmayan insanlar terlemeyen insanlar gibidir, içlerinde bir yığın zehir birikir.”
Çimen Türküsü.

Arkadaşı Tennesse Williams’la olan yakınlığı sebebiyle Truman Capote’nin cinsel tercihi ve yaşama şekli birçok skandala karışır ancak tüm bu skandallar Capote’nin ününün yükselmesinin önüne geçemez. Aksine Amerikan sosyetesi içinde kendisine özel bir yer edinir, onun vermiş olduğu partilere davet edilmiş olmak, aynı zamanda sosyeteye kabul edilmenin de bir eşiği haline gelir.

Truman Capote

1958 yılında yayımlanan eseri “Tiffany’de Kahvaltı” yazarın en bilinen eserlerinden biridir. Capote’nin kendi hayatından izleri taşıyan uzun hikâyesi Amerikan sosyetesinin çevresinde geçer. 1961’de sinemaya da uyarlanan yapımda Audrey Hepburn’un, Holy Golightly karakterine hayat vermesi, Hepburn’u dönemin en önemli moda ve stil ikonlarından birine dönüştürür.

Truman Capote

“Kalbini bir yabaniye vermemelisin: Onları ne kadar çok seversen, onlar da o kadar kuvvetlenirler. En sonunda ormana kaçacak kuvveti kazanırlar… Eğer kendini yabani bir şeye kaptırırsan, sonunda gökyüzüne bakakalırsın.” Breakfast At Tiffany’s.

En önemli eseri 1966 yılında yayımladığı “Soğukkanlılıkla”dır. Gerçek bir olayı anlattığı hikâyede Capote, hapishanede tanışmış iki arkadaşın bir aileyi “soğukkanlılıkla” nasıl katlettiklerini ele alır. Truman Capote bu cinayetlerin haberini bir gazeteden okur ve olayı bir muhabir olarak arkadaşı Harper Lee ile birlikte inceler. Tüm tanıklarla, polislerle ve hatta katillerle bile görüşür. Cinayeti tüm yanlarıyla ele alır ve yaklaşık 6 yıllık bir çalışmanın sonunda bu kitabı ortaya çıkarır.

Soğukkanlılıkla eseri ilk olarak 1967 yılında Richard Brooks yönetmenliğinde “In Cold Blood” ismiyle beyazperdeye uyarlanır. Daha sonra 2006 yılında Douglas McGrath yönetmenliğinde “Infamous” ismiyle tekrar sinemaya uyarlanmıştır.

Truman Capote

“Sonsuzluk ne demek biliyor musun? Bir kuşun kumsaldaki kum tanelerini tek tek okyanusun karşı kıyısına taşıdığını düşün. Kuş bütün kum tanelerini karşı kıyıya yığdığı zaman sonsuzluk daha yeni başlıyor olacak.”
Soğukkanlılıkla.

Truman Capote

“Tanrı size bir yetenek verdiğinde, yanında bir de kamçı verir ve bu kamçı yalnızca kendi kendinizi kırbaçlamak içindir…”

Ayrıca 2005 yılında gösterime giren Truman Capote’nin karakteri ve kişiliği hakkında“Capote” adlı bir filmde bulunuyor. Film, Gerald Clarke’ın biyografik kitabı “Capote ”den esinlenilmiş ve başrolde Philip Seymour Hoffman yer almıştır. Hoffman’ın bu roldeki efsanevi performansı 2005 yılında kendisine Oscar ödülünü kazandırmıştır.

[youtube id=”D_c-vPB1nxc” width=”560″ height=”315″ position=”center”]

“Yüzün kirli olduğu için utanmamalısın; ama yüzünü temizlemeyip, kirli tutuyorsan işte o zaman utanmalısın.”

Truman Capote senaryosunu Neil Simon’ın yazdığı 1976 tarihli Robert Moore filmi “Murder by Death”‘te de başrollerden birini oynar ve filmdeki rolüyle Altın Küre ödülüne aday gösterilir.

Capote, mutsuz geçirdiği çocukluğunda kendini yazmaya vererek avuntu bulmuştur. Belki de çok küçük yaşlarda yazmaya başladığından dolayı hiçbir yazarın etkisinde kalmadan böylesine özgün eserler ortaya koymuştur. Her zaman eserlerini gerçekliğe dayandırmayı tercih etmiş, kendi tabiriyle ‘Kurgusal Olmayan Roman’ türünde eserler vermiştir. Eserleri kadar yaşam şekli ve verdiği partilerle de ününden her zaman söz ettirmesini bilmiş; 1984 yılında 59 yaşında öldüğünde ardında önemli eserler bırakmıştır.

EntelolmaKendinol
https://www.instagram.com/entelolmakendinol/
entelolmakendinol.blogspot.com.tr

» entelolma

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Gerçeğin İki Yüzü

 İki aslan başlı demir anahtarlığa bakarken, kapının önünde tekrar durakladı Âti. Babası yaşarken bu odanın …

1 yorum

  1. soner şimşek

    Truman Capote! Böyle bir efsane ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi. Çok teşekkür ederim, yüreğinize sağlık..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir