Tek Bir Kitabı Bile Atlanmadan Okunması Gereken Edebiyat Dünyasının 10 Dev İsmi

Edebiyat deyince aklımıza ilk kimler geliyor? Günümüzde hala etkisini devam ettiren birçok eski yazar, edebiyatın mihenk taşlarını oluşturmuşlardır. Her birinin farklı tarzı, üslubu ve konularıyla bambaşka dünyalara yolculuk ederiz. Bir gün aç ve evsiz kalmış Oliver Twist, başka bir gün umutsuz bir aşka tutulmuş Anna Karenina oluruz. Yarattıkları karakterleriyle büyük iz bırakmış edebiyat dünyasının 10 dev ismi kimlermiş hep birlikte bakalım.

Dostoyevski
Fyodor Dostoyevski

Dostoyevski

Ölümünün ardından 137 yıl geçmesine rağmen hatırı sayılır edebiyat okuru için halen en iyi romancıdır. 20. yüzyıl’da kendisinden sonra gelen yazarların fikirlerini derinden etkilemiştir.
Ayrıntılara verdiği önem, gözlemlerinin keskinliği, karmakarışık yaşamından çıkardığı sağlam karakterleri ve roman kurgulamadaki ustalığına her kitabında hayran olursunuz. İnsancıklar, Öteki, Beyaz Geceler, Ölüler Evinden Anılar, Ezilenler, Suç ve Ceza, Kumarbaz, Budala, Karamazov Kardeşler, Başkasının Karısı eserlerinden bazılarıdır.

Tolstoy
Lev Tolstoy

Tolstoy

1828 yılında Rusya’da doğan Tolstoy, tüm zamanların en bilinen yazarlarından biridir. En çok Savaş ve Barış ve Anna Karenina eserleri ile övülen yazar, gerçek hayattan kurguladığı hikayelerini yalın bir dille okuyucularına aktarmıştır. Eserlerinde din, savaş, aşk ve feminizm gibi çeşitli konuları insan doğasıyla birlikte derin bir perspektifle işlemiştir. Okumanız gereken diğer eserlerinden bazıları arasında; Diriliş, İvan İlyiç’in Ölümü, Sivastopol, Hacı Murat, Sergi Baba, Diriliş, Efendi İle Uşağı, Çocukluk, İlk Gençlik ve Gençlik vardır.

Franz Kafka
Franz Kafka

Franz Kafka

Edebiyat dünyasında kuşkusuz en ilginç ve karanlık tarza sahip olan yazar Franz Kafka’dır. Anlatımı basit olmasına rağmen hikayeleri oldukça derin metaforik ögeler içerir. Bu yüzden hikayelerini tek bir okuyuşta anlamak oldukça zordur ama yine de edebiyatın vazgeçilmezleri arasındadır. Kafka, yarattığı karakterlerin zihninin derinliklerine dalarak okurlarını psikolojik bir maceraya sürükler. En ünlü eserleri Dava, Şato ve Dönüşüm olmak üzere Mektuplar, Aforizmalar, Kayıp, Günlükler, Milena’ya Mektuplar gibi eserleri de oldukça bilinmektedir.

James Joyce
James Joyce

James Joyce

James Joyce, 20. yüzyılın edebiyat dünyasında Ulysses eseriyle adını duyurmuştur. Hem yazar hem de şair olan Joyce, oldukça karmaşık olan hikayelerine yepyeni edebi usul getirmiştir. Özellikle Ulysses’in her bölümünde değişen tekniği, dili, üslubu ve bilinç akışı ile benzeri bulunmayan bir eser ortaya çıkarmıştır. Bu özellikleriyle eserleri keşfedilmeyi bekleyen bulmacalar gibidir. Yazarın diğer bazı eserleri; Dublinliler, Sürgünler, Giacomo Joyce, Sanatçının Mektupları, Oda Müziği, Finnegans Wake ve Sanatçının Bir Genç Adam Olarak Portresi’dir.

