Toplum hakkında ustaca kurgulanmış 5 film

Toplumsal olarak birçok olaydan etkileniyoruz. Bizler günümüzde bireysel yaşayamayan, şehirli ve nazik insanlarız. En ufak durumda kırılırız ya da kırarız. Kişilerin yaşamlarının bizim için önemi yoktur. Aile kavramının hayatımızda yeri yoktur. Bunların hepsi bizim için maskelerdir. Yozlaşırız ancak toplumsal olarak çıkıntılık yapmadıkça göze batmayız.
Bu açıdan baktığımızda konu ile alakalı pek çok film çekilmiştir. Bizler de bu alanda çekilmiş en iyi 5 filmi derledik. Keyifli Okumalar.

5- Truman Show (Peter Weir, 1998)

Olumsuz alışkanlıkların bir rutini ile çevrelenen bir adam, şans eseri, tüm hayatının büyük bir yalan olduğunun ve günlük hayatının aslında bir tür televizyon şovu tarafından programlanıp kontrol edildiğinin farkına varır. Şimdi, bu hikayenin arkasındaki gerçeğin peşinden gitmek ona kalmış: “Truman Show” tarihin içerisinde farklı bir yere sahiptir. En farklı durumları teşvik eder, izleyenlerin hayatını yeniden yaşama hissi uyandırır.

 


 

4- Serpico (Sidney Lumet, 1973)

Serpico, ahlaklı bir polistir. Teşkilatta var olan yozlaşmışlık onu canından bezdirir. O da bu konunun üzerine gitmeye karar verir ve sonucunda birçok düşman kazanır.

 


 

3- Amerikalılar (James Foley, 1992)

Film, çalışanlarını tüketen profesyonel bir ofis içindeki sosyal değişimin biçimlerini anlatıyor. Chicago’da bulunan bir emlak ofisi zor zamanlar geçirmektedir ve çalışanları arasında yarışma düzenler. Birinci ve ikinci olanlarla yola devam edileceği, geri kalanlarla ise artık çalışılmayacağı bildirilir.

 


 

2- Sonsuz İhtiras (Gus Van Sant, 1995)

Film gerçek bir hikayeye dayanmaktadır. Bir kadının televizyon piyasasında başarı arayışındaki hikayesini anlatıyor. Gus Van Sant’ın yönettiği Sonsuz İhtiras, geleneksel bir toplumda yaşam anlayışı ile trajik bir şekilde oynuyor.

 


 

1- Şölen (Thomas Vinterberg, 1998)

Film, tam bir harabe durumunda olan bir ailenin içinden geçen bir yolculuğu anlatıyor. Her bir bireyin yaşamının belirli gerçeklerinin, genellikle bir sosyal normallik maskesi tarafından gölgede bırakıldığını gösteren bir çalışma. “Şölen” insan psikolojik yapısının ve onun alevlenmelerinin ham ve gerekli bir görünümünü sunmaktadır. Danimarka sinemasının şaheseri ve büyük yapımcı Thomas Vinterberg’in kariyerinin en iyi filmidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir