KitapKitap Listeleri

Thales’ten Nietzsche’ye uzanan felsefi bir yolculuğa çıkmaya hazır mısınız?

Felsefe deyince kalın kalın kitaplar, anlaşılması zor terimler, onlarca filozof ve görüşler gelse de akla, zor bir bilim değildir.

Felsefeyi dar bir kapsamda çerçeveye oturtmak çok zordur. “Felsefe nedir?” sorusuna her filozofun vereceği farklı ve zengin içerikte cevaplar olacaktır. Binlerce yıllık bilgi birikiminden edebiyatçılar da istifade etmiştir. Bilimsel gelişmelerin yakından takip edilmesi gibi birçok yazar felsefeyi de öğrenerek eserlerinde bir filozofa özgü evrensel eserler ortaya koymuştur.
Felsefi romanlar insan psikolojisini, düşünce biçimlerini, yaşamın amacını sorgulamaya yönelten edebi metinlerdir.

Bu sebeple de okuyucuya felsefeyi sevdirecek, anlamasını daha da önemlisi sorgulamasını sağlayacak 20 kitaba bakmanızı öneririz.

Dönüşüm

Franz Kafka – Dönüşüm

Kafka’nın “Dönüşüm” eseri bugün postmodern edebiyatın en sık işlediği “Yabancılaşma” kavramını işlemektedir. Kafka, eserini yazdığı günden bu yana birçok yazarın, insanın kendine yabancılaşma sorununu yazarlar felsefi boyutta ele alarak işlemişlerdir. İşine sadık ve çalışkan burjuva tipine karşı en büyük eleştirel edebi eserlerden birisidir. Çalışmak ekonomik refahı değil, bireysel sefaleti getirmiştir. Kapitalizm’in çalışma ahlakı insanların doğasına aykırı bir yapaylıktır. Gregor Samsa’nın kaderini hepimiz paylaşabiliriz.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20Sonraki sayfa
Etiketler

Cem Akar

Okumak, bence sürekli bir eylemlilik ve emeğin en değerli hallerinden biridir. Okumanın somut hali yazmanın, gerekliliğine inandığımdan yazmayı görev bilirim. Kalemimiz adalete, emeğe, barışa, dostluğa, vatana yakışır ve tarafı belli olmalıdır. Öğrencilerine bilgiyi keşfettiren bir öğretmenim.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Merhaba Size daha fazla kaliteli içerik sunabilmek için sitemize reklam engelleyiciyi kapatarak destek olabilirsiniz. Teşekkür ederiz :)