Charles Dickens
Charles Dickens

Charles Dickens

Charles Dickens, 19. yüzyılın en önemli ve en etkileyici yazarlarından biri olarak günümüze kadar etkisini devam ettirmiştir. Hepimizin bildiği, hatta bazılarının filme uyarlandığını eserlerinde İngiltere’nin Victoria dönemindeki acımasız sınıf farkını işlemiştir. Akıcı üslubu, yalın dili ve mükemmel olay örgüsü, hikayeleri tek solukta okumanızı sağlıyor. Oliver Twist, David Cooperfield, İki Şehrin Hikayesi ve Büyük Umutlar okumanız gereken klasik eserlerindendir.

Honore De Balzac
Honore de Balzac

Honore de Balzac

Honore de Balzac, edebi realizmin babası sayılabilecek en önemli isimlerdendir. Hayatı boyunca toplamda 91 roman ve kısa hikayeler yazmıştır. Tüm bu eserlerini İnsanlık Komedyası adı altında toplamış ve eserlerini kategorilere ayırmıştır. İnsanlık Komedyası’ında Balzac,bulunduğu Fransız toplumunu mükemmel bir şekilde tasvir etmiş ve yaklaşık iki bin karakter çizmiştir. Goriot Baba, Eugine Grandet, Sönmüş Hayaller ve Vadideki Zambak en başarılı romanlarındandır.

Marcel Proust
Marcel Proust

Marcel Proust

20. yüzyılın en büyük eserlerinden biri olan yedi ciltlik Kayıp Zamanın İzinden’in yazarıdır. Marcel Proust’un bu eseri aşk, tutku ve ruh halini yansıtır ve psikolojik analizlerle doludur. Hepimizin okurken kendimizden bir parça bulabileceğimiz, iç dünyamızı yansıtan,detaylı anlatımı ve derin düşünceleriyle okuyucuları içine sürükleyen bir günlük gibidir. Yedi cildin içinde Albertine Kayıp, Swann’ların Tarafı, Çiçek Açmış Genç Kızların Gölgesinde, Sodom ve Gomorra, Guermantes Tarafı, Yakalanan Zaman ve Mahpus kitapları bulunmaktadır.

Gustav Flaubert
Gustav Flaubert

Gustav Flaubert

Gustav Flaubert, Fransız realizminin en etkili ünlü yazarlarından biridir ve edebiyat camiasında modern romanın kurucusu olarak kabul edilir. Flaubert realizmi anlaşılır bir dille ve kısa cümlelerle kullanırken aynı zamanda detaylı anlatımlarıyla da hikayelerine hareket katar. Birçok eserini ölüm ve ihanet üzerine yazmıştır. Madam Bovary, Salambo, Duygusal Eğitim, Gönül ki Yetişmekte, Ermiş Antonius ve Şeytan, Bilirbilmezler yazmış olduğu romanlarıdır.

Thomas Mann
Thomas Mann

Thomas Mann

Thomas Mann, 20. yüzyılın en büyük isimlerinden olan Alman bir yazardır.1929 yılında Nobel Ödülü kazanmıştır. Derin, anlamlı, mizah ve alay dolu bir anlatıma sahip olduğu için okuyucular hikayelerinde sürüklenir gider. Buddenbrooklar ilk yazdığı romandır ve uluslararası tanınmasını sağlamıştır. Venedik’te Ölüm en meşhur eseri olarak görülür. Yusuf Kardeşler dört ciltlik eseridir ve İncil’den uyarlanmış karakterlere sahiptir.

Victor Hugo
Victor Hugo

Victor Hugo

Dünya klasikleri arasında olan meşhur Sefiller romanının yazarıdır. Victor Hugo, çoğunlukla hükümet ve devrim ile ilgili yazılarıyla biliniyordur. Fakat Victor Hugo’yu eşsiz yapan özelliği ise hikayelerinde şiirsel bir anlatıma sahip olmasıdır. Şiir havası veren anlatımıyla en önemli Fransız Romantik yazarlarından biri olarak kabul edilir. Daha çok romanlarıyla tanınsa da birçok yazdığı şiir de mevcuttur. Sefiller, Notre Dame’ın Kamburu, İdam Mahkumunun Son Günü, Deniz İşçileri, İzlanda Hanı romanlarından bazılarıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir