Tesadüf – Jamie Mcguire

Kitapta üç adet Erin’imiz var. Yani bir kasabada aynı gün doğan üç kız var ve üçünün adı da Erin. Bunlardan ikisi yani Erin A. Ve Erin M. okulun zengin, popüler kızları aynı zamanda katlanılmaz birer zorbasılar. Ve en büyük zorbalıklarını, aşağılamalarını üçüncü Erin’e yani Erin Easter’a yapıyorlar.

Erin Easter başkarakterimiz. Annesi uyuşturucu ve alkol batağında, Erin ise okuldan sonra dondurmacıda çalışıyor ki geçimini sağlayabilsin. Hep yalnız olmaya, savunulmamaya, ve aşağılanmaya alışmış ve liseyi bitirmeye gün sayan Erin Easter bir anda anaokulundan beri beğendiği Weston’ ın beklenmedik ilgisi ile şaşkına döner.

Bu kadar zaman sonra birinin onunla ilgilenmesi , onu savunması karşısında ne hissedeceğini bilemez. Üstelik Weston, Zorba Erinlerden Erin A. ile çıkmaktadır. Weston’ın Erin’e ilgisi ise tamamen samimidir. Ailesinin baskısından bunalmış Weston, artık müdahale edebileceği durumlar söz konusu olduğunda sessiz kalamaz ve Erin Easter’a hak ettiğini düşündüğü şekilde nazik davranır. Bu ise Erin’in hayatının dönüm noktası olacaktır. Çünkü iki ay sonra üniversiteye giderek o okuldan ve kasabadan kurtulacağını düşünürken hayat ona hiç ummadığı bir yol açar.

Kısa ama olaylı bir hikâyeydi. Özellikle yüzlü sayfalardan sonra kitaptaki sürprizler ardı ardına öyle bir patladı ki son elli sayfada ne olabilir ki dedirtti. Gerçekten dolu dolu ve heyecanlıydı. Bir kızın hayatından ümidi kestiği anda neler olabileceğini okumak istiyorsanız kesinlikle tavsiye ederim. Bazı yerlerde gözlerim bile doldu. Jamie Mcguire’ı Tatlı Bela serisinden dolayı zaten tanıyorum. Tatlı Bela benim için şahane bir kitaptı. Ama daha sonra çıkardığı fantastik seriyi o kadar da beğenmemiştim. Yine güzel bir kitapla gönlümü aldı yazar. Tatlı Bela’nın Travis’inin kardeşlerini anlattığı kitaplara da bir şans vermeyi düşünüyorum bu yüzden.

Kitabın orijinal ismi Happenstance #1 olarak geçtiğinden bir seri olabileceğini ama bana kalırsa devamında başka karakterlerden bahsedeceğini düşünüyorum. Çünkü kitap hiç devamı gelmeyecekmiş gibi bitti. Yine de gelirse aynı karakterlerle karşıma okumaktan hiç çekinmem.

Kitap Açıklaması

#1 New York Times Çoksatan yazarı Jamie McGuire’dan bağımlılık yaratıcı yepyeni bir hikâye…

Erin Easter, Blackwell Lisesi’ndeki üç Erin’den biriydi; bu üç kız sadece isimlerini değil doğum tarihlerini de paylaşıyorlardı. İlgisiz, tek bir ebeveyn tarafından büyütülen Erin Easter, Weston Gates’e uzaktan uzağa hayranlık duyuyordu. Erin A. ve Erin M. kasabanın iki sevilen kızıydı: Kasabanın en zengin iki ailesinin kızları, en yakın arkadaşlar, ponpon kızlar ve Erin Easter’ın olamadığı diğer her şeylerdi; ve Erin Easter’ın bunu unutmasına da asla izin vermiyorlardı.

Weston Gates sevilen bir sporcuydu ve iki başarılı avukatın oğluydu. Soyadının gerektirdiği hayatı yaşamak için kendi arzularından vazgeçmiş, günlerini soyadının baskısı altında geçiriyor ve gizliden gizliye Erin Easter’a ilgi gösteriyordu; onun daha farklı bir hayat yaşaması gerektiğine inanıyordu. Ve sekizinci sınıftan beri Erin A. ile çıkıyordu. Bir tesadüf eseri akşamları Erin Easter ile takılmaya başladıktan sonra kendi gelecek hayallerine ve duygularına sahip çıkma cesaretini göstermeye başlamasıyla işler kendisi ve Erin Easter için değişmeye başlamıştı.

Fakat şoke edici bir trajedi küçük kasabayı sarstığında Erin Easter’ın hayatı mümkün olan en iyi şekilde altüst oldu. Peki, ya hayallerine kavuşmak sandığı kadar basit değilse, ya bildiği hayat çok daha karmaşık hale gelirse?

Tesadüf, yüreğinizi ısıtıyor ve kısa bir novella olsa da Jamie McGuire’ın yazım tarzını neden sevdiğimizi bir kez daha hatırlatıyor. Çok az kelimeyle çok şey anlatıyor ve ben bunun her bir kısmını çok seviyorum.
-Yara, Once Upon a Twilight-

(Tanıtım Bülteninden)

Tesadüf
Jamie Mcguire
Yabancı Yayınları

Ayşe Ayhan
Kitap Cafe
https://www.instagram.com/bikahvebikitap/

Ayşe Ayhan

Hiçbir zaman bir insanı tek bir sıfatla belirlemenin doğru olduğuna inanmadım. Matematik öğretmeni, yazar, astronom, kitap yorumcusu, blogger, kahve sever, bol okur. Yazmaya değer bulduğum her şeyi kitapcafe.com da bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir