“Teke Şenliği”- Mario Vargas Llosa

Mario Vargas Llosa: romancı, öykücü, denemeci, oyun yazarı, sanat ve edebiyat eleştirmeni ve politikacı.

Roman, birbirine sımsıkı dokunmuş, iç içe örülmüş üç ayrı hikayeden oluşuyor. Birincisi Urania Cabral (romanın tek “yaratılmış” kişisinden), ikincisi Trujillo ve çevresi, üçüncüsü de Trujillo’ya suikast düzenleyenlerin anlatısından oluşuyor. Böyle yapmakla yazar bu üç hikâyeyle Trujillo iktidarını farklı bakış açılarından sunuyor.

Kitabın adına gelince : Trujillo, “perejil” (İspanyolcada maydanoz demek) kelimesinde “r” harfini telaffuz edemeyen 20 bin zenciyi katletmiştir. Yazar, bu katliama ve diğer işlenen binlerce cinayetlere gönderme yapıyor. Trujillo dönemine “Teke Şenliği” diyor.

Bu kitapla yazar, gücün büyüsünü ve kötülüğü çok iyi aktarmış. “Teke Şenliği” için diktatörlük kavramanın romanı deniyor. Ama yalnızca diktatörlüğü ve diktatörü değil, insanların diktatörlük ve diktatör karşısındaki tutumlarını da sorgulayan bir yapıt. Dominik Cumhuriyetinde insanlar diktatörlük için: “Her şeye karşın, ülkeye daha önce görülmemiş ölçüde istikrar ve refah getirdi; derler.”

Teke ŞenliğiKitabı okumakta bazen zorlandım. Özellikle gerçek olaylar üzerine yazıldığı için beni çok etkiledi. Sorgulamayan bir toplum bu gibi diktatörler tarafından sömürülmeye mahkumdur. Şeytanın öldürülmesine rağmen, hiç kimse ne yapacağını bilmiyor. Burada Trujillo’yu baba figürü olarak da görebiliriz. Çocuklar babadan şikayetçi ama onu yok ettikten sonra bile “sözde demokrasi” ile yönetildiklerinin farkında değiller. Çünkü daha iyisini bilmiyorlar ve bunu yapmak için de sorumluluk almaları gerektiği için ellerini taşın altına koymak istemiyorlar. Topluma katkıda bulunmak için yeteneklerimiz çerçevesinde sorumluk alır ve her şeyi sorgulayıp benimsersek hiçbir diktatör bizi yönetemez. Ama kendi rahatımız için bunlardan feragat edersek sonuçlarına hem biz hem de çocuklarımız katlanmak zorunda kalır.

 “Edebiyat cehalet, ideolojiler, dinler, diller ve ahmaklığın kadınlarla erkekler arasında diktiği sınırları gölgede bırakır.”

“Propaganda dişlileri arasında ezilerek, bilgi yokluğunda zorla kafalarına sokulan öğretilerle aptallaştırılmış yalnızlığa mahkum edilmiş korku ve kölelikle özgür iradesi yok edilmiş milyonlarca insan Trijillo’yu tanrılaştırmıştı.”

“İnanmak gerek. Ateist olmak mümkün değil. Bizim dünyamız gibi bir dünyada bu imkânsız. Eğer insan kamu hizmetindeyse ve politikacıysa inanmamazlık edemez, hayır olamaz.”

Teke Şenliği
Mario Vargas Llosa
Can Yayınları
Türkçesi: Peral Bayaz
552 sayfa, 2003

2 thoughts on ““Teke Şenliği”- Mario Vargas Llosa

  • 15 Temmuz 2019 tarihinde, saat 17:56
    Permalink

    Aygülcüğüm çok iyi anlatmışsın. Hepimiz sorumluluk almak zorundayız.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.